Sport.pl

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2016. Sportowo klapa, ale organizacyjnie...

Miasto, hala, komunikacja, a może jedzenie? Od zagranicznych gości spróbowaliśmy się dowiedzieć, co w Krakowie im się nie podoba podczas mistrzostw Europy w piłce ręcznej.


O Kraków i rozgrywane tu mecze zagadnęliśmy dziennikarzy z Chorwacji, Francji oraz Macedonii. Zgodnie z polską tradycją narzekania (i przymrużeniem oka) pytaliśmy głównie o to, co jest zrobione źle, ale nie dostaliśmy wielu odpowiedzi. Usłyszeliśmy za to sporo ciepłych słów o krakowianach i turnieju. Były też, co dziwi najmniej, zachwyty nad Tauron Areną.

"Lubicie kapustę"

Mark Vargek z telewizji RTL Croatia długo szukał w myślach, drapał się po głowie i w końcu przypomniał sobie, że rozgrywający Michał Jurecki odmówił mu wywiadu. - Ale w jakiś sposób go rozumiem. Poza tym organizacja, przejazdy, catering... Wszystko jest bez zarzutu. A, i chyba bardzo lubicie jeść kapustę - śmieje się sprawozdawca. - W Katowicach, gdzie najpierw grała Chorwacja, miałem totalnie... zero problemów. Wszystko było znakomicie zorganizowane. Może jedynie hala jest już stara i w strefie wywiadów było trochę ciasno.

Kilka klas lepiej

Na wielkie imprezy piłki ręcznej jeździ od 2009 roku. I podkreśla, że mistrzostwa w Polsce są zorganizowane "o kilka klas lepiej" niż mistrzostwa świata w Katarze w 2015 roku. - Tam był chaos, niewiele osób mówiło po angielsku, nie było wiadomo, gdzie pójść. A tu ludzie na każdym kroku chcą pomagać i są uśmiechnięci - tłumaczy.

Był też na Euro 2014 w Danii i znów Polska z Krakowem na czele wypadają lepiej: - W Danii bilety były wyprzedane tylko wtedy, gdy grali gospodarze. W Polsce trybuny był prawie zawsze pełne na każdym meczu. Aż dziwię się, że nie ma chorwackich kibiców, bo zwykle jeździli za kadrą. Może dlatego, że reprezentacja jest w przebudowie i nikt nie miał wobec niej dużych oczekiwań.

Wrocław nieco odstaje

W podobnym tonie wypowiada się Goran Sterjov z macedońskiej telewizji publicznej, który niemal bez przerwy kursuje między stolicą Małopolski i Dolnego Śląska (transport dla dziennikarzy między tymi miastami jest zresztą darmowy).

- W Krakowie wszystko jest zorganizowane na najwyższym poziomie, tylko trochę gorzej jest we Wrocławiu. Byłem na mistrzostwach świata w piłce nożnej w 1998, w 2002 i 2014 roku, ale tu pracuje się lepiej. Jeśli miałbym już się do czegoś przyczepić, to powiedziałbym, że jest zbyt mało wind na trybunę prasową i trzeba długo czekać, ale to szczegół - przyznaje.

W Macedonii piłka ręczna to sport, który budzi duże emocje, a mistrzostwa w Polsce to obecnie najważniejsze wydarzenie w kraju. Co najmniej dwa mecze dziennie są transmitowane w otwartej telewizji, a do Krakowa przyjechało ok. 200-300 macedońskich kibiców. Część przyleciała wynajętym czarterem, pozostali przyjechali busami i samochodami. Na trybunach Tauron Areny zresztą widać było ich doskonale. Wystrojeni w żółto-czerwone koszulki i zaopatrzeni w bęben są najgłośniejszą grupą zagranicznych fanów.

"Chciałbym znaleźć problem"

Niewiele mniej w Krakowie jest Francuzów, bo tylko ok. 200. Tam mecze piłki ręcznej może nie biją rekordów oglądalności, ale są coraz bardziej popularne. Tym bardziej że francuska kadra ostatnio wygrywa wszystko co możliwe - mistrzostwa olimpijskie, świata i Europy.

- Chętnie wyszukałbym specjalnie dla was jakiś problem, ale nie umiem. Po przyjeździe byliśmy trochę zagubieni, ale to normalne w nowym mieście. Poza tym wszystko zorganizowane jest niemal idealnie. No dobrze, być może tylko dojście na trybunę prasową powinno zajmować mniej czasu, ale to nie ma większego znaczenia - przekonuje Andre Garcia z francuskiej telewizji.

