Rallycross

Rallycross

Rallycross z całą pewnością nie jest młodą dyscypliną sportów motorowych, jednak światową popularność ta unikalna forma wyścigów zdobyła dopiero w 2014 roku, kiedy zostały zorganizowane pierwsze Mistrzostwa Świata FIA. Niespotykany nigdzie indziej mariaż rajdów i wyścigów torowych jest gwarancją emocji nie tylko dla zawodników, ale również dla kibiców.

Historia

Rallycross narodził się w 1967 roku w Wielkiej Brytanii. Można powiedzieć, że te niezwykle widowiskowe zawody swoje istnienie zawdzięczają przypadkowi. Pierwszy wyścig został zorganizowany w ramach rekompensaty za odwołany Rajd R.A.C. Rywalizacja odbywała się na zamkniętym torze, którego specyfika była mocno zbliżona do rajdowego odcinka specjalnego. Taka formuła obowiązuje do dziś, a dzięki temu, że na stosunkowo krótkim dystansie (łączącym fragmenty szutrowe i asfaltowe) spotykają się kierowcy w maszynach o zbliżonej specyfikacji, rallycross bez dwóch zdań należy do najbardziej widowiskowych sportów motorowych.

W Polsce zawody organizowane są od 1994 roku. Impreza towarzyska szybko została uznana przez PZPM i zyskała rangę mistrzowską. Dwa główne obiekty zmagań kierowców są zlokalizowane w Słomczynie i Toruniu.

Samochody

Królewską dywizją w rallycrossie jest klasa Supercars. Czteronapędowe potwory z dwulitrowymi silnikami osiągają moc rzędu 600 KM. Zaawansowany układ zawieszenia i przeniesienia napędu pozwala tym maszynom osiągać pierwszą setkę w czasie 1,9 sekundy, czyli szybciej niż udaje się to bolidom F1.

Zawody

Formuła wyścigów przewiduje cztery starty z czterema okrążeniami. Na linii staje maksymalnie sześć maszyn. Dwunastu najlepszych zawodników awansuje do półfinału. Na dystansie sześciu okrążeń wyłaniana jest najlepsza trójka. Przejazd finałowy to kolejne sześć „kółek”. W każdym wyścigu zawarte jest tzw. okrążenie jokera, w którym trasa zostaje wydłużona o 200 metrów.

Inne rajdy samochodowe:

Rajd Arłamów - Rajd Szwecji - Renault Sport Trophy - Rajd Portugalii - Rajd Kaszub

rallycross