Du Rietz: przez Płock do THW?

Co Orlen Wisła może mieć z współpracy z Kielem.
Wiele wskazuje na to, że nowym szczypiornistą Wisły zostanie młody gwiazdor, jedna z głównych postaci czwartej na styczniowych mistrzostwach świata reprezentacji Szwecji, niespełna 22-letni Kim Ekdahl Du Rietz. Jak to możliwe?

W listopadzie SPR Wisła związała się z rywalem kielczan w Lidze Mistrzów niemieckim THW Kiel pod szyldem "Handball Friends in United Europe". Chodzi m.in. o współpracę marketingową, organizację turniejów i wspólnych treningów. Ale to tylko część korzyści, jakich spodziewał się prezes "nafciarzy" Andrzej Miszczyński.

Kiedy niedawno płocki klub ogłosił, że nowym kołowym Wisły będzie od przyszłego sezonu Muhamed Toromanović, reprezentant Bośni i Hercegowiny, Miszczyński zaznaczył, że jest zainteresowany jeszcze jednym transferem: - Nie mamy takiej marki jak nasz konkurent, czyli Vive. Nie będę ukrywał, że chcemy go zrealizować z pomocą THW Kiel. Mogę powiedzieć tylko tyle, że będzie to rozgrywający.

Jak ustaliła "Gazeta", chodzi właśnie o Du Rietza, grającego jeszcze ciągle w szwedzkiej lidze w Lugi Handboll, choć na ostatnich mistrzostwach świata wystąpił we wszystkich spotkaniach reprezentacji Szwecji (zadebiutował w niej już cztery lata temu jako 18-latek przeciw Niemcom). Na mundialu rzucił 33 bramki.

Wisła jest zbyt małym klubem, żeby mieć realne szanse na sprowadzenie zawodnika, o którego bije się połowa ekip z Bundesligi oraz kilka klubów duńskich. Ale od czego ma możnego przyjaciela? Mówi się, że THW jest mocno zainteresowany pozyskaniem Szweda, ale nie w tym momencie. Idealny czas to perspektywa dwóch-trzech lat. To kłopot, chyba że... ma się pod ręką Wisłę, gdzie szczypiornista mógłby spokojnie poczekać na swoją szansę. Rozmowy nabrały tempa i lada chwila wszystko powinno być jasne. Marcin Figura z SPR Wisła mówi na razie tylko, a być może i aż: - Zdecydowanie zaprzeczamy, że mielibyśmy wypożyczyć tego zawodnika z THW Kiel...

Czyżby Wisła miała Du Rietza po prostu kupić i umówić się z niemieckim klubem, że "przechowa" go do czasu debiutu w niemieckiej drużynie?