Wenta zmienia kadrę. Jurasik, Bielecki w rezerwie

Piłka ręczna. Bez sześciu zawodników którzy byli w narodowym zespole na nieudanych styczniowych mistrzostwach świata w Szwecji reprezentacja Polski zagra w dwumeczu eliminacji mistrzostw Europy Serbia 2012 ze Słowenią. - W kadrze nie ma żadnych niespodzianek - uważa Bogdan Wenta.
Szkoleniowiec wybierał szesnastkę z 28 nazwisk na wstępnej liście. Z uczestników MŚ (Polacy zajęli 8. miejsce i nie uzyskali nawet miejsca w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Londynie) nie ma w niej bombardiera Karola Bieleckiego, kołowego Artura Siódmiaka, pełniącego w kadrze rolę prawoskrzydłowego Mariusza Jurasika oraz debiutanta z Vive Targi Kielce Mateusza Zaremby. - Nie wiem czym kierował się Bogdan w powołaniach, bo jeszcze z nim nie rozmawiałem. Ale jego decyzję przyjmuje z pokorą, skoro są lepsi ode mnie to będę im kibicował. Trener na pewno doskonale wie, co robi - uważa popularny "Siódym". - To pewnie następstwo tego, że na zgrupowaniu przed ostatnimi mistrzostwami świata i samym mundialu nie wypadłem najlepiej. Nie wypada mi komentować decyzji trenera, muszę się z nią pogodzić. Zapewniam, że to nie oznacza końca mojej przygody z kadrą, będę robił wszystko by w niej znów być - mówi z kolei Jurasik.

Wszyscy czterej znaleźli się na liście rezerwowej razem z dochodzącym do siebie po urazie na mundialu Michałem Jureckim (także Vive Targi Kielce). Z uwagi na rekonwalescencję po niedawnej operacji kolana wśród powołanych nie było w ogóle kapitana biało-czerwonych w Szwecji Sławomira Szmala.

Bogdan Wenta ostatecznego składu na dwumecz ze Słowenią nie uznaje wcale za zaskakujący. - Z zawodnikami wyjaśniliśmy sobie pewne sprawy. A w kadrze nie ma żadnych niespodzianek. To jest po prostu szesnastka, która w tym momencie jest najlepsza - krótko odpowiada szkoleniowiec reprezentacji Polski.

W podstawowym składzie kadry pierwszy raz od bardzo dawna jest jednak więcej zawodników z ligi polskiej (dziewięciu) niż grających za granicą.

Zgrupowanie biało-czerwonych rozpoczyna się w niedzielę w Zielonej Górze. A mecze ze Słowenią 9 i 12 marca. Pierwszy w Lubljanie (środa godz. 20.15, transmisja w Polsacie Sport), drugi właśnie w Zielonej Górze (sobota godz. 14.30, TV 4).

Kadra na Słowenię:

Bramkarze: Adam Malcher (Zagłębie Lubin), Piotr Wyszomirski (Azoty Puławy), skrzydłowi: Patryk Kuchczyński (Vive Targi Kielce), Robert Orzechowski (MMTS Kwidzyn), Bartłomiej Tomczak (Zagłębie Lubin), Tomasz Tłuczyński (TuS N-Lübbecke GmbH), rozgrywający: Tomasz Rosiński (Vive Targi Kielce), Marcin Lijewski, Krzysztof Lijewski (obaj HSV Hamburg), Grzegorz Tkaczyk (Rhein-Neckar Löwen), Bartłomiej Jaszka (Füsche Berlin), Mariusz Jurkiewicz (Renovalia Ciudad Real), Piotr Chrapkowski (Orlen Wisła Płock), kołowi: Bartosz Jurecki (S.C. Magdeburg), Piotr Grabarczyk, Daniel Żółtak (obaj Vive Targi Kielce).