Puma IGNITE ULTIMATE - na trening i zawody [TEST]

Według producenta Puma Ignite Ultimate ma sprawić, że nasz trening będzie maksymalnie wydajny. Czy tak jest w rzeczywistości? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Pierwsze wrażenie

Po wyciągnięciu butów z pudełka rzuciło mi się w oczy, że pomimo nowoczesnego wyglądu, but jest banalnie prosty. Prócz srebrnego logotypu i plastikowych wstawek w okolicach zapiętka, Puma Ignite Ultralite nie została zaopatrzona w żadne, kosmiczne udoskonalenia. Po założeniu wydało mi się, że buty są lekkie, więc jakież było moje zdziwienie, gdy położyłem jednego z nich na kuchenną wagę - 368g dla rozmiaru 45. Nie jest to jednak but startowy, więc stwierdziłem, że na spokojnych rozbieganiach nie będzie to stanowiło problemu.

Miałem jednak wątpliwości co do karbowanej wkładki. To coś nowego, obawiałem się, że na dłuższą metę wypukłości będą przeszkadzać, a nawet uszkadzać skórę stóp.

PumaPuma Polska Biega

Amortyzacja - 5/5

Stabilizacja - 3/5

Trzymanie stopy - 5/5

Sztywność - 4/5

Puma Ignite Ultrimate w praktyce

Zanim wyszedłem z domu wiedziałem, że w nowych butach czeka mnie dobry trening. Podeszwa jest elastyczna, miękka, a przy tym nie ma się wrażenia charakterystycznego dla butów o dużej amortyzacji zapadania się stopy. Cholewka jest bardzo starannie wykończona, dzięki czemu nie czułem żadnego uwierania, wręcz przeciwnie, duży komfort.

PumaPuma Polska Biega

Budowa cholewki oferuje również dobre trzymanie stopy. Karbowana wkładka wbrew obawom nie sprawiała problemów nawet podczas długich wybiegań. Wręcz po kilku minutach biegu nie czułem, żeby były tam jakiekolwiek uwypuklenia.

Wentylacja - 5/5

Wygoda - 5/5

Dynamiczność 4/5

Przyczepność 4/5

Sztywny zapiętek nie sprawiał problemów. Spełnia swoje zadanie, tj. stabilizuje stopę, a przy tym jest tak wyprofilowany, że nie wżyna się w ścięgno Achillesa.

Buty sprawdziły się również podczas szybkiego treningu. Pomimo wysokiej wagi oraz solidnej amortyzacji model jest elastyczny i dynamiczny.

Nie biegałem w wysokich temperaturach, jednak mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że wentylacja jest na wysokim poziomie. Podobnie z przyczepnością - nawet na mokrej nawierzchni but trzymał się dobrze.

PumaPuma Polska Biega

Podsumowanie

Puma Ignite Ultimate to bardzo uniwersalny but. Idealny na długie, spokojne wybiegania z racji na amortyzację i duży komfort użytkowania. Jest elastyczny i dosyć dynamiczny, więc spełni swoje zadanie także podczas startu maratońskiego i treningu w drugim zakresie intensywności. Czy można w nim biec również w zawodach na krótszych dystansach? Zdecydowanie, jednak należy pamiętać, że to but treningowy. Ścigaczom proponuję na szybkie 5-10 km sprawić sobie po prostu startówki.

Minus? Wysoka waga buta. Pod tym względem producent mógł bardziej się postarać.

Długie wybiegania - 5/5

Codzienne treningi - 5/5

Trening szybkościowy - 4/5

Maraton - 5/5

Krótsze zawody - 4/5

TESTER:

Marcin Zarzeka - można powiedzieć, że biegać zaczął jeszcze w poprzednim stuleciu. Maratończyk z życiówką 2h 58min. Tygodniowo pokonuje ok. 100 km biegiem.

Copyright © Agora SA