Liga Mistrzów: Uwaga na Celje

Raport: co słychać u rywali Vive Targi Kielce w Velux EHF Champions League. Słoweńcy królami polowania. Spośród rywali kielczan to wracające po roku do elity Celje Pivovarna Lasko przeprowadziło najbardziej spektakularne transfery. Odstawać od wysokiego poziomu grupy śmierci wydaje się francuskie Chambery Savoie.
THW Kiel (Niemcy)

Nie tylko najlepsza, ale i najbogatsza drużyna świata. Ogłosiła, że dysponuje na sezon 2010/2011 rekordowym budżetem 9,5 mln euro (dla porównania kielczanie mają mniej więcej tyle samo w złotych). I ledwo wystartowała Bundesliga (zostały rozegrane tylko dwie kolejki), a "Zebry" już są jej liderami. Nawet bez pomocy jednego ze swoich największych asów - znakomitego francuskiego rozgrywającego Daniela Narcisse'a (uszkodził na Heide Cup, w którym jego drużyna rozprawiła się z kielczanami, więzadła krzyżowe). Podopieczni Alfreda Gislassona rozbili na inaugurację sezonu TSG Lu.-Friesenheim 37:19 (15:10), a w 2. kolejce pokonali na wyjeździe DHC Rheinland 32:25 (15:15). Na otwarcie sezonu przegrali jednak w Monachium mecz o superpuchar z HSV Hamburg 26:27.

THW Kiel (skład z meczów Bundesligi): Omeyer, Palicka - Zeitz 10 i 8, Ilić 7 i 1, Dragicević 5 i 0, Reichmann 4 i 2, Jicha 3 i 8, Lundstrom 3 i 0, Ahlm 3 i 4, Palmarsson 1 i 3, Klein 1 i 6, Kubes, Sprenger.

Celje Pivovarna Lasko (Słowenia)

Tydzień temu żółto-zieloni zdobyli Superpuchar Słowenii, pokonując RK Maribor Branik 34:28 (18:14). Wcześniej podopieczni wielkiego Zvonimira Serdarusicia (odpowiada za większość sukcesów Kiel) zajęli czwarte miejsce na świetnie obsadzonym turnieju w Bośni i Hercegowinie (z udziałem m.in. hiszpańskiego Ciudad Real, Czechowskich Niedźwiedzi i Montpellier). W pojedynku o trzecie miejsce przegrali z Francuzami 33:35 (14:15). Najwięcej goli, bo 10, w małym finale zdobył nowy nabytek mistrza Słowenii, pozyskany z Gorenje Velenje, lewy rozgrywający Momir Rnić. We wszystkich czterech meczach trafił aż 28 razy i zgarnął nagrodę dla najlepszego strzelca. Na najlepszego bramkarza tych zmagań wybrano innego nowego w Celje - numer 1 w reprezentacji Chorwacji Mirko Alilovicia (ostatnio Ademar Leon).

Jakby tego było mało, chcącą najwyraźniej nawiązać do lat świetności (wygrana w LM w 2004 r.) ekipę wzmocnili chorwacki mistrz defensywy prawy rozgrywający Petar Metlicić (z Ciudad Real), lewoskrzydłowy Luka Zvizej (z węgierskiego Pick Szeged) i kołowy Carlos Prieto (ostatnio Rhein-Neckar Löwen). Imponujący zaciąg, prawda?

Celje (skład z meczu z Mariborem): Alilović, Lesjak - Gajić 9, Zvizej 7, Pajović 3, Toskić 3, Rnić 3, Zorman 3, Prieto 2, Metlicić 2, Vugrinec 2, Marguc, Razgor, Poklar, Kozlina, Kokszarow.

FC Barcelona Borges (Hiszpania)

Pogromcy kielczan z towarzyskich pojedynków w sierpniu w Kielcach dla odmiany bez pierwszego trofeum na krajowym podwórku. Zespół Xaviego Pascuala w meczu o superpuchar jednak tylko minimalnie gorszy od największego rywala Renovalia Ciudad Realu 28:29 (14:11). Na listę strzelców wśród zwycięzców wpisał się rozgrywający reprezentacji Polski Mariusz Jurkiewicz. Duma Katalonii w sobotę zaczyna rozgrywki ligowe. W pierwszym pojedynku podejmuje BM Torrevieja.

FC Barcelona - Ciudad Real 28:29 (14:11)

Barcelona: Sarić, Sjostrand - Rutenka 9, Enterrios 4, Nagy 4, Sarmiento 3, Sorhaindo 2, Noddesbo 2, Juanin 1, Rocas 1, Igropulo 1, Tomas 1.

Ciudad Real: Sterbik - Aguinagalde 6, Abalo 5, Lazarov 5, Guardiola 4, Kallman 2, Morros 2, Entrerrios 2, Rodriguez Vaquero 1, Canellas 1, Jurkiewicz 1, Garcia Parrondo, Dinart.

Rhein-Neckar Löwen (Niemcy)

Jak już informowaliśmy zespół Karola Bieleckiego, Grzegorza Tkaczyka i Sławomira Szmala Bundesligę zaczął bardzo udanie. "Lwy", tak jak THW Kiel, mają na koncie cztery punkty, ale wywalczone po bardzo emocjonujących spotkaniach. Najpierw wygrali na wyjeździe z HBW Ballingen-Weilstetten 31:30 (najskuteczniejszy Tkaczyk), a potem przed własną publicznością z Frisch Auf Göppingen 28:26 (koncert na 11 bramek "Koli"). Znacznie bardziej przekonujące zwycięstwa ekipa z Mannheim odnosiła w miniony weekend w zwycięskich kwalifikacjach do Champions League.

Rhein-Neckar Löwen: Szmal, Fritz - Tkaczyk 8 i 0, Bielecki - i 11, Myrhol 7 i 2, Gensheimer 6 i 5, Cupić 3 i 1, Groetzki 2 i 1, Stefansson 2 i 1, Lund 2 i 2, Müller i 0, Schmid 0 i 5, Roggisch, Gunnarsson.

Chambery Savoie HB (Francja)

Zespół Philippa Gardenta jak Barcelona musiał na otwarcie sezonu obejść się smakiem. Superpuchar zdobył Montpellier, wygrywając z wicemistrzem Francji wcale nie tak wysoko (32:30). W barwach tego zespołu nie zobaczymy już m.in. bramkarza Mickaela Robina (przeszedł do Montpellier) i węgierskiego rozgrywającego Gabora Csaszara (trafił do MKB Veszprem). W ich miejsce pozyskano bramkarza kolejnych dobrych znajomych kielczan Bośni Sarajewo Nebojsę Grahovaca oraz rozgrywającego Damira Bicanicia z hiszpańskiego Ademaru Leon. Podobnie jak Słoweńcy, Hiszpanie ligę zaczyna dopiero w weekend.

Chambery: Grahovac - Paty 8, Basic 6, Roine 4, Detrez 3, Bicanić 3, Nocar 3, Barachet 2, Gille 1, Saurina.