Przed MŚ piłkarzy ręcznych. 10 najładniejszych goli w historii piłki ręcznej

Już w czwartek wieczorem rozpoczynają się mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych. Duże nadzieje wiążemy z reprezentacją Polski. Tymczasem Sport.pl zaprasza na przegląd najpiękniejszych goli w historii szczypiorniaka. Nie zabraknie legendarnej już bramki Artura Siódmiaka.

1. Najładniejsza akcja w historii?

Niestety nie wiemy, jaka drużyna przeprowadziła tę akcję, ale jest na tyle ładna, że nawet jako anonimowa może rozpocząć nasz ranking. A będzie tylko lepiej...

2. Bevan Calvert - sprinter z Australii

24-letni Australijczyk Bevan Calvert popisał się akcją, która łączy w sobie elementy znane z bieżni lekkoatletycznej z umiejętnościami kaskaderskimi. Najpierw piękny sprint, później 'turlanie' się po parkiecie i bramka na wiwat.

3. Borko Ristovski - bramkarz totalny

Podczas MŚ 2009 w Chorwacji w meczu Macedonii z Serią wspaniałą bramką popisał się macedoński bramkarz Borko Ristovski. Najpierw kapitalnie wybronił strzał Serbów, a później rzucił w kierunku bramki rywali. Miał sporo szczęścia, ale frajda jaką sprawił kibicom - bezcenna.

4. Michael Guigou - jak Messi

Porównywanie piłki ręcznej z piłką nożną nie ma wprawdzie większego sensu, ale koordynacja ruchowa i prostota z jaką Francuz Guigou mijał na mistrzostwach świata w 2007 roku chorwackich rywali jest podobna do tego, co na boisku robi Leo Messi. W 2009 roku najlepszy szczypiornista Francji podczas MŚ. 52 bramki w turnieju, w tym 10 w finale, w którym z przyjaciółmi pokonał Chorwację.

5. Jackson Richardson - wielka improwizacja

W 2008 roku jeden z najwybitniejszych w historii Francji piłkarzy ręcznych zakończył karierę. Środkowy rozgrywający znany był ze swoich niekonwencjonalnych rzutów. Decyzje podejmował w ułamku sekundy, a później tylko patrzył na zaskoczone miny rywali.

6. Ivano Balić. W ostatniej chwili...

Ivano Balić, czyli jeden z najlepszych zawodników w historii szczypiorniaka, który nie raz zaszedł za skórę drużynie Bogdana Wenty.

7. Helikopter Guillaumego Joli

Guillaume Joli (obecnie hiszpańska Pevafersa Valladolid) w 2010 roku grał w Chembery Savoie. W meczu ligi francuskiej przeciwko drużynie z Paryża popisał się wspaniałą bramką. Bramka aż zadrżała.

8. Talant Dujshebaev - niewiarygodny rzut wolny

Talant Dujszebajew to środkowy rozgrywający rosyjskiego pochodzenia, który urodził się w Biszkeku - największym mieście Kirgistanu. Występował w latach 1992-1996 w reprezentacji Rosji, a później, aż do 2005 roku, grał dlaHiszpanii. Dujszebajew to legenda piłki ręcznej. Dwukrotnie wybierano go najlepszym szczypiornistą świata (1994, 1996). Obecnie kontynuuje przygodę z piłką ręczną jako trener w lidze hiszpańskiej.

9. Niksa Kaleb. Akrobata

Gol zdobyty przez Niksę Kaleba w meczu z Grecją na Igrzyskach Olimpijskich w 2004 na długo zapadł w pamięci kibiców na całym świecie.

10. Siódmiak, czyli spokojnie, mamy dużo czasu

Subiektywnie na pierwszym miejscu naszego rankingu, bo budzi w nas (nadal) największe emocje.

Najpierw Trener Wenta powiedział coś takiego (mecz z Norwegią MŚ 2009): a później Siódmiak zdobył bramkę, która przeszła do historii polskiego sportu.

 

Zapraszamy jeszcze na bonus...

Bonus, czyli uważaj na twarz. Zawsze.

Bez komentarza.

Więcej o: