CITY TRAIL po raz piąty w Lublinie, Łodzi i Trójmieście

Lublin, Łódź i Trójmiasto - to lokalizacje, w których w weekend rywalizowali biegacze startujący w cyklu CITY TRAIL z Nationale Nederlanden. Były emocje związane z walką w klasyfikacji generalnej, był rekord trasy, ale było też kolorowo i radośnie, o co zadbali biegacze przebierańcy.

Lublin: Artur Kern znów dominuje

Piąte zawody w Lublinie zapowiadały się bardzo interesująco. Po raz pierwszy w edycji na linii startu stanęli obok siebie dwaj pretendenci do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej – Artur Kern i Sebastian Smoliński. Okazało się, że w sobotę w lepszej dyspozycji był Artur Kern, który wygrał już trzy poprzednie edycje cyklu w Lublinie. Czas Artura to tym razem 16:53. Drugie miejsce wywalczył Sebastian Smoliński (17:07), a trzeci był Paweł Wysocki (17:27).

W klasyfikacji generalnej cyklu w tej chwili prowadzi Paweł Wysocki, ponieważ Artur i Sebastian biegali dotychczas po trzy razy, więc nie są jeszcze sklasyfikowani.

Ostatnie dwa miesiące były dla mnie ciężkie, bo najpierw dwa razy chorowałem, a teraz naciągnąłem mięsień, ale mam nadzieję, że to fatum już mnie opuści i dokończę cykl wygrywając cztery biegi

– podkreślił na mecie Artur Kern - halowy rekordzista Polski na 5000 m.

Naciągnięty dwa dni temu mięsień postawił mój dzisiejszy start pod znakiem zapytania. Podczas rozgrzewki czułem pewien dyskomfort, ale postanowiłem wystartować, choć nie wykluczałem, że jeśli pojawi się większy ból to zejdę z trasy. Do 3 km czułem się dobrze, potem zaczęło pobolewać, ale był to moment, w którym przyspieszyłem. Mój największy rywal – Sebastian Smoliński w tym momencie nieco odpuścił i został kilka metrów z tyłu, więc przyspieszyłem jeszcze trochę, by powiększyć przewagę. Miałem świadomość, że nie mogę liczyć na walkę na finiszu – Sebastian jest zawodnikiem z bieżni i gdyby był blisko mnie na końcówce, miałbym marne szanse na zwycięstwo

– dodał Artur Kern.

Wśród kobiet pierwsze zwycięstwo w sezonie odniosła Julia Pleskaczyńska (19:44). Drugie miejsce zajęła Ilona Mandziuk (19:48), a trzecie – Patrycja Gruszkowska (20:38).

W klasyfikacji generalnej prowadzi czwarta tym razem Paulina Pawłowska, która jest niemal pewna wygranej w „generalce”. Niemal, bo teoretycznie szanse na zwycięstwo ma jeszcze Ilona Mandziuk, ale musiałaby wygrać marcowy bieg z wynikiem lepszym od uzyskanego przez Paulinę w październiku (poniżej 19:10).

Bieg ukończyło 273 osoby.

W zawodach CITY TRAIL Junior uczestniczyło 49 młodych sportowców. Kolejne – szóste już zawody są zaplanowane na 17 marca. Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 12 kwietnia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Lubelską edycję cyklu wspiera Miasto Lublin.

Łódź z rekordem trasy kobiet

W niedzielnych zawodach w Łodzi najszybszym okazał się Adam Włodarczyk, który 5 km w Parku Baden-Powella pokonał w czasie 16:21. Drugie miejsce wywalczył Jarosław Omakowski (16:35), a trzeci był Łukasz Wojnicki (16:39). W klasyfikacji generalnej cyklu najbliższy zwycięstwa jest Wojciech Sowik, który ma na koncie trzy wygrane biegi i jedno drugie miejsce, ale szanse na wygraną ma nadal niedzielny triumfator – Adam Włodarczyk. Warunek to zwycięstwo w marcowym biegu, z czasem lepszym niż osiągnął w trwającej edycji Wojciech Sowik podczas najszybszego biegu.

Wśród kobiet czwarte zwycięstwo w sezonie odniosła Monika Kaczmarek, która poprawiła swój własny rekord trasy – wynosi on teraz 17:37.

To był świetny dzień na ustanowienie rekordu. Lekki chłodek - ale jak lubię taką temperaturę, podłoże twarde, nie było ślisko

– mówiła po biegu zadowolona z wyniku zwyciężczyni.

