Często dostarczamy go za mało. Białko - istotny element w życiu biegacza

Mówi się, że kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, nasze posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane, ale co to tak naprawdę znaczy? Dzisiaj pod lupę bierzemy białko, które w diecie biegacza jest niezwykle ważne.

Białko, węglowodany i tłuszcze, oto trzy najczęściej wymieniane składniki, które powinny znajdować się w jadłospisie każdego sportowca, ale również amatora, który biega dla przyjemności. Nie od dziś wiadomo, że pożywienie jest swego rodzaju paliwem, które pozwala nam dobrze funkcjonować. Ważne jest zatem, by produkty, które wybieramy były jak najlepszej jakości, wtedy mamy pewność, że nasz organizm będzie odpowiednio funkcjonował

Co to jest białko?

Na samym początku wyjaśnijmy sobie, co to tak naprawdę jest białko. Jest to jeden z najważniejszych makroskładników dostarczanych do organizmu ludzkiego w codziennej diecie. Proteiny, bo taką nazwą często określane jest białko, pełnią wiele bardzo ważnych funkcji. Są zarówno budulcem struktur organicznych naszego organizmu, ale również wpływają na przemiany metaboliczne, jak i dostarczają sporych ilości energii. Są to struktury wielkocząsteczkowe zbudowane głównie z resztek aminokwasów. W ich składzie znajduje się około 50% węgla, blisko 25% tlenu, 18% azotu, a także między innymi wodór, siarka i fosfor. Proteiny występują praktycznie w każdym żywym organizmie, a także w wirusach oraz w grzybach. Są wytwarzane w komórkach przy udziale rybosomów, a ze względu na zawartość aminokwasów egzogennych, czyli tych, których organizm nie syntetyzuje samodzielnie, trzeba je dostarczać wraz z pożywieniem. Gdzie w takim razie znajdziemy białko i ile powinniśmy go spożywać?

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na białko?

Nie da się, niestety, jednoznacznie wskazać ogólnej wartości opisującej zapotrzebowanie na ten makroskładnik. Zależy ono przede wszystkim od płci, masy ciała oraz między innymi także od aktywności ruchowej, jaką dana osoba się wykazuje. W ogólnie przyjętych normach przyjmuje się, że na 1 kilogram masy ciała powinno przypadać dziennie 0,8 grama białka, co w bilansie energetycznym daje około 20 - 30% energii pochodzącej jedynie z protein.

Biorąc pod uwagę fakt, jak dużo energii biegacze spalają podczas treningów, zapotrzebowanie na białko w ich diecie powinno wynosić od 1,2 g do 1,8 g białka na kilogram masy ciała.

Gdzie znaleźć białko?

Najczęstsza odpowiedź na to pytanie brzmi w mięsie lub w jogurtach. Nie sposób się z tym nie zgodzić, ale białko znajdziemy również w: jajkach, rybach i owocach morza, chudym mięsie drobiowym, orzechach, a także soi.

Osoby, które są bardzo aktywne fizycznie, powinny zwrócić szczególną uwagę właśnie na białko w swojej diecie. Bywa tak, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej jego ilości, chociażby dlatego, że nie tolerujemy laktozy, wtedy wykluczone są wszystkie produkty mleczne, lub jesteśmy na diecie wegańskiej. Oczywiście, są również takie przypadki, kiedy nie mamy żadnych alergii, a w naszej diecie pojawiają się mięso i ryby i wciąż tego białka mamy za mało. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie tego makroskładniku za pomocą odżywki białkowej. Na rynku obecnych jest mnóstwo propozycji, a wiele z nich kupicie na Allegro w opcji Smart, czyli z darmową dostawą.

Odżywka, która wyróżnia się na rynku suplementów to białko serwatkowe o smaku karmelowo - mlecznym marki KFD.

Odżywka białkowa KFD REGULAR+ WPC 80Odżywka białkowa KFD REGULAR+ WPC 80 materiały prasowe

Bazuje ono na najwyższej jakości koncentracie białek serwatkowych, szanowanej i uznawanej na świecie firmy Volac. Koncentrat pozyskiwany jest z serwatki słodkiej, charakteryzuje się wysoką zawartością białka (około 80% białka w suchej masie), wysoką trwałością i naturalnym, delikatnym smakiem. REGULAR+ to prawdziwe WPC 80, bez dodatku wolnych aminokwasów, mniej wartościowych źródeł białka, czy innych tanich wypełniaczy stosowanych w celu obniżenia kosztu produktu. Jedyne co dodawane jest do odżywki to niezbędne składniki receptury smakowej i trochę własnej fantazji. Jest to białko instantyzowane, co sprawia, że bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i w mleku. Jeżeli nie lubicie odżywek smakowych, możecie również kupić ten produkt w wersji naturalnej.