Wenta krytykuje wykonanie hymnu. Może być gorzej!

- Brakuje rytmu, brakuje napięcia  - krytykuje wykonanie hymnów przed meczami mistrzostw świata w Szwecji trener reprezentacji Polski Bogdan Wenta. Może to dlatego, że podczas meczów mistrzostw świata hymny śpiewają chóry. Na kolejnych slajdach zobacz inne kontrowersyjne, a czasem skandaliczne wykonania hymnów.

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej 2011: szwedzkie chóryWedług szkoleniowca Polaków mało dynamiczne i energiczne wykonanie polskiego hymnu nie buduje właściwej atmosfery przed meczem. - Jakbyśmy party jakieś mieli, tak to wygląda - mówi Wenta. Zobacz wideo z wykonaniem polskiego podczas MŚ w Szwecji i zobacz komentarz Bogdana Wenty.
Nie do końca zgodne z oryginałem, a często bardzo efektowne wykonanie hymnów ma zresztą dłuższą historię. Wystarczy sobie przypomnieć słynną aranżację Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu Edyty Górniak, czy polską wersję hymnu Stanów Zjednoczonych z walki Mariusza Pudzianowskiego. Oto te i kilka innych przykładów ''hymnowych wpadek''.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2002: popis Edyty Górniak

 

W 2002 roku gwiazda naszej estrady dostała nie lada szansę. Miała zaśpiewać polski hymn przy okazji pierwszego od 16 lat występu polskich piłkarzy na mundialu. Wykonanie przeszło do historii, bo Edyta Górniak zafundowała nam Mazurka Dąbrowskiego w wersji... no właśnie ciężko powiedzieć jakiej? Nasi piłkarze chyba też przez 90 minut spotkania z Koreą Południową głowili się ''jaką piosenkę słyszeli tuż przed meczem''. Gospodarze tego problemu nie mieli - wygrali z nami 2:0.

Krzysztof Włodarczyk vs Giaccobe Fragomeni: ''ułan'' Torzewski

Teraz o dyżurnym wykonawcy Mazurka Dąbrowskiego. Tym spokojnie można określić Marka Torzewskiego, który w przeciwieństwie do Edyty Górniak zamiast robić z hymnu balladę funduje energetycznego, ułańskiego a przede wszystkim operowego ''kopa''. Tylko czy o to dokładnie chodziło trenerowi Wencie?

Mariusz Pudzianowski vs Eric Esch: Mateusz Krautwurst mistrz MMA

 

Ten pojedynek przeszedł do historii MMA jeszcze zanim się zaczął. We wrześniu 2010 roku gwoździem programu 14. gali Konfrontacji Sztuk Walki miała być walka Mariusza Pudzianowskiego z Erikiem ''Butterbeanem'' Eschem. Widowisko skradł jednak Mateusz Krautwurst, który w ''koncertowy'' sposób zaśpiewał (?) hymn Stanów Zjednoczonych. Zaskoczony tym oryginalnym podejściem do ''The Star Spangled Banner'' ''Butterbean'' szybko zakończył pojedynek z ''Pudzianem'' na deskach.

Mecz hokejowy Kanada - Stany Zjednoczone: amnezja i bęc

Jak się okazuje, to właśnie narodowa pieśń Stanów Zjednoczonych lokuje się w czołówce partaczonych hymnów. Kolejny przykład z kwietnia 2004 roku i pokazowego meczu Kanada - USA - pechowa wykonawczyni hymnu najpierw zapomniała słów i na chwilę przerwała występ. Później niestety było jeszcze gorzej - powrót na lód okazał się krótki, bolesny i upokarzający. Caroline Marcil, bo tak nazywa się pani, której występ zakończył się w tak efektowny sposób można częściowo usprawiedliwić. Pechowa piosenkarka pochodzi z francuskojęzycznej części Kanady, angielski jest więc jej drugim językiem. Drugim usprawiedliwieniem niech będzie fakt, że jak wykazały badania aż 61 proc. Amerykanów nie zna słów swojego hymnu.

Mecz ligi NBA Portland - Dallas: trener, czy sufler?

W 2003 roku traumatyczne doznanie przy okazji wykonywania amerykańskiego hymnu zaliczyła Natalie Gilbert. Jej występ miał uświetnić mecz ligi NBA Dallas Mavericks - Portland Trail Blazers. Po obiecującym początku 13-latka szybko się  ''posypała się''. Z pomocą ruszył jej ówczesny trener gospodarzy, Maurice Cheeks. We dwójkę poszło im już lepiej.

Wyścig NASCAR: nie każdy McCartney to Paul

Jesse McCartney to aktor i piosenkarz, który często śpiewa hymn USA przy okazji ważnych wydarzeń sportowych. Czasami w wersji skróconej. Taki występ McCartney (niespokrewniony z Paulem) zaliczył przy okazji wyścigów NASCAR z 2009 roku. Artysta z nieznanych przyczyn pominął jeden z wersów amerykańskiego hymnu.

Mecz ligi NHL LA Kings - Vancouver Canucs: i iPhone nie pomoże

 

Alan Held - amerykański śpiewak operowy odpowiadał za hymny przy okazji meczu NHL Los Angeles Kings - Vancouver Canucs. Bas-barytonista zaipmonował publiczności niecodziennym wykonaniem hymnu Kanady. Jak? Held posiłkował się ściągawką, którą wyświetlał na ekranie swojego telefonu komórkowego.

Mecz rugby Francja - RPA: hymn Ras(t)a

Listopad 2009 - meczu rugby pomiędzy Francją i RPA. Przed spotkaniem obowiązkowe hymny - za wykonanie hymnu gości odpowiadał piosenkarz reggae Ras Dumisani. Występ natychmiast przeszedł do historii. W mediach pojawiły się doniesienia, że artysta był w jego trakcie pod wpływem ''magicznego zioła'' (co zresztą sugeruje tytuł filmiku na serwisie Youtube), Dumisani tłumaczył się, że wina leży po stronie zepsutego mikrofonu. Aha, Francja pokonała RPA 20:13. Goście winą za porażkę obarczyli piosenkarza. Strona francuska przeprosiła za incydent, za zwycięstwo już nie.