Sport.pl

MŚ w piłce ręcznej. Serbowie oburzeni: Chorwaci słuchają nacjonalistycznych pieśni

Przed meczami reprezentacji Chorwacji na MŚ w piłce ręcznej puszczana jest piosenka Marko Perkovicia - chorwackiego muzyka, ale też nacjonalisty i weterana wojennego. Serbowie są oburzeni. Relacja Z Czuba i na żywo z meczu Polska - Serbia na MŚ w czwartek od 20.15 w Sport.pl.
25 : 24
Informacje
MŚ piłkarzy ręcznych 2013 - Grupa C
Czwartek 17.01.2013 godzina 20:15
Wyniki szczegółowe
1 poł
2 poł
Wynik
Polska
11
14
25
Serbia
13
11
24
Składy i szczegóły
Polska
Skład: Szmal, Wichary, Jaszka, K. Lijewski, Bielecki, Bartczak, Wiśniewski, B. Jurecki, M. Jurecki, Grabarczyk, M. Lijewski, Syprzak, Krajewski, Kubisztal, Szpera, Orzechowski
Serbia
Skład: Stanić, Gajić, Dragas, Sesum, Vujin, Nikcević, Toskić, M. Ilić, Radivojević, Prodanović, N. Ilić, Vucković, Mitrović, Zelenović, Stanković, Nenadić, Marsenić
O sprawie napisał belgradzki dziennik "Kurir".

"Utwory Marko Perkovicia grane są przed każdym meczem "szachownic" [przydomek Chorwatów - red.] w Hiszpanii. Wstyd. Chorwaccy zawodnicy lubią podnosić ducha bojowego patriotycznymi pieśniami. Chodzi o guru "Ustaszy" Marko Perkovicia znanego bardziej jako Thompson" - donoszą serbscy dziennikarze.

Perković jest weteranem wojennym. Walczył w wojnie serbsko-chorwackiej, podczas której dostał właśnie pseudonim Thompson (od rodzaju pistoletu maszynowego). Po wojnie założył zespół o tej nazwie, który śpiewa patriotyczne, ale i nacjonalistyczne pieśni. Perković sympatyzuje z ruchem Ustaszy - skrajnie nacjonalistycznej, powstałej w latach 20. XX wieku organizacji bojowo-terrorystycznej, która walczyła o niepodległość Chorwacji.

"Można się było tego spodziewać po naszych sąsiadach. Tam, gdzie chorwaccy szczypiorniści, tam musi być skandal" - dodaje "Kurir". I przypomina słowa chorwackiego trenera Slavko Golužy, który po ubiegłorocznej porażce w półfinale mistrzostw Europy 2012 z Serbią - gospodarzami turnieju - powiedział: - Przepraszam wszystkie ofiary wojny, że nie przywieziemy z Belgradu złota.

- Kiedy gramy na neutralnym terenie, jesteśmy od Serbów lepsi. To jasne! - mówił za to po IO w Londynie, na których z kolei lepsi w bezpośrednim meczu okazali się Chorwaci.

Chorwaci na oburzenie Serbów reagują spokojnie. "W tekście "Kurira" nie ma ani słowa, że chodzi o utwór "Lijepa li si" - odnotowuje portal 24sata. - "Opowiada o miłości do ojczyzny, a zaczyna od słów: Płaczę ze szczęścia, gdy wspominam moją ojczyznę... Za to w "Kurirze" napisali, że może do końca turnieju usłyszymy też Cavoglave [ten utwór Thompsona opowiada o walkach z Serbami - red.]."

Utwór "Lijepa li si" - "Jesteś piękna" puszcza hiszpański DJ, współpracujący z organizatorami turnieju, który notabene w lecie ubiegłego roku pracował w Chorwacji. Pieśń grana jest też regularnie przed meczami chorwackich piłkarzy. Nie jest nacjonalistyczna, choć w tekście padają słowa "Hercegowino - dumne serce".

Więcej o:
Komentarze (21)
MŚ w piłce ręcznej. Serbowie oburzeni: Chorwaci słuchają nacjonalistycznych pieśni
Zaloguj się
 • t0maszek44

  Oceniono 50 razy 40

  Co to znaczy, że ..."walczyła o niepodległość Chorwacji?" Ustasze to byli faszyści, wprowadzili rasistowskie legislacje na wzór ustaw norymberskich, uznając niektóre mniejszości narodowe (Serbów, Żydów i Cyganów), za niższe rasowo od Chorwatów, mających wywodzić się rzekomo od germańskich Gotów. Ustasze stosowali wobec tych trzech narodowości politykę eksterminacji (zginęło ponad 600 tys. Serbów, 60 tys. Żydów i 26 tys. Cyganów). Tylko w jednym obozie (Jasenovac) zamordowano ok. 120 tys. ludzi. I tak trzeba o nich pisać (ustaszach).

 • tacx

  Oceniono 28 razy 22

  Mało kto wie ale zarówno Serbowie jak i Chorwaci to najbliżsi kuzyni Polakow. jeszcze w VIIIw zamieszkiwali tereny dzisiejszej Polski. Częsć wyruszyła na dzisiejsze Bałkany a część zasymilowała sie z polskimi plemionami. Charakter jak najbardziej podobny do naszego, a właściwie to oni mają chyba ten jaki mieli nasi przodkowie , bo my to już bardziej i zniemczeni i zrusyfikowani trochę.
  A Obie reprezentacje powinno się dla przykladu zbanowac na 2 lata bo i jedni i drudzy zachowują się jak dzikusy - a zwłaszcza ich kibice

 • seboc

  Oceniono 26 razy 16

  Na Euro 2012 bylo podobnie.
  Kibice wymachiwali portretem chorwackiego zbrodniarza Ante Gotoviny.

 • tygrysiewicz

  Oceniono 19 razy 13

  Panowie Serbowie
  Panowie Chorwaci
  zamiast się tak brzydko nadymać i zabawiać,
  lepiej warzcie tę Waszą wyśmienitą śliwowicę.
  Choćby dla turystów z Polski....
  Pozdrawiam
  :-)))))))))))))))))))))))))))))))

 • hydrograf

  Oceniono 7 razy 3

  W końcu międzynarodowe zawody sportowe to ekwiwalent wojny... To sposób by skanalizować "patriotyzm".

 • hel_w_skarpetach

  Oceniono 15 razy 3

  Szkoda że zesralismy się ze Słowenia.

 • analfabeta50

  Oceniono 2 razy 2

  Tam, gdzie chorwaccy szczypiorniści... Drogi panie pisarczyku. Nazwa Szczypiorniści przysługuje tylko i wyłącznie Polskiej drużynie. Dlaczego ? Proszę się tego dowiedzieć. Wstyd by dziennikarz sportowy robił takie kuriozalne błędy. Wystarczy wpisać Szczypiorno.... Powodzenia.

 • cezar85

  Oceniono 11 razy -1

  a co grają nasi?
  pewnie jakiś discopolowy szlagier

 • juventusiak87

  Oceniono 18 razy -2

  Są lepsi od nas :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX