MŚ piłkarzy ręcznych 2015. Polacy w Katarze jak Polki w Rosji

26 : 29
Informacje
MŚ piłkarzy ręcznych 2015 - Grupa D
Piątek 16.01.2015 godzina 17:00
Wyniki szczegółowe
1 poł
2 poł
Wynik
Polska
13
13
26
Niemcy
17
12
29
Składy i szczegóły
Polska
Skład:Szmal, Wyszomirski - Lijewski 7 (1), Bielecki 1, Rojewski, Wiśniewski 1, B. Jurecki 3, M. Jurecki 5, Grabarczyk, Jurkiewicz 1, Syprzak 3, Daszek 3, Szyba, Chrapkowski 2. Kary: 10 minut.
Niemcy
Skład:Heinevetter, Lichtlein - Kneer, Gensheimer 7 (4), Sellin 1 (1), Wiencek 1, Pekeler 1, Groetzki 4, Weinhold 9, Strobel 3, Schmidt, Kraus 1, Müller, Schöngarth 1, Drux 1. Kary: 12 minut.
- Bardzo się tego meczu boję - mówiła przed spotkaniem Polaków z Niemcami Dorota Malczewska, była rozgrywająca reprezentacji naszych piłkarek ręcznych. W 2005 roku została bohaterką meczu, po którym Polki kosztem Niemek awansowały do finałów MŚ. Kilka miesięcy później bezradnie patrzyła, jak Niemki biją jej koleżanki w pierwszym meczu mundialu. - To się naprawdę stało? - dziwi się Sabina Włodek, która grała w tamtym spotkaniu. W piątek, na MŚ w Katarze, podobną historię przeżyli polscy szczypiorniści. Biało-czerwoni przegrali 26:29 z Niemcami, których w czerwcu pokonali w eliminacjach.
W czerwcu 2005 roku polskie piłkarki ręczne mierzyły się w Niemkami w dwumeczu eliminacji MŚ 2005. U siebie wygrały 40:30, w rewanżu przegrały 25:31 i awansowały do turnieju, który w grudniu rozegrano w Rosji. W swoim pierwszym spotkaniu mundialu musiały zagrać z Niemkami. - Pamiętam, że strasznie to nas wkurzyło - mówi w rozmowie ze Sport.pl Dorota Malczewska, a wtedy jeszcze Małek. - W eliminacjach wygrałyśmy z nimi wysoko w Polsce, ale w Oldenburgu poczułyśmy, jak są mocne. One do przerwy odrobiły całą stratę [prowadziły 18:8]. Dopiero w końcówce udało nam się zagrać tak, że awans był nasz - opowiada były reprezentantka.

To się naprawdę stało?

Jak się później okazało, awans był również Niemek, bo Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) zaprosiła reprezentację tego kraju na turniej w miejsce Tajwanu, który się wycofał. W wyniku losowania Polki i Niemki trafiły do grupy C. Niemki zaczęły od rozbicia biało-czerwonych 33:21, awansowały do dalszej fazy i turniej ukończyły na szóstym miejscu. Nasz zespół zajął dopiero 19. pozycję.

- Dziwię się, ale tego nie pamiętam. To się naprawdę stało? - pyta Sabina Włodek. Pani trener SPR-u Lublin, a przed laty jedna z najlepszych skrzydłowych globu, przypomina sobie eliminacyjny dwumecz, ale dziwi się, kiedy słyszy, że po wyeliminowaniu Niemek z mistrzostw świata na tych mistrzostwach zagrała przeciw nim. - Rzuciłam im dwie bramki? Ciekawe, ewidentnie chciałam zapomnieć to spotkanie. I pewnie cały mundial - mówi.

- Wierzę, że chłopcy swojego meczu z Niemcami, którego nie powinno być, nie będą chcieli zapomnieć. Niech zaczną i skończą te mistrzostwa inaczej niż my tamte - dodawała. - A ja się meczu chłopaków bardzo boję - mówiła Malczewska. Niestety, jak się okazało, słusznie.

Frajda i zawód

- Pamiętam, jaką frajdę dało mi wyeliminowanie Niemek i jaki zawód czułam, wiedząc, że jednak znów kadra będzie musiała z nimi walczyć. W Oldenburgu weszłam na końcówkę, dorzuciłam bodajże cztery bramki, obwołano mnie bohaterką. Na mundial nie pojechałam, bo byłam wtedy młodą zawodniczką, która dopiero się przebijała i trener Zygfryd Kuchta na mnie nie postawił. Dlatego kilka miesięcy później tylko bezradnie patrzyłam, jak dziewczyny doznają sromotnej klęski. To bardzo bolało, czuło się niesprawiedliwość - opowiada była rozgrywająca.

Obie gwiazdy kadry szczypiornistek sprzed lat były pewne, że Niemcy - jak wtedy Niemki - są żądni rewanżu. Podopieczni Dagura Sigurdssona powtarzają, że dobrą grą w Katarze będą chcieli udowodnić, że zasłużyli na "dziką kartę", którą dostali po tym, jak z niejasnych przyczyn z mundialu wykluczono Australię.

Gdzie sprawiedliwość?

- Na pewno lepiej byłoby na wejście w turniej dostać Australię niż Niemców, którzy całemu światu chcą pokazać, że jednak są coś warci - mówiła przed meczem Włodek. - Nie daj nam Boże gorszego dnia, a nawet odrobinę gorszej dyspozycji, bo rywal to na pewno wykorzysta - dodawała Malczewska.

Obie panie Niemców się obawiały, ale obie mimo wszystko nie typowały porażki kadry Bieglera.

- Nie, nie, to musi być nasz dzień. Tym razem sprawiedliwość musi być po naszej stronie! Zresztą, tu nawet nie chodzi o jakieś pomszczenie nas. Mam wielką nadzieję, że chłopcy sobie poradzą i nie pozostawią wątpliwości, kto jest lepszy - mówiła Malczewska. - Uważam, że nasza drużyna jest lepsza i udowodni to po raz trzeci. Musi tak być, bo bardzo bym nie chciała za ileś lat wspominać meczu z Kataru - twierdziła Włodek.

Niestety, nic z tego. Ciekawe czy za jakiś czas o porażce z rywalem, z którym nie powinno się zagrać, nasi reprezentacyjni szczypiorniści będą potrafili zapomnieć tak, jak potrafiła to zrobić była szczypiornistka.

Tak wyglądają najszybsze rajdowe samochody świata. Który jest najładniejszy?