EHF ogłosił ranking pucharowy na sezon 2012/13

Piłka ręczna. Europejska federacja opublikowała zasady przydziału miejsc w rozgrywkach pucharowych po rozpoczynającym się we wrześniu nowym sezonie. Zmiany dotyczą nowych rozgrywek Pucharu Europejskiego.
Jak już informowaliśmy po najbliższych rozgrywkach znikną Puchar Zdobywców Pucharów i Puchar EHF (zagra w nim Vive Targi Kielce jeśli nie wygra turnieju o dziką kartę do Ligi Mistrzów). Zastąpi je jeden European Cup czyli Puchar Europejski.

W związku z tym zmieniły się zasady podziału miejsc dla narodowych federacji w europejskich pucharach. Generalnie każda z nich od sezonu 2012/2013 wystawiać będzie o jeden mniej zespół. Najlepsi czyli Hiszpanie i Niemcy zamiast sześciu będą mieli do dyspozycji pięć miejsc.

Polacy w europejskim rankingu zajmują szesnastą lokatę. Według starych zasad mogli wystawiać w pucharach pięć zespołów - 1 w Lidze Mistrzów, Pucharze EHF i Pucharze Zdobywców Pucharów, a dwa w najmniej prestiżowym (nie grają w nim drużyny z najlepszych krajów Europy) Challenge Cup. Teraz dostali cztery miejsca - zostaje jedno w LM, do tego jedno w nowym European Cup i jak dotąd dwa w Challenge Cup.

By nieco zyskać Polska musiałaby awansować na 13. miejsce (dwa zespoły do nowego EC). Niezwykle trudna do osiągnięcia szósta lokata oznaczałaby już dwa zespoły w Lidze Mistrzów. Właśnie na tę pozycję awansowali w najnowszym rankingu grupowi rywale Polaków w eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw Europy Słoweńcy. Jeden zespół w LM straciła za to obecnie ósma Dania.

Jak łatwo zauważyć wyniki w europejskich pucharach wpływają na ranking EHF z rocznym opóźnieniem. Ewentualne tegoroczne sukcesy Orlen Wisły Płock i Vive Targi Kielce "zaowocują" dopiero w sezonie 2013/14.