MŚ w piłce ręcznej. Serbowie oburzeni: Chorwaci słuchają nacjonalistycznych pieśni

25 : 24
Informacje
MŚ piłkarzy ręcznych 2013 - Grupa C
Czwartek 17.01.2013 godzina 20:15
Wyniki szczegółowe
1 poł
2 poł
Wynik
Polska
11
14
25
Serbia
13
11
24
Składy i szczegóły
Polska
Skład: Szmal, Wichary, Jaszka, K. Lijewski, Bielecki, Bartczak, Wiśniewski, B. Jurecki, M. Jurecki, Grabarczyk, M. Lijewski, Syprzak, Krajewski, Kubisztal, Szpera, Orzechowski
Serbia
Skład: Stanić, Gajić, Dragas, Sesum, Vujin, Nikcević, Toskić, M. Ilić, Radivojević, Prodanović, N. Ilić, Vucković, Mitrović, Zelenović, Stanković, Nenadić, Marsenić
Przed meczami reprezentacji Chorwacji na MŚ w piłce ręcznej puszczana jest piosenka Marko Perkovicia - chorwackiego muzyka, ale też nacjonalisty i weterana wojennego. Serbowie są oburzeni. Relacja Z Czuba i na żywo z meczu Polska - Serbia na MŚ w czwartek od 20.15 w Sport.pl.
O sprawie napisał belgradzki dziennik "Kurir".

"Utwory Marko Perkovicia grane są przed każdym meczem "szachownic" [przydomek Chorwatów - red.] w Hiszpanii. Wstyd. Chorwaccy zawodnicy lubią podnosić ducha bojowego patriotycznymi pieśniami. Chodzi o guru "Ustaszy" Marko Perkovicia znanego bardziej jako Thompson" - donoszą serbscy dziennikarze.

Perković jest weteranem wojennym. Walczył w wojnie serbsko-chorwackiej, podczas której dostał właśnie pseudonim Thompson (od rodzaju pistoletu maszynowego). Po wojnie założył zespół o tej nazwie, który śpiewa patriotyczne, ale i nacjonalistyczne pieśni. Perković sympatyzuje z ruchem Ustaszy - skrajnie nacjonalistycznej, powstałej w latach 20. XX wieku organizacji bojowo-terrorystycznej, która walczyła o niepodległość Chorwacji.

"Można się było tego spodziewać po naszych sąsiadach. Tam, gdzie chorwaccy szczypiorniści, tam musi być skandal" - dodaje "Kurir". I przypomina słowa chorwackiego trenera Slavko Golužy, który po ubiegłorocznej porażce w półfinale mistrzostw Europy 2012 z Serbią - gospodarzami turnieju - powiedział: - Przepraszam wszystkie ofiary wojny, że nie przywieziemy z Belgradu złota.

- Kiedy gramy na neutralnym terenie, jesteśmy od Serbów lepsi. To jasne! - mówił za to po IO w Londynie, na których z kolei lepsi w bezpośrednim meczu okazali się Chorwaci.

Chorwaci na oburzenie Serbów reagują spokojnie. "W tekście "Kurira" nie ma ani słowa, że chodzi o utwór "Lijepa li si" - odnotowuje portal 24sata. - "Opowiada o miłości do ojczyzny, a zaczyna od słów: Płaczę ze szczęścia, gdy wspominam moją ojczyznę... Za to w "Kurirze" napisali, że może do końca turnieju usłyszymy też Cavoglave [ten utwór Thompsona opowiada o walkach z Serbami - red.]."

Utwór "Lijepa li si" - "Jesteś piękna" puszcza hiszpański DJ, współpracujący z organizatorami turnieju, który notabene w lecie ubiegłego roku pracował w Chorwacji. Pieśń grana jest też regularnie przed meczami chorwackich piłkarzy. Nie jest nacjonalistyczna, choć w tekście padają słowa "Hercegowino - dumne serce".