W czym biegać zimą? Sprawdź, w co warto zainwestować

Nie rezygnuj z biegania zimą, trening na świeżym powietrzu niesie ze sobą ogromne korzyści. Warto jednak wdrożyć kilka podstawowych zasad dotyczących ubioru, ma być ciepło, wygodnie i funkcjonalnie. Sprawdź, czego potrzebujesz.

Odzież do biegania zimą

Odzież do bieganiaOdzież do biegania fot.: http://www.hercampus.com/style/3-ways-dress-warm-while-working-out fot.: http://www.hercampus.com/style/3-ways-dress-warm-while-working-out

Bieganie zimą jest nieco bardziej skomplikowane i wymaga nieco większej inwestycji niż latem. Warto jednak mieć co najmniej dwa komplety do biegania zimą, tak żeby móc ubierać je zamiennie. Dobrym rozwiązaniem jest ubieranie się na tzw. cebulkę, czyli warstwowo.

- bielizna/odzież termiczna , technologia takiej odzieży pozwala na skuteczne odprowadzenie wilgoci i potu podczas treningu. Najlepiej sprawdza się bielizna bezszwowa, dzięki temu nie powoduje żadnych otarć ani podrażnień skóry.

- kamizelka , chroni przed wiatrem, utrzymuje ciepło i ogranicza przedostawanie się wilgoci do wewnątrz. Do tego jest praktyczna i można ja założyć na dowolną bluzę, a nawet cienką wiatrówkę.

- kurtka , może być ocieplana, stanowić tylko ochronę przed wiatrem lub deszczem. Wybór uzależniony jest od potrzeb.

- legginsy ocieplane/dresy, obcisłe przylegające spodnie znacznie lepiej chronią nogi przed zimnem, za to dresy mogą stanowić dodatkową warstwę, jeśli mamy tylko cienkie getry.

- bluza , ważne, żeby dobrze odprowadzała wilgoć, dodatkowym atutem są dłuższe rękawy z otworem na kciuk.

Buty do biegania zimą

Buty do biegania zimąButy do biegania zimą fot.: https://camillajlovell.wordpress.com/2017/03/28/how-i-managed-to-become-a-morning-runner/ fot.: https://camillajlovell.wordpress.com/2017/03/28/how-i-managed-to-become-a-morning-runner/

Buty do biegania zimą powinny charakteryzować się dobrą przyczepność, ale wcale nie musisz kupować specjalistycznego modelu. Dlaczego? Inwestycja może okazać się bardzo kosztowna, inny model sprawdzi się w lesie, na asfalcie i zaśnieżonych lub śliskich chodnikach. Stopa jest cały czas w ruchu, dlatego dobrze sprawdzi się obuwie, które nie jest przewiewne i ma nieco bardziej agresywny bieżnik. 

Tak naprawdę każdy rodzaj butów możesz zaadaptować do panujących warunków. Nie musisz martwić się o powłokę membranową, nie jest ona niezbędna.

- antypoślizgowe nakładki z kolcami , poprawiają przyczepność na lodzie i śniegu. - biegowe stuptuty, specjale nakładki, które uniemożliwią wpadanie śniegu do butów.

Akcesoria do biegania zimą

Akcesoria do biegania zimąAkcesoria do biegania zimą fot.: http://retovivri.com/8-tips-para-mantenerte-en-forma-esta-navidad/ fot.: http://retovivri.com/8-tips-para-mantenerte-en-forma-esta-navidad/

Przy niskich temperaturach i wietrznej aurze w szczególności trzeba chronić: głowę, dłonie i stopy. To właśnie przez te części ciała ucieka najwięcej ciepła.

- skarpetki , wcale nie muszą być grube, jednak warto, aby były na tyle długie, by zakrywały ścięgno Achillesa.

- rękawiczk i, zapewnią komfort i izolację podczas aktywności na świeżym powietrzu, chronią dłonie przed wyziębieniem.

- czapka/opaska , powinna być funkcjonalna i dobrze odprowadzać wilgoć. Zarówno czapka, jak i opaska tworzy idealną strefę ciepła wokół czoła oraz uszu, dzięki czemu zapewni ochronę przed chłodem.

- rękawki , drobny i niedrogi element, który dodatkowo chroni ręce przed chłodem i wiatrem.

Zobacz więcej dostępnych artykułów

Copyright © Agora SA