Wenta zmienia kadrę. Bez Bieleckiego na Słowenię

Piłka ręczna. Dotychczasowi liderzy reprezentacji Polski: Karol Bielecki, Mariusz Jurasik i filar obrony Artur Siódmiak nie znaleźli się w kadrze na dwumecz eliminacji mistrzostw Europy Serbia 2012 ze Słowenią. - W kadrze nie ma żadnych niespodzianek, znaleźli się w niej najlepsi - uważa Bogdan Wenta.Wenta zmienia kadrę. Bez Bieleckiego i Jurasika.
Wszyscy wyżej wymienieni byli na całkowicie nieudanych styczniowych mistrzostwach świata w Szwecji. Polacy zawiedli w nich na całej linii, zajęli w nich dopiero ósme miejsce i nie uzyskali nawet miejsca w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Londynie. Ich występ potraktowano jako kompletna klapa. Ale po imprezie Wenta wyciągnął wnioski, zrobiono dokładną analizę i zapowiedział "Gazecie". - Nadchodzi czas zmian, ale i postawienia sobie pytania, czy rezygnacja z niektórych zawodników da efekt, na który czekamy. Czy wprowadzenie nowego zawodnika na mecze ze Słowenią zagwarantuje nam sukces - mówił.

Teraz jednak mocno zaskoczył wszystkich powołując kadrę na Słowenię. Zabrakło w niej bombardiera niemieckiego Rhein Neckar Löwen Karola Bieleckiego, doświadczonego prawoskrzydłowego Mariusza Jurasika (Vive Targi Kielce) czy też dotychczasowego filara obrony: Artura Siódmiaka. Nie wiem czym kierował się Bogdan w powołaniach bo jeszcze z nim nie rozmawiałem. Więc nie chciałbym tego komentować. Ale decyzję przyjmuje z pokorą, skoro są lepsi ode mnie to będę im kibicował. Trener na pewno doskonale wie co robi - mówi ten ostatni.

Wenta swoją decyzję tłumaczy ze spokojem. - Rozmawialiśmy z zawodnikami, wyjaśniliśmy sobie pewne sprawy. W kadrze według mnie nie ma żadnych niespodzianek. To jest szesnastka, która w tym momencie jest najlepsza - mówi szkoleniowiec reprezentacji Polski.

Szesnastkę wybierał z 28 nazwisk na wstępnej liście. Na liście rezerwowej jest przechodzący rehabilitację po kontuzji barku: Michała Jureckiego. Z uwagi na rekonwalescencje po niedawnej operacji kolana wśród powołanych nie było w ogóle kapitana biało-czerwonych w Szwecji - Sławomira Szmala.

W podstawowym składzie kadry pierwszy raz od bardzo dawna jest przez to więcej zawodników z ligi polskiej (aż dziewięciu) niż grających za granicą. Zgrupowanie kadry rozpoczyna się w niedzielę w Zielonej Górze. Mecze ze Słowenią 9 i 12 marca. Pierwszy w Lublanie, drugi w Zielonej Górze.

Kadra na Słowenię:

Bramkarze: Adam Malcher (Zagłębie Lubin), Piotr Wyszomirski (Azoty Puławy), skrzydłowi: Patryk Kuchczyński (Vive Targi Kielce), Robert Orzechowski (MMTS Kwidzyn), Bartłomiej Tomczak (Zagłębie Lubin), Tomasz Tłuczyński (TuS N-Lübbecke GmbH), rozgrywający: Tomasz Rosiński (Vive Targi Kielce), Marcin Lijewski, Krzysztof Lijewski (obaj HSV Hamburg), Grzegorz Tkaczyk (Rhein-Neckar Löwen), Bartłomiej Jaszka (Füsche Berlin), Mariusz Jurkiewicz (Renovalia Ciudad Real), Piotr Chrapkowski (Orlen Wisła Płock), kołowi: Bartosz Jurecki (S.C. Magdeburg), Piotr Grabarczyk, Daniel Żółtak (obaj Vive Targi Kielce).