Piękne dziewczyny

Każdy z nich jest zachwycony Tauron Areną. - Np. hala w Paryżu jest imponująca, ale ta dodatkowo jest nowa, więc robi jeszcze większe wrażenie. W ogóle w Krakowie zaskoczyło mnie tylko to, że ludzie są tak otwarci i uśmiechnięci. Nie ukrywam, piękne dziewczyny też się rzucają w oko - mówi Strejov.

Garcia z Francji: - Potwierdzam, też bardziej podoba mi się hala w Krakowie niż w Paryżu. To absolutnie jedna z najlepszych, na jakich byłem. Porównywalna jest chyba tylko w Kolonii, w Niemczech. I podoba mi się też doping. Kibice bardzo szanują przeciwników, co jest niezwykle ważne.

Chorwat Vargek: - Hala w Krakowie jest spektakularna!

Oto nasza tajna broń na Szwecję! [ZDJĘCIA]


Więcej o:
Komentarze (23)
Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2016. Sportowo klapa, ale organizacyjnie...
Zaloguj się
 • augenthaler

  Oceniono 102 razy 88

  Polska w ruinie. Polacy dali sobie to wmówić. Mnie już nie dziwią pozytywne opinie o Polsce powtarzane w Europie, bo jest to zjawisko znane od lat, dziwi mnie natomiast postawa samych Polaków, którzy konsekwentnie nie potrafią niczego docenić. A przez to łatwo mogą to wszystko stracić...

 • spectator_zm

  Oceniono 18 razy 8

  No i własnie dlatego sportowa klapa tak boli.
  Nie rozumiem zupełnie, jak można to było aż tak sp-ierdolić! Porażki w sporcie to rzecz normalna i jest ich zawsze dokładnie tyle samo co zwycięstw. Tylko że TA porażka (z Chorwacją) nie była normalna. To był jakiś przerażający rechot losu, jakiś okrutny żart - coś zupełnie irracjonalnego i niewytłumaczalnego.
  Wydawało się, że skoro siatkarze półtora roku temu udźwignęli rolę gospodarzy, to tym bardziej ręczni, znani z niezłomności, charakteru i woli walki, będą potrafili to zrobić. A jednak wszystko runęło w gruzach i nikt nie wie dlaczego.
  Oczywiście o złocie trudno było nawet marzyć, ale ten półfinał powinniśmy mieć i to z palcem w d-upie! To był bez wątpienia jeden z najgorszych koszmarów w historii polskiego sportu...

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 14 razy 6

  JAK USŁYSZĘ JAKIEGOKOLWIEK PISDZIELCA,ŻE TO ICH ZASŁUGA DOBRE ZORGANIZOWANIE JEDNYCH CZY DRUGICH MISTRZOSTW TO DAM NAJZWYCZAJNIEJ W MORDĘ! PRZEZ TYCH CYMBAŁÓW OD 2006 R PO ZABRANIU SPONSORINGU SPORTU DZIECI I MŁODZIEŻY NA OPATRZNOŚĆ PONAD 1000 SZKOLNYCH KLUBÓW SPORTOWYCH UPADŁO I LAT TRZEBA BYŁO ,BY ODBUDOWAĆ NA NOWO!A WIĘC CYMBAŁY NIE MACIE ŻADNYCH ZASŁUG W SPORCIE!

 • slepy_max11

  Oceniono 10 razy 4

  Dlaczego mecze nie były rozgrywane w Łodzi zamiast we Wrocławiu?W Atlas Arenie jest 10 tyś. miejsc na trybunach a w Hali Stulecia tylko 5 tyś. , jest nowocześniejsza i zysk z biletów podwójny.

 • white_lake

  Oceniono 2 razy 0

  a największy "sukces" to oczywiście panny machające pomponami, prawda?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 0

  Grun, że były młode pupcie. NWWD!

 • dudzon

  Oceniono 16 razy -4

  Karmienie polskiego kompleksu niższości odcinek 123456789. Już wkrótce dowiecie się :
  - co myślą o nas Niemcy i jak nam nie wstyd że nie spełniamy ich oczekiwań.
  - Wstydźmy się bo Francuzi myślą że w Polsce jest jak W Korei Północnej ,
  -itd itp.

  Przypomina mi się znany sitcom Keeping Up Appearances. Co ludzie powiedzą o nas?? wrzeszczy od lat Agora.
  A co mnie to k.. obchodzi!

 • bostel25

  Oceniono 27 razy -9

  Piekne, tylko ze to nie byly ME w organizacji ME, tylko w pilce recznej. No, ale jesli nie ma powodow sportowych aby samego siebie pochwalic, to trzeba cieszyc sie z tego ze cos funkcjonowalo normalnie, tak jak powinno funkcjonowac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX