Zaszczep u dziecka miłość do ruchu! Nie rób tylko nic wbrew jemu

Jak wiemy, mały organizm potrzebuje ruchu, aby się rozwijać. Często też takie nawyki sportowe próbują zaszczepić rodzice. Nie zapomnijmy jednak o tym, że nie należy nigdy nic robić wbrew dziecku. To ono w tym wszystkim jest najważniejsze.

 Istnieje bowiem zasada treningu dziecka. Nie powinno trenować więcej niż 18-20 godzin tygodniowo. Musimy pamiętać, że taka aktywność to nie tylko WF czy treningi, ale także granie w piłkę nożną. Jeżeli dochodzi do tego, że dziecko trenuje więcej niż 20 godzin tygodniowo, powinno być pod opieką lekarza sportowego.

Najlepsza zasada to ta "10 proc". Ilość treningu powinna rosnąć maksymalnie o 10 proc. tygodniowo. 

PRZYKŁAD:

Dziecko biegające cztery razy w tygodniu po 20 minut, w kolejnym tygodniu trening może wydłużyć do 22 minut.

Istnieje jednak jedna NAJWAŻNIEJSZA zasada. Pamiętajmy, że trening, a w szczególności zawody powinny dziecku sprawiać radość. W przeciwnym razie nasza pociecha traci to, co najważniejsze. Różne istnieją bariery, ale pamiętajmy, że to, co robimy teraz będzie miało odzwierciedlenie życiu za kilka lat.

No właśnie... radość. Jeszcze jakiś czas temu internet obiegło zdjęcie, które przedstawiało rodziców i dzieci na zawodach. Widać na nim, że rodzice mają większe ambicje niż ich dzieci. Ciągną ich za rękę, nie patrzą na ich reakcje (które swoją drogą są dramatyczne) i biegną byle do mety.

Nie zapominajmy o tym. Niech aktywność fizyczna, a w szczególności bieganie, będzie czymś przyjemnym. 

WIĘCEJ PODOBNYCH HISTORII ZNAJDZIESZ TUTAJ