Piłka ręczna. Lijewski: Każdy zdrowy zawodnik będzie potrzebny

- Mamy ciężkie kwalifikacje, bardzo ważne dla polskiej piłki ręcznej i każdy zdrowy zawodnik będzie potrzebny. Dlatego postanowiłem pomóc - mówi Marcin Lijewski. Niespełna 35-letni rozgrywający Hamburga w kwietniu zrezygnował z gry w kadrze, a teraz znalazł się w składzie na eliminacyjny dwumecz mistrzostw świata z Litwą.

Po kwietniowym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Londynie z gry w kadrze zrezygnował nie tylko Lijewski. Porażka w hiszpańskim Alicante sprawiła, że reprezentacyjne kariery zakończyć postanowili także Karol Bielecki, Mariusz Jurasik i Grzegorz Tkaczyk. W ogłoszonym w środę składzie drużyny narodowej na dwumecz z Litwą nie znalazł się żaden z trzech wymienionych graczy. W kadrze jest za to Lijewski. Dlaczego?

- Rozmawiałem ze "Zdechłym" [Damianem Wleklakiem, który po rezygnacji Bogdana Wenty tymczasowo prowadzi reprezentację wspólnie z Danielem Waszkiewiczem] i postanowiłem jeszcze w miarę możliwości pomóc - mówi Lijewski.

Zawodnik, który w biało-czerwonych barwach gra od 1997 roku, jest rekordzistą pod względem liczby występów w reprezentacji. W starciach z Litwą o awans na mistrzostwa świata, które w styczniu 2013 roku odbędą się w Hiszpanii, "Szeryf" ma zagrać mimo problemów zdrowotnych.

W niedzielnym, szlagierowym meczu Bundesligi, w którym Hamburg podejmował THW Kiel (34:38) Lijewski spędził na parkiecie tylko 10 minut. Na więcej nie pozwolił mu ból kręgosłupa. - Z plecami na razie jest tak sobie, ale będzie lepiej - przekonuje nasz prawy rozgrywający.

Na to liczą w Związku Piłki Ręcznej w Polsce. - Dwumecz z Litwą jest bardzo ważny i wszyscy musimy się maksymalnie zmobilizować. Jeśli nie pokonalibyśmy Litwy, to kadra męska znalazłaby się w takiej samej sytuacji, w jakiej jest kadra kobiet - musiałaby grać eliminacje do eliminacji - mówi wiceprezes związku, Marek Werle.

Zgrupowanie kadry rozpocznie się 2 czerwca w Szczyrku. Pierwszy mecz z Litwinami odbędzie się w Wilnie, 10 czerwca o godz. 16.45. Po wyjazdowym spotkaniu biało-czerwoni będą trenować w Chorzowie. Rewanż w Katowicach, 17 czerwca o godz. 17.30.

Skład reprezentacji Polski na mecze z Litwą:

Bramkarze: Sławomir Szmal (Vive Targi Kielce), Marcin Wichary (Orlen Wisła Płock), Piotr Wyszomirski (Azoty Puławy);

Rozgrywający: Michał Jurecki, Tomasz Rosiński (obaj Vive Targi Kielce), Piotr Chrapkowski, Adam Twardo, Paweł Paczkowski (wszyscy Orlen Wisła Płock), Łukasz Gierak (Nielba Wągrowiec), Bartłomiej Jaszka (Füsche Berlin), Krzysztof Lijewski (Rhein Neckar Löwen); Marcin Lijewski (HSV Hamburg);

Skrzydłowi: Patryk Kuchczyński, Mateusz Jachlewski, Bartłomiej Tomczak (Vive Targi Kielce), Robert Orzechowski (MMTS Kwidzyn), Tomasz Tłuczyński (TuS N-Lübbecke);

Kołowi: Kamil Syprzak (Orlen Wisła Płock), Bartosz Jurecki (SC Magdeburg).

Redaktor to dopiero jest kibic! Poznaj nas na profilu Facebook/Sportpl ?

Więcej o: