Polska - Chorwacja. Wygra ten, kto mniej tęskni za domem

28 : 24
Informacje
MŚ piłkarzy ręcznych 2011 - Grupa II
Wtorek 25.01.2011 godzina 18:15
Wyniki szczegółowe
1 poł
2 poł
Wynik
Chorwacja
13
15
28
Polska
11
13
24
Składy i szczegóły
Chorwacja
Skład:
Alilovic, Pesic - Balic 3, Duvnjak 1, Lackovic 1, Zrnic 6, Kopljar, Vori 4, Gojun, Matulic, Vukovic 1, Buntic 7, Valcic 1, Strlek 4, Musa, Nincevic
Polska
Skład:
Szmal, Wyszomirski - Jaszka 4, Kuchczyński 2, Tkaczyk 2, Tomczak, Bielecki, Siódmiak, B.Jurecki 3, Jurasik, Tłuczyński 4, Jurkiewicz 2, M.Lijewski 2, Rosiński, Zaremba 3, Grabarczyk 2
Awans do kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Londynie jest stawką wtorkowego meczu Polska - Chorwacja na mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych w Szwecji. Relacja od godz. 18 Z czuba i na żywo w Sport.pl
Drużyna, która wygra zapewni sobie przynajmniej szóste miejsce na szwedzkim mundialu i w piątek zagra o piątą pozycję w świecie. Ale piątkowe spotkanie będzie miało już mniejsze znaczenie, bo do turniejów kwalifikacyjnych do olimpiady zakwalifikują się zespoły z miejsc 2-7 z mistrzostw świata w Szwecji. Bezpośredni awans zapewni sobie tylko mistrz świata.


Możliwość gry w turniejach kwalifikacyjnych to wielki krok, by zagrać na igrzyskach olimpijskich. W kwalifikacjach 12 ekip zagra bowiem w trzech czterozespołowych grupach, a do olimpiady awansują po dwie najlepsze ekipy z każdej grupy. Może zdarzyć się tak, że w grupie będą tylko dwie europejskie drużyny, a trudno spodziewać się, by zespołom ze Starego Kontynentu zagroziła jakaś ekipa z innej części świata. Wprawdzie na mundialu w Szwecji doszło już do kilku takich niespodzianek, ale raczej z udziałem europejskich ekip, które spisywały się bardzo słabo.

Chorwaci nie ukrywają, że po tym jak nie awansowali do półfinału mistrzostw świata myślami są już w domach. - Rozmawiałem z nimi. Twierdzili, że chcieliby już wrócić do Chorwacji, że już im się tu dłuży - mówi Tomasz Tłuczyński, skrzydłowy biało-czerwonych. Podobnie w polskiej ekipie - po stracie szansy na półfinał entuzjazm drużyny Bogdana Wenty nieco opadł, choć szkoleniowiec podkreśla za każdym razem o jak dużą stawkę to mecz.

We wtorek Wenta zrezygnował z treningu w Malmö Arena. Drużyna wybrała się na spacer po mieście. Chorwaci natomiast zmagali się z doniesieniami własnych mediów o imprezie w irlandzkim pubie w przeddzień meczu z Polakami.

W ostatnich latach biało-czerwoni mają z Chorwatami ważne porachunki. Najważniejsze przegrali - w 2009 roku w Zagrzebiu w półfinale na mistrzostwach drużyna Wenty uległa gospodarzom 23:29, a przed rokiem także w decydującym o finale mistrzostw Europy pojedynku z Chorwatami znów lepsi rywale - 24:21. Na igrzyskach olimpijskich w Pekinie lepsi byli biało-czerwoni zwyciężając 27:24.

Ostatni raz graliśmy z Chorwacją w czerwcu tego roku w Polsce. Oba towarzyskie mecze wygraliśmy - w Kielcach 25:24 i w Warszawie 24:19. To właśnie podczas pierwszego meczu w Kielcach Josip Valcić w przypadkowym starciu wybił Karolowi Bieleckiemu lewe oko. Valcicia nie ma teraz na szwedzkim mundialu.Specjalny serwis Sport.pl - MŚ piłkarzy ręcznych ?