Piłka ręczna. Dujszebajew, Przybecki, Lijewski ale też Kamiński - wiemy, kto chce zostać trenerem reprezentacji

- Tałant Dujszebajew, Piotr Przybecki, Damian Wleklak, Rafał Kuptel, Marcin Lijewski, Jarosław Cieślikowski - jak udało się nam ustalić, między innymi ci szkoleniowcy zgłosili się do konkursu na trenera reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. - Termin zgłoszeń mija 17 lutego, ale decyduje data stempla pocztowego, więc czekamy do poniedziałku i dopiero wtedy będziemy otwierać koperty - mówi Jerzy Eliasz, dyrektor sportowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce
Polscy piłkarze ręczni nie mają trenera od 28 stycznia. Wtedy, dzień po klęsce z Chorwacją 23:37 zamykającej im drogę do medalu mistrzostw Europy, dymisję złożył Michael Biegler. ZPRP ją przyjął, a od 3 lutego zaczął przyjmować zgłoszenia do konkursu na następcę Niemca.

Termin zgłoszeń właśnie mija, ale musimy jeszcze zaczekać na nazwisko człowieka, który poprowadzi naszych szczypiornistów w kwietniowych eliminacjach do igrzysk olimpijskich w Rio i - miejmy nadzieję - również w turnieju olimpijskim.

- W dalszym ciągu kolekcjonujemy zgłoszenia. Na razie mamy ich 12 i spodziewamy się, że jeszcze jakieś wpłyną. Decyduje data stempla pocztowego, dlatego czekamy do 22 lutego. W poniedziałek komisyjnie otworzymy koperty, najpierw sprawdzimy czy wszystkie oferty spełniają wymogi formalne, a później będziemy dyskutować, które przedstawić zarządowi - opowiada nam Eliasz.

Dyrektor ZPRP nie chce ujawnić nazwisk kandydatów, których aplikacje już są w siedzibie ZPRP. Ale wiemy, że trenerzy uznawani za faworytów już się zgłosili.

- Papiery Talanta Dujszebajewa już zostały wysłane do federacji - dowiadujemy się w Vive Kielce, gdzie Hiszpan pochodzący z Kirgistanu pracuje od stycznia 2014 roku.

- Potwierdzam, że złożyłem aplikację i chcę poprowadzić kadrę - wprost mówi nam Piotr Przybecki, czyli szkoleniowiec Śląska Wrocław, a w przeszłości reprezentant kraju, który przez 17 lat z sukcesami grał w niemieckich klubach.

Jak udało się nam ustalić, wśród osób, które zgłosiły swoje kandydatury są też m.in. Damian Wleklak, Marcin Lijewski i Rafał Kuptel, czyli byli reprezentanci i medaliści mistrzostw świata, a obecnie trenerzy juniorskich kadr Polski oraz Jarosław Cieślikowski, który w 2012 roku był głównym rywalem Bieglera, też prowadził "młodzieżówkę", a największe sukcesy odnosił z Warszawianką (wicemistrzostwo i Puchar Polski) oraz Chrobrym Głogów (wicemistrzostwo kraju).

Nie brakuje też zgłoszeń zaskakujących. Takim jest np. aplikacja Romana Kamińskiego, którego największymi sukcesami szkoleniowymi pozostają dwa awanse do ekstraklasy wywalczone w połowie lat 90. XX wieku z żeńską drużyną Pogoni Żory.

Ze wszystkich zgłoszeń komisja - w składzie: przewodniczący Zygfryd Kuchta (wiceprezes ZPRP), członkowie Jerzy Eliasz i Wojciech Kudlik z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz sekretarz Jerzy Noszczak - wybierze dwa, jej zdaniem najlepsze i przedstawi je zarządowi ZPRP.

Wszystko wskazuje na to, że z szefami ZPRP spotkają się i o stanowisko powalczą Dujszebajew i Przybecki. Co ciekawe, im bliżej rozstrzygnięcia, tym wyraźniej słychać, że dla mającego już duże osiągnięcia Dujszebajewa wysokość pensji nie będzie szczególnie ważna. Taką informację dostaliśmy z Kielc.

Jeden z najlepszych zawodników w historii piłki ręcznej jako trener już trzy razy wygrywał Ligę Mistrzów. Teraz dobrze zarabia w Vive, z którym chce poprawić trzecie miejsce z poprzedniej edycji Champions League. ZPRP z jednym z najbogatszych klubów Europy nie mogłoby konkurować, ale nowy trener kadry pracę w niej może łączyć z innym zajęciem. Kwestie finansowe faktycznie schodzą więc na dalszy plan. Biegler za prowadzenie Polski dostawał 20 tys. złotych miesięcznie, z czego osiem tysięcy pochodziło z kasy ministerialnej. Teraz też resort sportu ma partycypować w kosztach utrzymania szkoleniowca kadry. Kto nim ostatecznie będzie? Tego mamy się dowiedzieć do końca lutego.

Klopp, Mourinho, Trapattoni Trenowali polskich piłkarzy, czy rozpoznasz kto kogo?[QUIZ]
Najbogatsi polscy sportowcy [RANKING]


Kto powinien zostać trenerem reprezentacji Polski?