Same znakomitości, czyli parada gwiazd THW "All Stars" Kiel

Tylko jeden zawodnik z kadry aktualnego mistrza Niemiec i obrońcy trofeum w Lidze Mistrzów nie ma na koncie jakiejś wielkiej wygranej. Ale za to jest najlepszym zawodnikiem dwóch lig i królem strzelców - Po prostu na każdej pozycji mają zawodnika klasy światowej - nie kryje Grzegorz Tkaczyk, grający z nimi na co dzień reprezentant Polski, który dał się namówić "Gazecie" na przedstawienie galaktycznego zespołu.
Bramkarze

1. Thierry Omeyer (Francja, 35 lat, 191 cm wzrostu, 95 kg, pseudonim: "Titi")

Największe sukcesy: najlepszy piłkarz ręczny na świecie w 2008 roku, mistrzostwo olimpijskie z Pekinu, 2 mistrzostwa świata, 2 mistrzostwa Europy, 3 wygrane w Lidze Mistrzów, 4 mistrzostwa Niemiec, 3 Puchary Niemiec, 5 mistrzostw Francji.

Grzegorz Tkaczyk o znakomitym Francuzie: - O jego klasie nie ma co długo mówić - to po prostu bramkarz z najwyższej półki. Bardzo cenię go za wielkie umiejętności, ale. Nie podoba mi się jednak jego boiskowa arogancja. Wiele wygrał w swojej karierze, ale w stosunku do rywali z drużyny przeciwnej czasem nie jest fair. Ja w zasadzie nie miałem z nim żadnego starcia, ale widziałem w wielu spotkaniach, jak potrafi się zachowywać. Np. po finałowym pojedynku Ligi Mistrzów w ubiegłym sezonie z FC Barcelona Borges [jego zespół wygrał 36:34, mimo że przegrywał już 19:25 - red.] przesadził. Jego gesty w stronę Katalończyków były delikatnie mówiąc brzydkie.

12. Andreas Palicka (Szwecja, 25 lat, 189 cm, 90 kg, "Palle")

Największe sukcesy: wygrana w Lidze Mistrzów, 2 mistrzostwa Niemiec, Puchar Niemiec, mistrzostwo świata juniorów z 2007 roku.

Tkaczyk: - Jest w Kielu drugim bramkarzem, a szans na granie otrzymuje mało. To naprawdę utalentowany chłopak, który jednak długo zmagał się z kontuzją. Udało mu się wrócić i wciąż jest dobrym specjalistą w swoim fachu. Bo jak dostanie szansę, to na pewno ją wykorzysta.

Lewoskrzydłowi:

33. Dominik Klein (Niemcy, 28 lat, 190 cm, 89 kg, " Mini")

Największe sukcesy: mistrzostwo świata, 2 wygrane w Lidze Mistrzów, 4 mistrzostwa Niemiec, 3 Puchary Niemiec.

Tkaczyk: - Bardzo dobry skrzydłowy, ale do klasy mojego aktualnego kolegi klubowego Uwe Gensheimera mu jeszcze daleko. Reprezentant swojego kraju, od pięciu lat grający w Kolonii. Jest specjalistą od gry na "jedynce" w obronie - naprawdę umiejętnie utrudnia życie rywalom na rozegraniu. No i dysponuje też dobrym rzutem.

6. Henrik Lundström (Szwecja, 32 lata, 185 cm, 85 kg, "Henke")

Największe sukcesy: 2 wygrane w Lidze Mistrzów, 6 mistrzostw Niemiec, 3 Puchary Niemiec, 3 mistrzostwa Szwecji.

Tkaczyk: - Jest tylko zmiennikiem Kleina, ale niezwykle solidnym. Uważam nawet, że nieco niedocenianym. Bo widziałem go w wielu meczach i rzuca na bardzo dobrej skuteczności. Jak to się mówi: "co ma, to kończy". A mimo na tle tych wszystkich gwiazd Kilonii jakby niewidoczny.

Prawoskrzydłowi:

11. Christian Sprenger (Niemcy, 28 lat, 190 cm, 90 kg, "Sprengi")

Największe sukcesy: wygrana w Lidze Mistrzów, mistrzostwo Niemiec, Puchar Federacji z Magdeburgiem.

