CITY TRAIL: dobra passa trwa

W weekend 12-13 listopada przełajowe biegi CITY TRAIL we Wrocławiu i Katowicach przyciągnęły ponad 1000 dorosłych biegaczy i 300 dzieci. We wrocławskim Lesie Osobowickim po raz drugi w trwającym sezonie poprawiony został rekord frekwencji. Nad katowickimi stawami Janina i Barbara do rekordu zabrakło zaledwie 10 osób.

Wrocław

W pierwszym biegu, który odbył się w październiku wystartowało 450 zawodników – był to rekord frekwencji wrocławskiego cyklu. W sobotnich zawodach wynik ten został poprawiony o 41 osób – linię mety minęło 491 biegaczy. Zwycięstwo odniósł Dariusz Boratyński z czasem 15:37. Drugie miejsce zajął Bartlomiej Przedwojewski – jego czas to 15:44. Trzecią lokatę wywalczył Rafał Mrowiński – jego wynik to 15:51.

City TrailCity Trail Tomasz Pawlicki

Dariusz Boratyński to tegoroczny brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów w biegu na 5000m i wicemistrz kraju w biegach przełajowych. Po zakończeniu zawodów Darek zrelacjonował przebieg rywalizacji. - Tempo pierwszego kilometra było szybkie. Oderwaliśmy się z Rafałem Mrowińskim i wspólnie forsowaliśmy tempo. Po pierwszym kilometrze zwolniliśmy. Powietrze było bardzo ostre i oddychało się ciężko. Dogonił nas Bartek Przedwojewski i biegliśmy we trójkę. Pokonywaliśmy kilometry w tempie 3:07-08/km. Biegło mi się bardzo komfortowo i mogłem sobie pozwolić na skuteczny finisz. Wynik który, uzyskałem jest niemal identyczny z tym z pierwszej kolejki, ale osiągnąłem go zdecydowanie mniejszym kosztem energetycznym niż 4 tygodnie temu. Dzisiejszy bieg był najmocniejszym przetarciem przed eliminacjami do przełajowych mistrzostw Europy. Eliminacje mam za 2 tygodnie, a miejsce w reprezentacji jest tylko jedno, więc walka będzie zacięta. Gdybym zakwalifikował się na ME nie wyklucza to startu w biegu numer 3 na CITY TRAIL, bo jest on tydzień po zmaganiach najlepszych Europejczyków.

Wśród kobiet najszybszą okazała się zwyciężczyni dwóch poprzednich edycji CITY TRAIL we Wrocławiu - Dominika Napieraj, która pokonała 5-kilometrową trasę w 18:15. Na drugiej pozycji bieg ukończyła Małgorzata Zieleń – 19:03. Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Biernacka – z czasem 19:19.

Zwyciężczyni biegu – Dominika Napieraj startowała w trwającej edycji CITY TRAIL po raz pierwszy. – Plan na bieg stanowił pokonanie 5km w tempie 3:40/km. Udało się wypełnić założenia perfekcyjnie. Cieszę się, że grupa trenera Wośka rośnie w siłę. Druga na mecie była Katarzyna Zieleń. Czyni ona postępy, a fakt czucia oddechu rywalki w obrębie jednego teamu jest bardzo motywujący. Obecnie trenuję we Wrocławiu. Nie mogę pozwolić sobie na zgrupowania sportowe, bo jestem znów studentką. Po matematyce czas na coś bardziej tematycznego, mianowicie studia na wrocławskiej AWF. W kolejnych kolejkach CITY TRAIL będę starała się przynajmniej raz poprawić rekord trasy, który aktualnie wynosi 16:48. W przyszłym sezonie letnim celuję w ustanowienie rekordów życiowych na dystansach od 5000m do półmaratonu – podkreśliła ma mecie wielokrotna medalistka mistrzostw Polski.

Trzeci bieg we Wrocławiu jest zaplanowany na 17 grudnia.

Katowice

W niedzielę, 13 listopada ekipa CITY TRAIL przeniosła się do Katowic. Linię mety zlokalizowaną nad stawem Janina minęło 527 osób. To drugi wynik w trzyletniej historii cyklu w Katowicach. Najliczniejsze zawody odbyły się w styczniu 2015 roku. Ukończyło je 537 biegaczy.

Zwycięzcą biegu został najlepszy również przed miesiącem - Wojciech Czernek. Jego czas to tym razem 16:30. Drugie miejsce zajął Mateusz Włostowski (16:31), a trzeci był Damian Pasek (16:34).

City TrailCity Trail Michał Skalski

Wojciech Czernek to wicemistrz Polski juniorów w biegu na 3000m z przeszkodami z 2011 roku. Po przekroczeniu mety niedzielnych zawodów Wojtek powiedział: - Od początku starałem się kontrolować sytuację z dalszej pozycji, nie dopuszczając jednak do zbyt dużej straty do lidera. Starałem się pokonać pierwsze 2km najmniejszym kosztem energetycznym, ze względu na to, że stanowią one najtrudniejszy odcinek trasy. Tak też zrobiłem i zachowałam rezerwy na finisz. Jak się okazało był bardzo skuteczny. Udało mi się oderwać od rywala na ostatnich 200m. Zdecydowanie trudniejszą walkę stoczyłem z Tomkiem Kawikiem na biegu numer 1, który odbył się w październiku. Obecnie nie mam jeszcze sprecyzowanych planów na sezon 2017. Na pewno będę starał się walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej CITY TRAIL.

Najlepszą zawodniczką okazała się czterokrotna mistrzyni Polski w półmaratonie - Agnieszka Gortel-Maciuk, która na pokonanie 5-kilometrowej trasy potrzebowała 17:57. Ponad minutę później – w czasie 18:59 – linię mety przekroczyła najlepsza zawodniczka poprzedniej edycji CITY TRAIL w Katowicach – Katarzyna Golba. Trzecie miejsce wywalczyła Karolina Janko (20:56).

Zwyciężczyni biegu podkreśliła na mecie, że przełajowy start na trasie CITY TRAIL traktuje jako dobry trening. - Zdążyłam wypocząć po triumfie w Poznań Maratonie. Ten niedzielny start traktowałam jako element procesu treningowego. W okresie jesienno-zimowym trasa CITY TRAIL w Katowicach stanowi świetną bazę do mocnego, crossowego przetarcia. W ten właśnie sposób podeszłam do rywalizacji. Chciałam przebiec 5km na zmęczeniu, nie oszczędzając się. Skupiłam się na własnym tempie. Szczerze mówiąc nawet nie kontrolowałam poczynań rywalek. Okazało się jednak ze moje tempo wystarczyło do pewnego zwycięstwa.

Tradycyjnie zanim na trasę ruszyli dorośli, rozegrane zostały zawody dla dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior. Wzięło w nich udział 90 uczestników.

Trzeci w edycji 2016/2017 bieg w Katowicach odbędzie się 18 grudnia.

Cykl CITY TRAIL jest imprezą ogólnopolską. W ramach edycji 2016/2017 zaplanowanych jest aż 60 imprez. Najbliższe odbędą się w sobotę (19 listopada) w Poznaniu oraz w niedzielę (20 listopada) w Bydgoszczy i Szczecinie. Pozostałe miasta tworzące cykl to Lublin, Łódź, Olsztyn, Trójmiasto i Warszawa. Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.