Rajd Dolnośląski

Rajd Dolnośląski

Jedno z największych wydarzeń w Polskim kalendarzu sportów motorowych, organizowane od 1957 roku. Wyścig miał kilka przerw w historii, między innymi w latach 1975-1982, 1984, 1995 oraz 2003-2006. Organizowany jest przez Automobilklub Ziemi Kłodzkiej. Rozgrywany był on do tej pory zwykle w okolicach Duszników-Zdroju i Zieleńca, początkowo latem, później w sezonie zimowym.

Samą historię rajdu można podzielić na trzy podstawowe etapy – w latach 1957 do 1975 był organizowany jako zlot, w latach 1976 – 1985 jako rajd, z kolei po 1985 roku możemy mówić w większości startów o rajdach zimowych w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

Początkowo nazwę rajdu wyznaczały kolejne cyfry rzymskie. Później, przez dwa lata mieliśmy do czynienia z Rajdem Pokoju i Przyjaźni. Dopiero od 1985 roku Rajd Dolnośląski oznaczany był nową numeracja z dodatkiem członku „Zimowy”. W swojej historii miał on również epizody nazewnictwa związane z marką sponsora, np. Rajd Dolnośląski-STT czy Platinum Rajd Dolnośląski.

W historii rajdu na jego starcie stawało wielu utytułowanych zawodników, którzy niejednokrotnie wygrywali go po kilka razy. Wystarczy wymienić takie postaci sportów motorowych jak: Sobiesław Zasada, Ksawery Frank, Marian Bublewicz, Krzysztof Hołowczyc, Leszek Kuzaj, Bryan Bouffier, Kajetan Kajetanowicz czy Łukasz Habaj. Dosiadali oni najlepszych samochodów w swoich klasach, takich marek jak: BMW, Volvo, Porsche, Renault, Mazda, Audi, Ford, Toyota, Subaru, Seat, Peugeot, Citroen czy Mitsubishi.

Inne rajdy samochodowe:

Rajd Nadwiślański - Baja Poland - Rajd Warmiński - Rallycross - Rajd Arłamów

Rajd Dolnośląski