Woda prosto z kranu na maratonie?!

Podobnie jak zachodnie maratony, m.in. maraton w Berlinie, poznański maraton ogłosił, że 11 października w punktach odżywczych na trasie biegu podawać będzie biegaczom wodę z kranu. Jedni złapali się za głowę, inni krzyknęli: Brawo! Jak to jest z kranówką? Można ją pić czy lepiej nie ryzykować?

Na Facebook'owym profilu 16. PKO Poznań Maratonu powstała ożywiona dyskusja w tym temacie. Pojawiły się wątpliwości co do kłopotów żołądkowych na trasie biegu, wywołanych wodą, która podobno szkodzi. Ale czy rzeczywiście szkodzi?

Czy kranówka szkodzi?Czy kranówka szkodzi? Polska Biega

Polska Biega

Jeśli na co dzień pijemy butelkowaną wodę źródlaną to jak podaje dietetyk Krystian Gagoś możemy pić równie dobrze wodę z kranu. "Zawiera ona te same składniki, co woda butelkowa. Często nawet w podobnych proporcjach co kupowane przez nas wody źródlane. Informacji o jej składzie możemy uzyskać bezpośrednio od zakładu, który nam ją dostarcza. " - pisze dietetyk.

Oczywiście taką wodę możemy pić jeśli mamy pewność, że zarówno woda jak i sieć wodociągowa, którą jest ona transportowana, spełnia sanitarne wymogi. Ważna jest czysta zadbana infrastruktura wodociągowa, która w Poznaniu została wymieniona.

Dodatkowo jak zapewnia firma Aquanet, czyli poznańskie wodociągi, kranówka pod względem zwartości składników takich jak magnez i wapń jest zbliżona do średniozmineralizowanej wody butelkowanej.

A co z kamieniami?

Jednym z mitów powtarzanych na temat wody z kranu jest to, że wywołuje ona kamienie nerkowe i żółciowe. Dr n. med. Łukasz Balwicki z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na serwisie Pijewodezkranu.pl zapewnia, że nie ma takiego powiązania i woda z kranu nie wywołuje takich schorzeń.

Czy da się obejść bez butelek, baniaków?

To co jeszcze może przekonać biegaczy do wody z kranu to wymiar ekologiczny . Znika problem stert butelek czy też baniaków, z których rozlewana jest do kubeczków woda na biegach. A takich opakowań na jednym biegu powstają tysiące. Można z nich wprawdzie robić rzeźby, ale można też tę energię spożytkować w inny, bardziej biegowy sposób.

Fot. SHUTTERSTOCK

Wodę z kranu można też coraz częściej otrzymać w restauracjach i barach jako tzw. wodę stołową. Coraz większą popularnością woda z kranu cieszy się dzięki akcji " Piję wodę z kranu "

Picie wody z kranu (w przypadku wymienionej wodociągowej infrastruktury) to tylko kwestia psychicznego nastawienia. Sama przekonałam się do tego parę lat temu u znajomych, którzy mnie tą wodą poczęstowali, mówiąc że innej zwyczajnie od dawna nie kupują. Mi z przestawieniem się na picie wody z kranu poszło łatwo, jednak nie wszyscy są jeszcze do tego rozwiązania przekonani. Ale skoro tysiące biegaczy u naszych zachodnich sąsiadów nie mają z tym od wielu lat problemu to i biegnącym w Poznaniu maratończykom powinno się udać.