MŚ piłkarzy ręcznych. Lijewski i Grabarczyk na Serbię

25 : 24
Informacje
MŚ piłkarzy ręcznych 2013 - Grupa C
Czwartek 17.01.2013 godzina 20:15
Wyniki szczegółowe
1 poł
2 poł
Wynik
Polska
11
14
25
Serbia
13
11
24
Składy i szczegóły
Polska
Skład: Szmal, Wichary, Jaszka, K. Lijewski, Bielecki, Bartczak, Wiśniewski, B. Jurecki, M. Jurecki, Grabarczyk, M. Lijewski, Syprzak, Krajewski, Kubisztal, Szpera, Orzechowski
Serbia
Skład: Stanić, Gajić, Dragas, Sesum, Vujin, Nikcević, Toskić, M. Ilić, Radivojević, Prodanović, N. Ilić, Vucković, Mitrović, Zelenović, Stanković, Nenadić, Marsenić
Dwóch piłkarzy w miejsce kontuzjowanego Mariusza Jurkiewicza powołał trener Michael Biegler. W czwartek mecz z Serbami, których ostatnio Polacy nie potrafią pokonać. Początek spotkania o 20:15. Relacja Z Czuba i na żywo na Sport.pl
Biało-czerwoni zaczęli mistrzostwa świata w Hiszpanii od dwóch zwycięstw, ale stracili Mariusza Jurkiewicza. W poniedziałkowym meczu z Arabią Saudyjską rozgrywający Atletico Madryt złamał rękę.

- Niestety, zostawiam chłopaków przed najważniejszymi spotkaniami, i to bardzo boli. Mam nadzieję, że wyczerpałem limit pecha. Będę mocno za nich trzymał kciuka. Jestem przekonany, że poradzą sobie beze mnie i osiągną wiele na mistrzostwach - mówi 31-letni zawodnik.

Strata Jurkiewicza to olbrzymi cios dla biało-czerwonych, bo trener Michael Biegler chciał, by 31-letni zawodnik był szefem reprezentacyjnej defensywy. - To kluczowa postać obrony, grał w centralnym jej punkcie. Tracimy nie tylko klasowego zawodnika, świetnego obrońcę, ale też dobrego ducha drużyny. Jednym słowem, podpowiedzią potrafił zmotywować kolegów. Jego wskazówki były bezcenne - mówi Jacek Będzikowski, drugi trener reprezentacji.

Biegler od początku pracy z kadrą nie ma łatwego życia. Rok temu po przegranych kwalifikacjach olimpijskich z gry w reprezentacji zrezygnowali dwukrotni medaliści mistrzostw świata: Mariusz Jurasik, Grzegorz Tkaczyk, Marcin Lijewski, z powodów osobistych przerwę zrobił sobie Mateusz Jachlewski. Z mundialu w Hiszpanii kontuzje wyeliminowały Tomasza Rosińskiego, Bartłomieja Tomczaka i Pawła Paczkowskiego.

W miejsce Jurkiewicza Biegler ściągnął Piotra Grabarczyka (na turnieju można zrobić dwie zmiany w składzie). 31-letni zawodnik Vive Targi Kielce grał w sparingach, miał być podstawowym obrońcą reprezentacji. Zwichnął jednak palec, nie trenował i selekcjoner nie zabrał go do Hiszpanii.

Dziś Grabarczyk jest już zdrowy. - Nie jest łatwo wchodzić do składu, gdy kolega wraca do domu przez kontuzję. Szkoda, że przyjeżdżam do Hiszpanii w takich okolicznościach. Dam z siebie więcej niż 100 procent, bo gra w reprezentacji to czysta przyjemność. Zawsze traktowałem ją jako prawdziwy zaszczyt - mówi "Gazecie" Grabarczyk.

Do reprezentacji wraca też Marcin Lijewski, który na prawym rozegraniu będzie zmiennikiem brata Krzysztofa. 35-letni zawodnik był zgłoszony na MŚ, ale nie przygotowywał się z drużyną. Umówił się z Bieglerem, że na wypadek kontuzji dołączy do kolegów. Na razie nie wiadomo jeszcze, kogo zastąpi i czy zagra z Serbami.

Na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy Polacy przegrali z tą drużyną 18:22. W turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich zremisowali 25:25. Wynik odebrał im szansę na występ w Londynie. - To może być prawdziwa wymiana ciosów, ale nie żaden rewanż. Nie postawiłbym nawet złotówki na ten mecz w zakładach bukmacherskich, bo każdy wynik jest możliwy. Myślę, że zakończy się w przedziale czterech bramek. Polska wygra dwoma bramkami albo moi rodacy - mówi Serb Rastko Stojković. Grający od czterech lat w Vive Targi Kielce zawodnik nie został powołany do reprezentacji. - Przegraliśmy w sparingu niespodziewanie wysoko z Egiptem (19:34), to źle wróżyło, ale na szczęście w turnieju gramy bardzo dobrze. Pewnie pokonaliśmy Koreę Południową (31:22) oraz Białoruś (34:28). Będę spokojnie oglądał ten mecz i mam nadzieję, że do rewanżu dojdzie dopiero w półfinale lub meczu o złoto. A wtedy będę już w 100 procentach za Serbami - dodaje Stojković.

Do 1/8 finału awansują cztery najlepsze zespoły z każdej grupy.