Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2016. Duma. Ojczyzna. Piłka ręczna. Reprezentanci Polski w fenomenalnym filmie! [WIDEO]

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej coraz bliżej! Turniej w Polsce rozpocznie się 15 stycznia, więc nasi reprezentanci już podgrzewają atmosferę. Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski, Piotr Chrapkowski, Michał Jurecki i Sławomir Szmal pokazali polską dumę w fenomenalnym klipie promocyjnym.
Zobaczcie sami, komentarz jest zbędny!Terminarz, kto z kim i kiedy. Przewodnik po Euro

Pojedynek Chorwacji z Białorusią rozpocznie w piątek o godz. 16 w katowickim Spodku mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych. Najtrudniejsza na świecie impreza w tej dyscyplinie wśród mężczyzn to jednocześnie największa w historii handballu organizowana w Polsce.

Turniej młody, bo odbędzie się dopiero po raz dwunasty - pierwsze ME rozegrano w 1994 roku w Portugalii. Cztery razy wygrywali go Szwedzi (co ciekawe, nigdy nie zdobyli srebrnych lub brązowych medali), trzy razy Francuzi (jeden brąz), dwa razy Duńczycy (jedno srebro i aż trzy brązowe medale), a raz Rosjanie (także dwa srebra) i Niemcy (również srebro i brąz).

Polacy nigdy nie stanęli na podium. Najbliżej medalu byli w 2010 roku na turnieju w Austrii, gdzie w półfinale drużyna Bogdana Wenty uległa wówczas Chorwacji, a potem przegrała mecz o brąz z Islandią. Najlepszym bramkarzem mistrzostw uznano wówczas polskiego golkipera Sławomira Szmala.

Szesnaście drużyny podzielono na cztery grupy, które swe mecze rozgrywać będą w czterech polskich miastach. Polacy grają w Krakowie kolejno z Serbią (piątek 15 stycznia), Macedonią (niedziela 17 stycznia) i aktualnymi mistrzami świata oraz Europy, a także złotymi medalistami olimpijskimi, Francją (wtorek 19 stycznia). Wszystkie grupowe mecze biało-czerwonych rozpoczną się o godz. 20.30. Mistrzostwa Europy pokaże Polsat.

Grupa A (Kraków - Tauron Arena): Polska, Serbia, Francja, Macedonia

Grupa B (Katowice - Spodek): Chorwacja, Białoruś, Islandia, Norwegia

Grupa C (Wrocław - Hala Ludowa): Hiszpania, Niemcy, Szwecja, Słowenia

Grupa D (Gdańsk - Ergo Arena): Węgry, Czarnogóra, Dania, Rosja.

Do dalszych gier awansują po trzy najlepsze zespoły z zaliczeniem spotkań między sobą. Drużyny z grup A i B utworzą grupę I, a z C i D - gr. II. Pojedynku grupy I rozgrywane będą w Krakowie, zaś gr. II - we Wrocławiu. Do półfinałów awansują po dwa najlepsze zespoły - w piątek 29 stycznia w Tauron Arenie Kraków w półfinałach mistrzostw Europy zwycięzca gr. I zagra z drugim zespołem gr. II, a najlepsza drużyna gr. II z drugą ekipą gr. I. Dwa dni później w tym samym miejscu zwycięzcy z tych pojedynków zmierzą się w wielkim finale, a przegrani w pojedynku o brąz. Drużyny z miejsc trzecich i czwartych grup I i II zagrają we Wrocławiu odpowiednio o miejsca 5. i 7. na Starym Kontynencie.

Mistrz Europy jedzie na igrzyska

Złoci medaliści polskiego Euro zapewnią sobie udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Start w nich ma już zagwarantowany ubiegłoroczny mistrz świata, Francja. Polska zdobywając brązowe medale na mundialu w Katarze zapewniła sobie udział w jednym z trzech kwietniowych turniejów kwalifikacyjnych do IO - rywalami biało-czerwonych będą Chile, drugi zespół rozgrywanych w drugiej połowie stycznia w Kairze mistrzostw Afryki oraz najpewniej Słowenia. Najpewniej, bo ten ostatni zespół może zastąpić Macedonia. Stanie się tak, jeśli jedna z innych drużyn mających już pewne miejsce w turnieju kwalifikacyjnym - Hiszpania, Dania, Chorwacja, Niemcy i Słowenia - zwycięży w polskim Euro. Kto zorganizuje turnieje kwalifikacyjne, wiadomo będzie na początku lutego. Stara się o to także Polska.

Komentarz rzecznika Vive Kielce

Klip wywołał dyskusję - można ją śledzić poniżej w komentarzach. Rzecznik Vive Tauron Kielce Paweł Papaj opowiada o intencji powstania materiału:

''Jako Klub jesteśmy apolityczni i nasz klip nie ma mieć w żaden sposób wydźwięku politycznego czy ideologicznego.

Oczywiście w głębi serca mamy wartości patriotyczne, chcemy być dumni z Polski. Od 5 lat towarzyszymy jako klub naszej reprezentacji na mistrzostwach Europy czy świata promując nie tylko dyscyplinę, ale także w innych krajach nasz region świętokrzyski i Polskę. Mamy przecież czym się chwalić. Nigdy nie ukrywamy też tego, że jesteśmy polskim klubem, a w naszej drużynie grają najlepsi polscy szczypiorniści. Od kilku lat grając w europejskiej Lidze Mistrzów mamy na koszulkach flagę Polski. Z drugiej strony mówimy, że jesteśmy częścią Europy a w naszym składzie są zawodnicy z Chorwacji, jest Niemiec, jest Hiszpan. Ale i oni dobrze czują się w naszym kraju. Uczą się polskiego. Proszę sobie wyobrazić, że Hiszpan po półtora roku pobytu w Polsce swobodnie mówi w naszym ojczystym języku! To, że w klipie znalazł się symbol krzyża, to dla mnie nic złego. Polska jest przecież krajem o tradycjach chrześcijańskich i tego nie można odrzucać. Sam nasz region jest związany z tradycją polski i Świętego Krzyża - to od tego miejsca bierze nazwę województwo Świętokrzyskie. Ponadto mamy w drużynie zawodników wierzących i praktykujących. To jednak, że pokazaliśmy krzyż i się go nie wstydzimy, nie oznacza, że klip jest skierowany wyłącznie do osób o konkretnych poglądach albo, że ma w kogoś uderzać. Pokazuje to, co jest ważne dla tych właśnie zawodników. Klip jest dla Polaków, bo reprezentacja to dobro wszystkich nas. Mamy też barwy biało-czerwone, mamy symbol orzełka w postaci nieśmiertelnika, emblemat Polski i kibiców, którzy wyświetlają się na koszulkach graczy - to jest po prostu klip mówiący: jestem z Polski, jestem Polakiem i się tego nie wstydzę, chcę czuć dumę! Będę walczył na mistrzostwach dla swojego kraju i zostawię jako zawodnik na parkiecie całe serce.''

Czy polscy piłkarze ręczni wywalczą medal w ME?