Piłka ręczna. Kolejny cios w kadrę Bogdana Wenty

Poważne osłabienie reprezentacji Polski przed rozpoczynającymi się już w niedzielę mistrzostwami Europy - Tomasz Rosiński nie zagra przez kontuzję ręki
Bogdan Wenta nie narzeka na brak kłopotów przed najważniejszą imprezą roku. Kadra musi bić się w turnieju w mocno osłabionym składzie, bez trzech ważnych postaci. Wyliczanka pechowych zdarzeń jest długa.

Na Euro zabraknie Sławomira Szmala, ostoi reprezentacji, człowieka-mur w bramce. Najlepszy piłkarz świata 2009 roku musiał przejść operację kolana i ma rehabilitację.

Walki z czasem nie wygrał też doświadczony prawy rozgrywający Marcin Lijewski (wicemistrz świata z 2007 i brązowy medalista z 2009 roku), który pod koniec grudnia złamał żebra. Do gry wróci dopiero pod koniec stycznia, być może na sam finisz mistrzostw.

We wtorek okaże się też kiedy treningi wznowi Bartłomiej Tomczak, lewoskrzydłowy, który walczy z kontuzją łokcia. Dla 26-letniego zawodnika byłby to debiut na imprezie tej rangi.

Teraz na treningu kadry kontuzji śródręcza prawej ręki nabawił się Tomasz Rosiński. Nie jest kluczową postacią reprezentacji, ale na jego solidność i wszechstronność (z powodzeniem może grać na różnych pozycjach) zawsze można liczyć. - Jestem rozczarowany, wściekły, zły! Mistrzostwa przeszły mi koło nosa, w dodatku być może opuszczę mecze Ligi Mistrzów. Cóż mogę poradzić? Po prostu teraz chcę jak najszybciej wrócić do zdrowia - mówi rozgrywający Vive Targi Kielce.

W Serbii na mistrzostwach Europy (start 15 stycznia) rozegra się walka o cel najważniejszy - awans do igrzysk olimpijskich. W Londynie zagra bezpośrednio tylko zdobywca tytułu. Zadanie przed kadrą Wenty bardzo trudne - jasne jest, że ranga turnieju przewyższa zarówno mistrzostwa świata, jak i sam turniej olimpijski - tutaj nie można trafić na egzotycznych i wyraźnie słabszych rywali. Każdy mecz jest piekielnie ważny i każde potknięcie może być najboleśniejsze - eliminować z igrzysk.

Wszystkie osłabienia reprezentacji mogą boleśnie wpłynąć już na fazę grupową turnieju, gdzie Polacy zmierzą się z gospodarzami Serbami, wicemistrzami świata Duńczykami i Słoweńcami.