Polska, Szwecja, Chorwacja i kto jeszcze?

Wtorkowa porażka Szwecji z Argentyną 22:27 skomplikowała sytuację gospodarzy mistrzostw świata. Jeśli w czwartek przegrają z Polską, do drugiej rundy mundialu awansują z zerowym dorobkiem punktowym.
Wprawdzie to jeszcze nie tragedia, bo przed dwoma laty na mistrzostwach świata w Chorwacji do następnej rundy bez punktów awansowali Polacy, a potem po kapitalnych pojedynkach z Danią, Serbią i pamiętnym spotkaniu z Norwegią zapewnili sobie grę w półfinale.

Mimo sensacyjnej porażki Szwedzi mają już pewny awans do drugiej rundy. Oczywiście ma go też Polska, która z kompletem czterech zwycięstw prowadzi w grupie D. Kto jako trzeci z "polskiej" grupy zagra w drugiej rundzie? Największe szanse ma Argentyna - jeśli w czwartek pokona najsłabsze w grupie Chile zapewni sobie minimum trzecie, premiowane awansem miejsce. Plany mistrzom Ameryki Południowej pokrzyżować może jeszcze Korea Płd. - jeśli w czwartek pokona bardzo słabo spisującą się w Goeteborgu Słowację, a Argentyna przegra z Chile, o trzeciej pozycji decydować będzie różnica bramek.

Tak czy owak czwartkowy mecz Polski ze Szwecją decydować będzie o pierwszym miejscu w grupie D. Biało-czerwoni mają już zaliczone co najmniej dwa punkty do dalszego etapu rozgrywek - wygrali bowiem i z Argentyną, i Koreą Płd. Ale pokonanie gospodarzy mundialu i cztery punkty na otwarcie kolejny fazy mistrzostw, byłyby dla drużyny Bogdana Wenty potężną zaliczką.

W Malmoe i Lundzie rywalami trzech najlepszych drużyn grupy D będą trzy najlepsze zespoły grupy C. A w niej po trzech kolejkach pewny awans mają na razie tylko wicemistrzowie świata i Europy, Chorwaci. W środę wieczorem awans powinni zapewnić sobie Duńczycy, bo grają z Algierią. Ten ostatni zespół walczy jeszcze o trzecią premiowaną awansem lokatę wraz z Rumunią i Serbią. Na razie największe szanse mają Serbowie.

Z drużynami z grup A i B Polacy spotkać się mogą dopiero w półfinale lub spotkaniach o miejsca 5-12. Pewnego miejsca w drugiej rundzie są na razie mistrzowie świata, Europy i złoci medaliści olimpijscy Francuzi (gr. A) oraz Norwegia (B). W tej pierwszej grupie awansować powinni też Niemcy i Hiszpanie, zaś w drugiej - Islandia i Węgry. Powinni, ale szwedzki mundial już dostarczył wiele niespodzianek.

Wenta krytykuje wykonanie hymnu. Posłuchaj?