Kielczanie rzucali nie tylko w kadrze Wenty

Piłka ręczna. Wypożyczony z Vive Targi Kielce Bartosz Konitz najskuteczniejszym zawodnikiem reprezentacji Holandii w meczu eliminacji ME z Czechami. Trójka z Kielc zdobyła też 35 bramek dla Polski B.
Konitz (obecnie niemiecka Lubeka) w przegranym 25:33 (14:18) pojedynku w holenderskim Almere z Czechami wpisał się na listę strzelców siedmiokrotnie. Tyle samo bramek dla Oranje zdobył jeszcze tylko prawoskrzydłowy Iso Sluijters. A dwa trafienia w tym meczu zanotował mający latem krótki i nieudany epizod w Kielcach Mark Bult.

Tylko raz pokonywał bramkarza Słowenii skrzydłowy mistrzów Polski i reprezentacji Ukrainy Witalij Nat. Jego zespół także przegrał - w Zaporożu z nowym liderem "polskiej" grupy 25:31 (15:17).

Najwięcej kielczan - Damian Kostrzewa, Paweł Podsiadło i Kamil Krieger - grało w Wągrowcu w kadrze B. Zespół Leszka Biernackiego zajął tam drugie miejsce (37:36 z Włochami A, 29:30 z Czechami B i 36:27 z Norwegią B). Najbardziej pomógł - 13 bramkami (kolejno 7, 2 i 4) - Kostrzewa. Tylko jedna mniej na koncie Podsiadły (4, 3 i 5), a dziesięć (3, 4 i 3) Kriegera.

Także drugie miejsce zajęła w Legionowie przygotowująca się do styczniowych kwalifikacji do mistrzostw świata w Grecji młodzieżowa reprezentacja Polski z Krzysztofem Szczeciną i Mateuszem Przybylskim. Trzeci bramkarz mistrzów Polski zagrał w wygranym 37:25 meczu z Czechami i decydującym o pierwszym miejscu z Norwegią (biało-czerwoni przegrali go 28:29 po golu w ostatniej sekundzie). Najpierw jako zmiennik nowego w narodowym zespole Paula Bara z Balingen (niedawno zaliczył debiut w Bundeslidze, polski paszport otrzyma jeszcze w listopadzie), a z Norwegami Bartosza Dudka z Orlen Wisły Płock. Wypożyczony do KSSPR-u Końskie rozgrywający Mateusz Przybylski wpisywał się na listę strzelców w każdym meczu. Na otwarcie z Rosją (39:36 dla Polski) trafił dwa razy, potem z Czechami cztery, a z Norwegami tylko raz.

Aż czwórka młodych piłkarzy ręcznych z województwa (w tym dwóch z Vive Targi Kielce) rywalizowała na międzynarodowym turnieju juniorów młodszych w Kępnie. Grający w dwóch meczach skrzydłowy Marcin Stefaniec zdobył pięć bramek, a wracający do zdrowia po kontuzji kołowy Filip Zimoch dwie (z Turcją). We wszystkich trzech spotkaniach grali za to i Mateusz Styrna z PMOS Busko-Zdrój i Bartosz Sękowski z KSSPR-u Końskie. Styrna wpisał się na listę strzelców 15 razy (6 goli z Białorusią, 3 z Turcją i 6 z Austrią). Sękowski był nawet o bramkę lepszy (kolejno 7, 5 i 4 trafienia), a do tego został nawet uznany za najlepszego zawodnika imprezy. Młodzi Polacy zajęli w Kępnie trzecią lokatę (35:38 z Białorusią, 36:26 z Turcją i 23:29 z Austrią).