Tkaczyk: - To kolega z mojego byłego klubu (Magdeburga). Obserwowałem jego rozwój od czasów, gdy wchodził do tamtej drużyny z juniorów. Gdy trafił do seniorów "Gladiatorów", to wiedziałem, że będzie zawodnikiem z najwyższej półki. Kontuzje nieco pokrzyżowały mu jednak szyki. To z pewnością jeden z najszybszych zawodników w Bundeslidze i naprawdę bardzo dobry skrzydłowy. I ciągle mój dobry znajomy - zawsze przy okazji spotkań naszych drużyn ucinamy sobie krótką pogawędkę.

19. Tobias Reichmann (Niemcy, 23 lata, 188 cm, 85 kg, "Ippe")

Największe sukcesy: wygrana w Liga Mistrzów, mistrzostwo Niemiec.

Tkaczyk: - Niesłychanie utalentowany chłopak. Wyjątkowo podoba mi się jak gra i wróżę mu wielką karierę. Jego największym atutem jest niesamowita skoczność. W dodatku bardzo szybki. I jak mówimy "z dobrą ręką".

Lewi rozgrywający:

77. Jerome Fernandez (Francja, 34 lata, 199 cm, 106 kg)

Największe sukcesy: mistrzostwo olimpijskie, 2 mistrzostwa świata, 2 mistrzostwa Europy, 2 wygrane w Lidze Mistrzów (z Barceloną i Ciudad Real), Puchar Federacji (z Barceloną), 4 mistrzostwa Hiszpanii, 2 Puchary Hiszpanii.

Tkaczyk: - Bardzo wartościowe wzmocnienie, po tym jak kontuzji nabawił się jego znakomity rodak Daniel Narcisse [zerwał na przedsezonowym turnieju towarzyskim Heide Cup więzadła krzyżowe i nie zagra do końca tego sezonu - przyp. red.]. Podobnie jak o Omeyerze, o jego klasie nie trzeba wiele mówić. Wygrał dosłownie wszystko, co można. A grał w niemal wszystkich najlepszych klubach świata: Montpellier, Barcelonie, Ciudad Real i teraz Kielu. Niesłychanie dobry zawodnik, zarówno w obronie, jak i ataku. Ma mocny rzut i dobry przegląd pola. I nie jest to typowy snajper, potrafi np. świetnie zagrać do koła.

31. Momir Ilić (Serbia, 30 lat, 200 cm, 100 kg, "Momo" lub "Mosa")

Największe sukcesy: wygrana w Lidze Mistrzów, mistrzostwo Niemiec, Puchar Federacji (z Gummersbach), mistrzostwo Słowenii (z Gorenje Velenje), były król strzelców ligi serbskiej (w Suboticy).

Tkaczyk: - Kolejna wielka gwiazda w gwiazdozbiorze. Prywatnie może nie jestem jego wielkim fanem (śmiech ), ale na pewno to bardzo dobry i niebezpieczny zawodnik. Zdobywa dużo bramek, świetnie wykonuje rzuty karne. Ale i dobrze gra w obronie.

17. Daniel Kubes (Czechy, 33 lata, 200 cm, 110 kg)

Największe sukcesy: 2 wygrane w Pucharze Federacji (z Lemgo i Nordhorn), mistrzostwo Szwecji (z Halmstadt).

Tkaczyk: - Przede wszystkim nieustępliwy obrońca. Niesłychanie ostro grający, ale nie można go porównać do np. znanego z tego mojego kolegi klubowego z "Lwów" Olivera Roggischa. Bo gra od niego zdecydowanie mądrzej i dostaje przez to dużo, dużo mniej kar. Moim zdaniem nie wkomponował się jeszcze w defensywę Kielu, nie jest jej szefem. Pod tym względem przyszłość jednak przed nim.

Środkowi rozgrywający:

39. Filip Jicha (Czechy, 29 lat, 201 cm, 103 kg, "Pavel" lub "Filda")

Największe sukcesy: najlepszy gracz na świecie w 2010 roku, wygrana w Lidze Mistrzów, 3 mistrzostwa Niemiec, 2 Puchary Niemiec, Puchar Federacji (z Lemgo), król strzelców i MVP mistrzostw Europy w Austrii, najlepszy strzelec Ligi Mistrzów w ostatnich dwóch sezonach, piłkarz roku w Niemczech 2009 i 2010.

