Piłka ręczna. Wenta zmniejszył kadrę na turniej o igrzyska

Trener reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych Bogdan Wenta zrezygnował z siedmiu zawodników z 28, których na początku marca powołał do kadry na turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Londynie. Wśród 21 graczy, którzy pozostali w kadrze, znajdują się wszystkie gwiazdy polskiego szczypiorniaka z wyjątkiem Artura Siódmiaka.
Siódmiak, który był jednym z bohaterów reprezentacji na mistrzostwach świata w 2009 roku (Polska zdobyła brązowy medal) w zespole Wenty nie zmieścił się już na styczniowe mistrzostwa Europy. Miejsce doświadczonego, niespełna 37-letniego, obrotowego zajęli kołowi Wisły Płock - Zbigniew Kwiatkowski i Kamil Syprzak.

Obu "nafciarzy" Wenta ceni wyżej niż swego podopiecznego z Vive Kielce, Piotra Grabarczyka. "Grabar" był w gronie 28 zawodników powołanych na turniej kwalifikacyjny do igrzysk, który odbędzie się od 6 do 8 kwietnia w hiszpańskim Alicante (o dwa miejsca na igrzyskach Polska będzie walczyła z gospodarzami, Serbią i Algierią), ale teraz jest już tylko rezerwowym. Taki sam los spotkał klubowego kolegę Grabarczyka - Mateusza Zarembę, a także Łukasza Janysta (Stal Mielec), Adama Twardę, Pawła Paczkowskiego (obaj Wisła Płock), Adama Malchera (Zagłębie Lubin) i Sebastiana Sokołowskiego (Warmia Olsztyn).

21 zawodników Wenty przygotowania do turnieju w Alicante rozpocznie 27 marca w Cetniewie. 1 kwietnia w Gdańsku biało-czerwoni rozegrają towarzyski mecz z Niemcami, a dwa dni później 16 wybranych przez trenera zawodników poleci do Hiszpanii.

Skład kadry:

Bramkarze: Sławomir Szmal (Vive Targi Kielce), Marcin Wichary (Orlen Wisła Płock), Piotr Wyszomirski (Azoty Puławy).

Rozgrywający: Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski (obaj Rhein-Neckar Loewen), Bartłomiej Jaszka (Fuechse Berlin), Michał Jurecki, Tomasz Rosiński, Grzegorz Tkaczyk (wszyscy Vive Targi Kielce), Mariusz Jurkiewicz (Atletico Madryt), Marcin Lijewski (HSV Hamburg).

Skrzydłowi: Mateusz Jachlewski, Mariusz Jurasik, Patryk Kuchczyński, Bartłomiej Tomczak (wszyscy Vive Targi Kielce), Robert Orzechowski (MMTS KWidzyn), Tomasz Tłuczyński (TuS N Luebbecke), Adam Wiśniewski (Orlen Wisła Płock).

Kołowi: Bartosz Jurecki (SC Magdaburg), Zbigniew Kwiatkowski, Kamil Syprzak (obaj Orlen Wisła Płock).