Rajd Warmiński

Rajd WarmińskiRajd Warmiński zadebiutował w kalendarzu dopiero w 2010 roku, jednak korzenie imprezy sięgają znacznie głębiej. Pierwsze starty na warmińskich szutrach przypadły na rok 1997 - od tamtego czasu impreza jest rozgrywana niemal każdego sezonu.

Historia

Rajd Warmii wywodzi się z Rajdu Moto, który w 1997 roku został rozegrany w formie imprezy towarzyszącej targom motoryzacyjnym w Uranii. Początkowo rajd był klasyfikowany jako mistrzostwa okręgu, jednak wraz z pojawieniem się nowego sponsora w postaci firmy Agapit impreza została podniesiona do rangi rundy Pucharu Polski.

Rajd Agapit był areną zmagań kierowców drugoligowych, a nierzadko także trzecioligowych, walczących o punkty do rajdowej licencji. Zlokalizowane w okolicach Olsztyna szutrowe trasy jak magnes przyciągały jednak także rajdową pierwszą ligę, czyli reprezentantów Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, którzy w imprezie rywalizowali w klasie gości.

Względy finansowe zadecydowały o odwołaniu Rajdu Akapit. W 2010 roku impreza powróciła do kalendarza już jako Rajd Warmiński. Impreza słynie z niezwykle malowniczego położenia oraz z wymagających, technicznych odcinków specjalnych. Nic więc dziwnego, że każdego roku kibice tłumnie oblegają wyznaczone dla nich strefy.

Kierowcy

Poza reprezentantami drugiej i trzeciej ligi w Rajdzie Warmii rywalizują także kierowcy z RSMP (ich rezultaty nie są wliczane do klasyfikacji generalnej). Na warmińskich szutrach pojawiały się takie sławy, jak choćby Krzysztof Hołowczyc, Michał Kościuszko, Grzegorz Grzyb, Maciej Lubiak czy Tomasz Kuchar.

Inne rajdy samochodowe:

Rallycross - Rajd Arłamów - Rajd Szwecji - Renault Sport Trophy - Rajd Portugalii

Rajd Warmiński