MŚ w piłce ręcznej. Norweżki złotymi medalistkami

23 : 31
Informacje
MŚ piłkarek ręcznych 2015 - Finał
Niedziela 20.12.2015 godzina 17:15
Wyniki szczegółowe
1 poł
2 poł
Wynik
Holandia
9
14
23
Norwegia
20
11
31
Składy i szczegóły
Holandia
Skład: Wester, van der Wal - Kramer, van der Heijden, Bont, Abbingh, van Olphen, Snelder, Knippenborg, Broch, Groot, Dulfer, Goos, Malestein, Smeets, Polman.
Norwegia
Skład: Grimsbo, S.M. Solberg - Molid, Kristiansen, Alstad, Loke, Skorgrand, Mork, Oftedal, S.Ch. Solberg, Sulland, Wibe, Riegelhuth, Kurtović, Herrem, Tomac.
Piłkarki ręczne Norwegii wygrały z Holandią 31:23 (20:9) i trzeci raz w swojej historii zostały mistrzyniami świata. Holenderki, choć w finale przegrały wyraźnie, i tak osiągnęły swój największy sukces - to ich pierwszy medal przywieziony z międzynarodowej imprezy.
Wcześniej Norweżki wygrywały złoto w 1999 i 2011 roku. Po trzy razy stawały także na każdym z pozostałych stopni podium.

Tegoroczny finał był widowiskiem jednostronnym. Choć przed meczem wiele mówiło się, że faworytkami mogą być Holenderki, to jednak Norweżki od pierwszej akcji nie pozostawiały złudzeń, kto bardziej zasługuje na złoto. Świetnie radziły sobie w defensywie, gdzie brylowała bramkarka Kari Grimsbo, ale i w ataku - gole strzelały m.in. skrzydłowe Camilla Herrem i Stine Skogrand i obrotowa Heidi Loke. Do przerwy Norwegia rzuciła aż 20 goli, o 11 więcej niż rywalki.

Po przerwie Holenderki nieco zmniejszyły straty. Grały ambitnie i w pewnym momencie traciły do Norwegii "tylko" pięć goli - świetnie radziła sobie zwłaszcza Estavana Polman. To jednak wszystko, na co było je tego wieczoru stać.

Zdobyte srebro to dla Holandii pierwszy medal w historii występów na wielkich imprezach. Z kolei Norwegia, jedna z najbardziej utytułowanych drużyn w historii, ma w swoim dorobku trzy złota, trzy srebra i trzy brązy.

Przypomnijmy - Polska w meczu o brązowy medal przegrała z Rumunią 22:31.