ME piłkarzy ręcznych 2016. Polska - Białoruś. Karabin Bielecki czy broń kombinowana Rutenka?

32 : 27
Informacje
ME piłkarzy ręcznych 2016 - Grupa 1.
Poniedziałek 25.01.2016 godzina 20:30
Wyniki szczegółowe
1 Poł
2 Poł
Wynik
Polska
19
13
32
Białoruś
13
14
27
- Karol jest egzekutorem, to karabin. Rutenka jest zdecydowanie bardziej wszechstronny. Grają na tej samej pozycji, obaj rzucają dużo bramek, ale tylko to ich łączy - mówi o Karolu Bieleckim i Siergieju Rutence Robert Lis, były kapitan kadry. Czy w poniedziałek karabin okaże się cenniejszy od broni kombinowanej? Mecz Polska - Białoruś o godz. 20.30, relacja na żywo w Sport.pl

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Po porażce z Norwegią 28:30 Polska musi wygrać z Białorusią, by w ostatnim meczu drugiej fazy mistrzostw Europy walczyć o awans do półfinału z Chorwacją. Białorusini nie mają szans na strefę medalową, są bez punktów, zamykają tabelę grupy 1.

Chcąc pokonać drużynę Jurija Szewcowa zespół Michaela Bieglera nie może bazować na indywidualnościach. Ale najlepszego ostatnio w naszych szeregach Bieleckiego zestawiamy z najlepszym po stronie Białorusinów Rutenką, bo ich gole powinny być ozdobą spotkania.

Obaj lewi rozgrywający są już zawodnikami bardzo doświadczonymi. Bielecki w dniu meczu z Norwegią skończył 34 lata, Rutenka jest o rok starszy. Ale obaj prezentują wysoką formę. Choć Lis uważa, że Rutenka wyraźnie traci wigor.

- Widzę, że jego forma przegrywa z wiekiem. To już nie ten Rutenka, co jeszcze dwa lata temu - mówi trener KPR-u Legionowo. Przed dwoma laty, w drugiej fazie mistrzostw Europy w Danii, Polska wygrała z Białorusią 31:30, choć jeszcze na trzy minuty przed końcem przegrywała 27:30. Sensacja była blisko, a bohaterem mógł być Rutenka, który rzucił dziewięć bramek. W naszym Euro Białorusin rzucił osiem bramek Chorwatom (porażka 21:27), również osiem Islandczykom (zwycięstwo 39:38) i dziewięć Norwegom (porażka 27:29). W przegranym wysoko, 23:34, starciu z Francuzami nie zanotował ani jednego trafienia.

Bielecki z każdym dniem rośnie. Zaczął od trzech trafień z Serbią i dwóch z Macedonią, by Francji rzucić dziewięć, a Norwegii aż 10 bramek. W sumie Polak rzucił w turnieju 24 bramki, a Białorusin, w przeszłości reprezentujący też Słowenią i Hiszpanię, jest lepszy o jedno trafienie. W zestawieniu najlepszych strzelców mistrzostw Rutenka jest czwarty, a Bielecki piąty. Ale z graczy, którzy tak jak oni rozegrali po cztery mecze wyżej sklasyfikowany jest tylko Hiszpan Valero Rivera, który zdobył 25 bramek, mając lepszą skuteczność niż Rutenka.

- Karol i Rutenka rzucają dużo bramek, grają na tej samej pozycji, ale tylko to ich łączy. Tak naprawdę to zupełnie różni zawodnicy - mówi Lis. - Karol jest egzekutorem, to typowy rzutek, karabin. Oczywiście jest w stanie zagrać do koła, do skrzydła, ale jego zdecydowanie największym atutem jest potężny rzut z drugiej linii, a nawet można powiedzieć, że z trzeciej linii. Rutenka jest zawodnikiem dużo bardziej wszechstronnym. I wbiegnie na obrót, i tam się znajdzie, i zagra dobrze na zwodzie, i z drugiej linii też rzuci - opowiada były kapitan reprezentacji Polski.

Lis uważa, że trudniejszym zawodnikiem do zatrzymania jest Rutenka. Oczywiście kiedy jest w optymalnej formie. - Do Karola trzeba błyskawicznie wyskakiwać, jemu nie wolno dać się rozpędzić. Bielecki nie jest zawodnikiem, który rzuci z pierwszego kroku. Do Rutenki zawsze musi być ktoś do pomocy, trzeba bardziej czuwać. On się wpycha, przemieszcza, sprytnie wysyła obrońców na dwie minuty kary - kończy Lis.

Karol Bielecki - Siergiej Rutenka

Wiek: 34 lata - 35 lat

Wzrost: 202 cm - 198 cm

Waga: 100 kg - 96 kg

Liczba meczów w reprezentacji: 230 - 69

Liczba bramek dla reprezentacji: 837 - 446

Średnia bramek na mecz: 3,64 - 6,46

Bramki na ME 2016: 24 - 25

Bramki na ME 2016 z karnych: 5/6 - 5/9

Skuteczność na ME 2016: 63 proc. (24/38) - 60 proc. (25/42)Najlepsze memy z meczu Polska - Norwegia


Czy Polska awansuje do półfinału?