Rajd Korsyki

Rajd Korsyki

Rajd Korsyki, czyli Tour De Corse lub Rajd 10000 Wiraży, należy do najbardziej spektakularnych imprez asfaltowych. Zmagania w ramach Mistrzostw Świata toczą się na krętych odcinkach specjalnych już od 1973 roku i choć impreza na jakiś czas zniknęła z kalendarza mistrzostw, do dziś stanowi jedną z najbardziej lubianych rund zarówno przez kibiców, jak i przez samych kierowców.

Historia

Rajd Korsyki zadebiutował w 1956 roku. Pomysłodawcą imprezy był francuski lekarz Jean Sermonarde. Debiutancką rundę wygrała kobieca załoga w składzie Thivion / Ferier, startująca Renault Dauphine.

W 1957 roku rajd został włączony do kalendarza Mistrzostw Francji Grand Tourisme. Jako runda Mistrzostw Świata Rajd Korsyki zadebiutował w 1973 roku. Baza imprezy została zlokalizowana w Ajaccio. Asfaltowe odcinki specjalne biegną tu wokół gór, dzięki czemu rajd bywa zaliczany do najbardziej spektakularnych rund w całym cyklu.

W 1997 roku Rajd 10000 Wiraży został sklasyfikowany jako runda World Rally Championship. Zawody o randze WRC były rozgrywane na asfaltowych drogach Korsyki do 2008 roku. W sezonie 2011 i 2012 Tour De Corse pojawiła się w kalendarzu International Rally Challenge. Samochody klasy WRC powróciły na wymagające trasy w 2015 roku.

Kierowcy

Rajd Korsyki był miejscem triumfu najbardziej utalentowanych kierowców świata. Najwyższy stopień podium bardzo często padał łupem lokalnych mistrzów – Sebastian Loeb zwyciężał tam czterokrotnie, podobnie jak Didier Auriol. Na krętych OS-ach wygrywali też Carlos Sainz, Colin McRea, Gielles Panizzi, Dani Sordo, Peter Solberg i Thierry Neuville.

Inne rajdy samochodowe:

Rajd Barum - Rajd Hiszpanii - GP Belgii - Rajd Akropolu - Rajd Finlandii

Rajd Korsyki