Rio 2016. Dlaczego Polska nie zorganizuje turnieju kwalifikacyjnego piłkarek ręcznych?

Polki zagrają o igrzyska Rio de Janeiro w Rosji, a nie w Płocku - zdecydowała w środę IHF, Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej. - Nie wiem, kto rozpowszechniał informację o tym, że Polska będzie gospodarzem. Już w październiku IHF zmieniła zasady i określiła, że równe prawa do organizacji turniejów mają wszystkie kraje, które w nich muszą wystąpić - mówi Sport.pl dyrektor Związku Piłki Ręcznej w Polsce Jerzy Eljasz.
W niedzielę Biało-Czerwone zajęły czwarte miejsce na mistrzostwach świata w Danii i miały nadzieję, że jeden z trzech turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, rozegrają u siebie. Przed igrzyskami w Pekinie i w Londynie turnieje kwalifikacyjne organizowały najlepsze drużyny mistrzostw świata, oczywiście poza tymi, którzy wcześniej automatycznie zapewniali sobie awans do igrzysk. Polska wysłała propozycję organizacji turnieju kobiet w Płocku, gdzie jest ponad 5-tysięczna hala przewyższająca wymagania IHF.

Ale Polska organizatorem nie będzie. W środę IHF zdecydowała, że turniej z udziałem Rosji, Polski, Szwecji i Meksyku zostanie rozegrany od 17 do 20 marca w Rosji. Pozostałe turnieje odbędą się w Metz (Francja, Holandia, Japonia, Tunezja) i Aalborgu ((Dania, Rumunia, Urugwaj, Czarnogóra). Ani Francja, ani Dania nie znalazły się w najlepszej czwórce MŚ.

- Nie wiem, kto rozpowszechniał informację o tym, że Polska będzie gospodarzem. Już w październiku IHF zmieniła zasady i określiła, że równe prawa do organizacji turniejów mają wszystkie kraje, które w nich muszą wystąpić - mówi Sport.pl dyrektor Związku Piłki Ręcznej w Polsce Jerzy Eljasz, niegdyś doskonały piłkarz ręczny. Właśnie on uczestniczył w imieniu związku w negocjacjach z IHF. - Wysłaliśmy na czas wszystkie dokumenty związane z naszym zgłoszeniem, a potem odpowiadaliśmy niezwłocznie na pytania jakie mieli przedstawiciele IHF. Ale ja już dawno wiedziałem, że nie jesteśmy faworytami w tym wyścigu. Według Eljasza, prawdopodobnie doszło do handlu wymiennego IHF z Rosją: kongres światowej federacji za późniejszą przysługę.

Ostatni kongres odbył się w Soczi. W trybie ratunkowym, gdyż pierwotnie miały zorganizować go Węgry. Ale nie wszyscy przedstawiciele narodowych federacji otrzymali na czas węgierskie wizy, gdyż władze tego kraju zaostrzyły przepisy w obawie przed falami imigrantów. Rykoszetem dostał IHF. Kongres trzeba było odwołać i przenieść w inne miejsce. Wtedy właśnie pomocną dłoń wyciągnęła Rosja.

Po drugie w 2015 roku Rosjanie organizowali także mistrzostwa świata juniorów do lat 18, imprezę na którą nie ma zbyt dużo chętnych. To była również przysługa. Dlatego decyzja IHF w ogóle Eljasza nie zaskoczyła. - Ona mnie również nie niepokoi. Wystarczy spojrzeć na kwalifikacje Polek w ostatnich latach i będzie wiadomo, że turniej w Rosji zwiększa ich szanse na awans, a nie zmniejsza - powiedział Eljasz. Dyrektor nawiązywał do dwumeczów ze Szwecją i Czechami w kwalifikacjach mistrzostw świata 2013 i Europy w 2014 roku.

Na Szwecji Biało-Czerwone zdobyły awans do mistrzostw świata, które okazały się historyczne, bo Polki awansowały w nich do półfinału. W Elblągu, po koszmarnej walce na noże, wygrały zaledwie jednym golem, a na wyjeździe pokonały gospodynie trzema bramkami. Z Czechami przegrały w Lublinie trzema golami, a w rewanżu w Brnie pokonały rywalki tez trzema golami i awansowały do mistrzostw Europy dzięki większej liczbie zdobytych goli.

- Moim zdaniem Rosja będzie u siebie murowanym faworytem, a awans do igrzysk rozstrzygnie się w meczu ze Szwecją. Będziemy grać z przeciwnikiem, którego dziewczyny są w stanie pokonać, robią to w miarę regularnie i mecz odbędzie się na neutralnym terenie. To jest dla nas korzystne. Oczywiście szkoda, że turnieju nie zobaczą na żywo polscy kibice, ale według mnie w Rosji Polki mają większe szanse na awans niż gdyby walczyły o niego w Polsce - powiedział Eljasz. W duńskich MŚ Polki ze Szwedkami spotkały się w grupie, po zaciętym meczu przegrały 30:31.

Miejsca rozegrania turniejów kwalifikacyjnych mężczyzn zostaną ogłoszone po zakończeniu mistrzostw Europy w Polsce (15-31 stycznia) i mistrzostw Afryki w Egipcie (21-30 stycznia).

Wybierz Ikonę Sportu 2015 czytelników Sport.pl [GŁOSOWANIE]


Mobilna wersja plebiscytu na Ikonę Sportu 2015 czytelników Sport.pl [GŁOSOWANIE]