Drugie miejsce zajęła Zuzanna Mokros (18:09), a trzecie – Magdalena Pierzchała (19:33). W klasyfikacji generalnej pewna wygranej jest Monika Kaczmarek.

Zawody były ostatnim karnawałowym akcentem w tegorocznej edycji cyklu. 

Dziś biegało się - jak zawsze - bardzo dobrze, przede wszystkim ze względu na atmosferę i profesjonalne przygotowanie trasy

– mówił na mecie jeden z uczestników - Piotr Masierek. 

City Trail
City Trail fot.: Karolina Krawczyk
Staram się w każdej edycji karnawałowego biegu wystąpić w przebraniu, żeby nie tylko biegać i czerpać z tego radość, ale także dać kibicom i innym biegaczom powód do uśmiechu.

Bieg ukończyło 345 osób. W zawodach CITY TRAIL Junior uczestniczyło 114 młodych sportowców. Kolejne – szóste już zawody są zaplanowane na 11 marca. Zakończenie sezonu odbędzie się 27 marca w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Lokalnym współorganizatorem biegów jest firma InesSport.

Trójmiasto

Łukasz Kujawski przypieczętował swoją wygraną w klasyfikacji generalnej w Trójmieście

W niedzielę odbył się także piąty bieg w Trójmieście. Na gdańskiej trasie zwycięstwo odniósł Łukasz Kujawski, czwarty zawodnik mistrzostw Europy juniorów w biegu na 5000 m sprzed 11 lat i mistrz Polski na tym dystansie z roku 2011. Łukasz pokonał tym razem 5 km w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w czasie 17:25.

Założeniem na dzisiejszy start był bieg zachowawczy z kontrolą poczynań rywali przez 80% trasy. Udało się to zrealizować. Przez 4 km biegłem spokojnie, by przyspieszyć na ostatnim kilometrze. Dzisiejsze warunki nie pozwalały na rozwinięcie nadzwyczajnych prędkości. Wartością nadrzędną jest dla mnie zdrowie, więc biegłem dość ostrożnie, aby nie przytrafił mi się żaden upadek, a w konsekwencji kontuzja

– podkreślił na mecie zwycięzca. 

W październiku wróciłem do sprawdzonych schematów odnawiając współpracę z trenerem Jackiem Kostrzebą. Obecnie najważniejszą dla mnie informacją jest to, że mogę normalnie trenować. Jestem zdrowy, nie trapią mnie żadne kontuzje. Planem startowym na najbliższą przyszłość jest Bieg Urodzinowy w Gdyni na 10 km w kolejny weekend. W sezonie będę brał udział w biegach ulicznych, ale nie wykluczam kilku startów na bieżni, być może nawet mistrzostw Polski. Bieżnia będzie jednak tylko dodatkiem, skupię się głównie na rywalizacji ulicznej. W ubiegłym roku pojawił się nawet plan debiutu w maratonie na 30-te urodziny, które będę obchodził już niedługo - 2 marca. Start na najdłuższym dystansie olimpijskim odłożę jednak na przyszłość. Do swojego przed laty koronnego dystansu 3000 m z przeszkodami raczej nie wrócę ze względu na obowiązki - praca i małe dziecko nie pozwolą mi na takie przygotowanie, jak przed laty, kiedy uzyskiwałem swoje rekordowe 8:27.12. Być może zobaczymy się na szóstym biegu CITY TRAIL, ale uzależniam to od nawierzchni. Tydzień później wezmę udział w przełajowych mistrzostwach Polski i to będzie mój start docelowy na pierwszą część sezonu

– dodał zawodnik.

Drugie miejsce wywalczył Mateusz Kaczmarek (17:40), a trzeci był Michał Czapiński (18:21).

City Trial
City Trial fot.: Karolina Krawczyk

W rywalizacji kobiet najlepszą okazała się Maria Maj-Roksz – jej czas to 21:31. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Tuwalska (21:42), a trzecie – Paulina Załucka (21:56). W klasyfikacji generalnej pewna wygranej jest Ewelina Paprocka, która tym razem nie startowała.

Bieg ukończyło 311 osób. W zawodach CITY TRAIL Junior uczestniczyło 67 młodych sportowców. Kolejne – szóste już zawody są zaplanowane na 11 marca w Gdyni (Mały Kack). Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 4 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Poza Lublinem, Łodzią i Trójmiastem w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Bydgoszcz, Katowice, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Najbliższe zawody odbędą się 17 lutego w Olsztynie oraz 18 lutego w Warszawie.

Informacje o imprezie oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.