40. PZU Maraton Warszawski. Adam Nowicki i Anna Łapińska najszybsi wśród Polaków!

Zwycięzcą jubileuszowego 40. PZU Maratonu Warszawskiego został David Metto (Kenia), który dystans 42 km 195 m pokonał w czasie 2:12:44. Najszybszą kobietą była jego rodaczka, Beatrice Cherop, która na metę dotarła w czasie 2:35:22. Zaraz za nią na podium znalazła się Anna Łapińska z czasem 2:38:41. Pierwszym Polakiem na mecie był Adam Nowicki (2:17:43).

Na starcie tegorocznego 40. PZU Maratonu Warszawskiego stanęło ponad osiem tysięcy biegaczy. Maratończycy wystartowali punktualnie o godzinie 9:00, zanim jednak uczestnicy ruszyli na trasę biegu, tradycyjnie odśpiewano „Sen o Warszawie”.

Jubileuszowa odsłona Maratonu Warszawskiego była w tym roku bardzo szczególna. Wzięli w niej udział m.in. zwycięscy poprzednich edycji, a organizatorzy zrezygnowali z kontraktowania zawodników z zagranicy. W rywalizacji wzięli również udział biegacze, którzy zaliczyli wszystkie poprzednie edycje od 1979 roku.

40. PZU Maraton Warszawski - David Metto, zwycięzca40. PZU Maraton Warszawski - David Metto, zwycięzca Fot. PZU Maraton Warszawski


David Metto do mety dotarł z dużą przewagą, a do rekordu życiowego zabrakło mu ledwie 11 sekund. Drugie miejsce zajął Florian Carvalho z Francji z czasem 2:15:14, a trzeci był Adam Nowicki, który pokonał trasę maratonu w 2:17:43. Polak na dystansie maratonu pobiegł po raz pierwszy, zapowiada, że kolejne będą jeszcze szybsze.

- To był mój debiut na dystansie maratonu, dlatego nie wiedziałem, czego mogę się spodziewać, na ostatnich kilometrach. Nie byłem zmęczony wytrzymałościowo, ale ciężko mi się biegło na ostatnich dziesięciu kilometrach. Walczyłem do samego końca. Wybrałem Maraton Warszawski, bo nie ma lepszego w tym czasie. Cieszę się, że byłem pierwszym Polakiem i zająłem trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji. Trasa była dość ciężka, a wiatr utrudniał rywalizację. Mam nadzieję, że kolejny maraton będzie jeszcze szybszy.

- powiedział Adam Nowicki


Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Kenijka Beatrice Cherop, która na metę dotarła w czasie 2:35:22. Jej bieg wszyscy śledzili z zapartym tchem, niemal do samej mety rywalizowała z najszybszym mężczyzną o nagrodę specjalną w postaci samochodu SUV Fiat 500X. W rywalizacji zastosowany został 20-minutowy handicap dla kobiet, by wyrównać szanse w walce o nagrodę główną.Ostatecznie samochód trafi do David Metto.

Na drugim miejscu dobiegła Anna Łapińska (2:38:41), do liderki straciła niewiele ponad trzy minuty. Polka podczas 40. PZU Maratonu Warszawskiego ustanowiła swój nowy rekord życiowy, na mecie nie kryła swojego zaskoczenia. Podium dopełniła Elena Dolinin (IZR) z czasem 2:38:46. Walka o drugą lokatę pomiędzy Łapińską a Dolinin była bardzo zacięta.Różnica czasu wyniosła zaledwie 5 sekund!

 


- Moim głównym założeniem było po prostu dopiec, ostatnio mam pod górę z maratonem. Trasa była bardzo wymagająca, wbrew pozorom było sporo górek, a wiatr utrudniał rywalizację. Nie spodziewałam się, że uda mi się kolejno wyprzedzać dziewczyny. Pogoda do biegania była super. Bardzo się cieszę, że dobiegłam jako druga kobieta. Nie ukrywam, że chciałabym biegać jeszcze szybciej, ale każdy progress bardzo mnie cieszy.

- skomentowała Anna Łapińska.

PIERWSZA SZÓSTKA MĘŻCZYZN NA MECIE 40. PZU MARATONU WARSZAWSKIEGO

1. David Metto (KEN), 2:12:44

2. Florian Carvalho  (FRA), 2:15:14

3. Adam Nowicki (POL), 2:17:43

4. Ayele Woldesemayat Tsige (ETH), 2:17:43

5. Khamis Bakari (MAR), 2:20:57

6. Paweł Ochal (POL), 2:21:34

PIERWSZA SZÓSTKA KOBIET NA MECIE 40. PZU MARATONU WARSZAWSKIEGO
 
1. Beatrice Cherop (KEN), 2:35:22

2. Anna Łapińska (POL) 2:38:41

3. Elena Dolinin (IZR) 2:38:46

4. Olesea Smovjenco (RUM) 2:39:15

5. Aynalem Woldemichael Wolderwariya (ETI) 2:40:17

6. Angelika Mach (POL) 2:41:39

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.