Reebok AllTerrain Super 3.0 [test butów do biegania]

Tegoroczny model All Terrain Super 3.0 jest moim drugim zestawem Rebook`ów do biegów tererenowych. W poprzednich biegało mi się rewelacyjnie! Wydawać by się mogło, że poprzedni model jest na tyle idealny, że ciężko będzie cokolwiek ulepszyć. A jednak, znalazło się kilka rzeczy, które producent jeszcze bardziej dopracował.

To idealna startówka na krótkie i średnie biegi w terenie, ale także buty do startów w zawodach z przeszkodami, takich jak np. Spartan Race. Tegoroczny model All Terrain Super 3.0 jest moim drugim zestawem Rebook`ów w teren. W poprzednich biegało mi się rewelacyjnie, zarówno podczas krótkich startów na 5km (np. City Trail) jak i nieco dłuższych Biegów Górskich w Falenicy. Buty bardzo dobrze spisywały się wszędzie tam, gdzie trasa prowadziła przez miękki i grząski teren. Niestraszny był im nawet śnieg i jedynie lód stał się przeszkodą nie do pokonania. Tak w kilku słowach najprościej przedstawić terenówki od Reeboka.

Reebok AllTerrain Super 3.0Reebok AllTerrain Super 3.0 [fot. NaDystansie.pl]

Po co zmieniać coś, co już jest Super?

Wydawać by się mogło, że poprzedni model jest na tyle idealny, że ciężko będzie cokolwiek ulepszyć. A jednak, znalazło się kilka rzeczy, które producent jeszcze bardziej dopracował. Zresztą trudno się dziwić, w końcu rynek jest coraz bardziej wymagający, a projektanci niekiedy stają na głowie, żeby wymyślić coś, co wyróżni produkt na półce.

Reebok AllTerrain SuperReebok AllTerrain Super [fot. NaDystansie.pl]

Pierwsze wrażenie

Jedyna część, która pozostała niezmieniona to podeszwa. Jest identyczna jak w poprzedniej wersji. Tak samo elastyczna, zapewniająca bardzo dobrą przyczepność, dzięki wypustkom, które wgryzają się w podłoże. Niezależnie czy biegniemy po płaskim, wspinamy się na podbiegu, czy może pędzimy na zbiegu, buty dają Nam poczucie pełnej kontroli ruchu stopy.

Reebok AllTerrain Super 3.0Reebok AllTerrain Super 3.0 [fot. NaDystansie.pl]

W środkowej części podeszwy zastosowano system ROCK GUARD, który stanowi ochronę przed przeróżnymi przeszkodami. Dla własnego bezpieczeństwa należy jednak pamiętać, że te buty prawie nie mają amortyzacji, a ich przeznaczeniem nie jest bieganie po wystających i ostrych kamieniach.

To co wyróżnia terenówki Reebok’a to technologia H2O DRAIN - kanaliki (4 po zewnętrznej stronie buta i 2 po stronie wewnętrznej), które w szybki sposób odprowadzają wodę. System ten jest bardzo przydatny, zwłaszcza podczas biegów z wodnymi przeszkodami.

Wprowadzone modyfikacje.

Cholewka w tym modelu została wykonana z bezszwowej i trwałej tkaniny Ripstop, która bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Tradycyjny język zastąpiono konstrukcją Clamshell, zintegrowaną z jednej strony z butem. Takie rozwiązaniem dodatkowo stabilizuje stopę oraz w pewnym stopniu chroni ją przed nadmiarem piasku i błota. Muszę przyznać, że to rozwiązanie bardziej mi pasuje niż cienki i krótki język zastosowany w poprzednim modelu. System ten wymusił także zmianę sposobu wiązania - sznurówki zostały poprowadzone przez gumowe panele umieszczone na cholewce. I tu niestety, według mnie, projektanci trochę polegli. O ile całość wygląda całkiem ładnie, to w praktyce te sznurówki ciężko jest zacisnąć.

Reebok AllTerrain Super 3.0Reebok AllTerrain Super 3.0 [fot. NaDystansie.pl]

Zapiętek został jeszcze bardziej wyprofilowany i delikatnie „odchudzony", co spowodowało, że but jeszcze lepiej przylega do stopy, zwłaszcza podczas dynamicznego biegu. Zwiększyła się także gumowa powierzchnia systemu DURA GRIP na przedniej części buta, który dodatkowo zabezpiecza palce stóp. Nowością natomiast jest boczny panel ROPE PRO z niewielkimi wypustkami (po wewnętrznej stronie), który ma za zadanie zapewnić przyczepność i ochronę podczas wspinania się po linie.

Wprowadzone modyfikacje przełożyły się nieznacznie na wagę buta, który w rozmiarze 45 EU waży ok. 292g, czyli o ok. 30g więcej niż All Terrain Super.

Parametry

  • Amortyzacja: 2
  • Stabilizacja: 3
  • Trzymanie stopy: 4
  • Sztywność: 3
  • Przyczepność: 5
  • Wentylacja: 4
  • Wygoda: 3
  • Dynamiczność: 5


Zastosowanie: (w terenie)

  • Długie wybiegania: 3
  • Codzienne treningi: 3
  • Trening szybkościowy: 3
  • Maraton: 3
  • Krótsze zawody: 5

Waga: 292g (rozmiar: 45 EU / 29,5 cm)
Najlepsze dla stopy: Normalnej / szerokiej

cena: 449 zł

Reebok AllTerrain Super 3.0Reebok AllTerrain Super 3.0 [fot. NaDystansie.pl]

 

Podsumowanie

Podobnie jak poprzedni model, tak i ten mogę polecić z czystym sumieniem. Po buty Reebok All Terrain Super 3.0 spokojnie mogą sięgnąć osoby, które szukają startówek na krótkie (5km-10km) i średnie (do ok. 25km) biegi po crossach, czy też buty do startów w biegach z przeszkodami. Ze względu na małą amortyzację nie polecam w nich biegać dłuższych dystansów, niezależnie od podłoża - chyba, że ktoś biega tylko w butach minimalistycznych i jest do takich przyzwyczajony.

Testował dla nas

Adrian Kwiatkowski, biega od 2012 roku. Wraz z żoną Agnieszką prowadzi bloga NaDystasnie.pl

Jego życiówki to:

  • Maraton – 02:53:14 (Orlen Warsaw Marathon, 2017)
  • Półmaraton – 01:20:21 (12. Półmaraton Warszawski, 2017)
  • 10 km – 00:36:49 (28. Bieg Niepodległości, 2016)
  • 5 km – 00:17:46 (City Trail, 2015)
Copyright © Agora SA