Tkaczyk: - I co mam powiedzieć? Jeśli - jak już mówiłem - Jerome Fernandez jest graczem kompletnym, to on jest kompletnie kompletnym (śmiech ). Bez dwóch zdań najlepszy zawodnik świata, bez dwóch zdań. Wyprzedził o trochę nawet najczęściej uznawanego za światowy numer jeden Francuza Nikolę Karabaticia. Bardzo mi się podoba jego gra, bo przez pełne sześćdziesiąt minut haruje w obronie i ataku. A może zagrać praktycznie wszędzie, bo ma oczy dookoła głowy. Można za niego zapłacić każde pieniądze! Już w Lemgo był wybijającym się zawodnikiem, ale w Kielu poczynił jeszcze postęp. I to niesamowity! Na parkiecie potrafi dokonać rzeczy wprost niesłychanych.

24. Aron Palmarsson (Islandia, 21 lat, 192 cm, 97 kg)

Największe sukcesy: wygrana w Lidze Mistrzów, mistrzostwo Niemiec, najlepszy młody zawodnik 2010 roku w Niemczech, brązowy medalista mistrzostw Europy w Austrii.

Tkaczyk: - Przez wielu uznawany za jeden z największych talentów światowej piłki ręcznej. Z pewnością ma mocny rzut. Może to zrobić praktycznie z miejsca! Nic dziwnego, że ma spore zaufanie trenera. Alfred Gislason daje mu dużo szans, a przecież on ma dopiero 21 lat, a już prowadzi grę tak wielkiej drużyny. Ma papiery na granie i jeśli będzie się tak szybko rozwijał, to czeka go świetlana przyszłość.

Prawy rozgrywający:

20. Christian Zeitz (Niemcy, 31 lat, 186 cm, 92 kg, "Chris")

Największe sukcesy: wicemistrzostwo olimpijskie z Aten, mistrzostwo i wicemistrzostwo świata, mistrzostwo i wicemistrzostwo Europy, 2 wygrane w Lidze Mistrzów, 6 mistrzostw Niemiec, 3 Puchary Niemiec, Puchar EHF.

Tkaczyk: - Jeden z kluczowych zawodników tej wielkiej drużyny. Znam go od dawna, a zapamiętałem najpierw jako piłkarza, który jak dostaje piłkę, to rzuca z każdej pozycji. Ale zmienił się, teraz gra już inaczej. Pewnie duża w tym zasługa trenera Gislasona, który w umiejętny sposób nim kieruje. Mam nawet wrażenie, że po kontuzji Szweda Kima Anderssona gra jeszcze lepiej.

Kołowi:

13. Marcus Ahlm (kapitan, Szwecja, 33 lata, 200 cm, 106 kg)

Największe sukcesy: mistrzostwo Europy, 2 wygrane w Lidze Mistrzów, 6 mistrzostw Niemiec, 3 Puchary Niemiec, Puchar Federacji.

Tkaczyk: - To już legenda drużyny. Gra od wielu lat [od 2003 oku - przyp. red.]. Bardzo dobry obrońca, a w ataku jak złapie piłkę, to. można wracać do obrony lub bronić rzut karny. A przy tym spokojny, bardzo sympatyczny człowiek.

7. Milutin Dragicević (Serbia, 28 lat, 187 cm, 100 kg, "Herkules" lub "Sile")

Największe sukcesy: MVP rumuńskiej i duńskiej ligi (z Constantą i Silkeborgiem), król strzelców ligi duńskiej.

Tkaczyk: - Bardzo silny zawodnik, ale skoro został też w Danii królem strzelców, to o czymś świadczy. Jest słabszy w obronie i pewnie dlatego na razie dostaje mało szans na grę.(Naprawdę) wielcy nieobecni

25. Daniel Narcisse (Francja, lewy rozgrywający, 32 lat, 189 cm, 93 kg, "Air France") - do Kielc przyjechał, ale nie zagra, bo przechodzi rekonwalescencję po zerwaniu więzadeł

Największe sukcesy: mistrzostwo olimpijskie, 2 mistrzostwa świata, 2 mistrzostwa Europy, mistrzostwo Niemiec, wygrana w Lidze Mistrzów, mistrzostwo Francji (z Chambery).

5. Kim Andersson (Szwecja, prawy rozgrywający, 29 lat, 200 cm, 95 kg) - jest kontuzjowany, bo na MŚ u siebie złamał palec

Największe sukcesy: 2 wygrane w Lidze Mistrzów, 5 mistrzostw Niemiec, 3 Puchary Niemiec, mistrz świata juniorów z 2003 roku.

Tkaczyk: - Daniel to obok Jichy i Omeyera największa postać tego zespołu. Na jego grę patrzy się z wielką przyjemnością. A Kim to po prostu ścisła czołówka wśród prawych rozgrywających na świecie.