Merrell Agility Peak Flex [test butów trailowych]

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Ale dałam im szansę i po kilkudziesięciu kilometrach zapałałam szczerym uczuciem do tych butów.

Pierwsze wrażenie

Zanim dostałam te buty do testów, prześledziłam Internet. Nie znalazłam typowo blogerskich opinii, jedynie regencję  Runners’ Worlda i kilka filmików producenta. Nie byłam zachwycona. Merrell kojarzył mi się z butami minimalistycznymi, a to co ujrzałam, to były „buty na słoninie”. 16 milimetrów pianki amortyzującej, przy 6-milimetrowym dropie. Dość karkołomny pomysł, by testować takie buty – pomyślałam. Jest mi bliżej do minimalizmu. Biegając, ląduję na śródstopiu, więc niepotrzebna mi wielka amortyzacja. W imię lepszego czucia podłoża, jestem skłonna znieść bolesne ataki kamieni na górskich ścieżkach.

Unboxing

Merrell Agility Peak FlexMerrell Agility Peak Flex [redakcja PolskaBiega.pl]

Otworzyłam pudełko i zobaczyłam ładne buty. Niezupełnie przypominające te, w których biegam, ale urody odmówić im nie można. Karminowa czerwień, ciepło-żółte elementy na podeszwie i przy sznurowaniu, cytrynowo żółte wnętrze, szara podeszwa i wzmocnienie na pięcie. Dość intensywny, ale przyjemny dla oka zestaw kolorów. Trochę wydały się masywne i ciężkie. Gdy wzięłam do ręki były zaskakująco lekkie.

Wnętrze jest gładkie i bezszwowe. Język jest płasko wykończony i ma dwa wycięcia na krawędzi. Buty mają ciekawy system sznurowania. Sznurówki przechodzą przez pętelki, które tworzą dodatkowe „osznurowanie” na grzebiecie stopy, co obiecuje lepsze dopasowanie. Byłam trochę rozczarowana, że pętelki nie są zintegrowane z podeszwą.

Buty są dość szerokie i niezbyt wyprofilowane w środkowej części, co wraz z grubą podeszwą, sprawia, że mają toporny wygląd.

Merrell Agility Peak FlexMerrell Agility Peak Flex [redakcja PolskaBiega.pl]

Podeszwa ma dość agresywny bieżnik (głębokość 5mm), układający się w ciekawy wzór – przypomina mi szkielet stopy. Być może tylko ja to widzę, ale miałam na studiach zajęcia z anatomii. Filmiki producenta to potwierdzają – buty zostały zaprojektowane z uwzględnieniem anatomicznej budowy stopy.

Producent zapewnia, że dzięki systemowi FLEXconnect but jest zwinny i elastyczny, a jednocześnie stabilny. Hyperlock – to szare wzmocnienie na pięcie, ma trzymać stopę przy nagłych zwrotach. Faktycznie podeszwa zgina się wokół osi poprzecznej stopy, ale już nie wygina się na boki.

Przymiarka

Trzeba mocno poluzować sznurowania, aby wsunąć stopę. Ten specyficzny system pozwala na dobre dopasowanie, jednocześnie niwelując ryzyko, że w którymś miejscu będzie uciskało. System sprawia, że siły rozkładają się równomiernie na całej długości języka. Cienki język z wycięciami dopasowuje się rewelacyjnie – leży płasko na podbiciu stopy, nic się nie marszczy, nie zwija, nigdzie nic nie ugniata.

Merrell Agility Peak FlexMerrell Agility Peak Flex [redakcja PolskaBiega.pl]

Buty są dość obszerne jak na rozmiar 39. Mam dużo luzu przed i nad palcami. Podejrzewam, że moja stopa (rozmiar 39) zmieściłaby się w butach 38. Budzi to moje obawy, że na zbiegach moja stopa będzie się przesuwać do przodu.

Buty są wygodne. I mimo swej masywności wyglądają bardzo ładnie na nodze. Jeśli ich nie pokocham w czasie biegu – pomyślałam – będę miała fajne buty do chodzenia, zwłaszcza w górach, gdy nogi będą zmasakrowane długimi zawodami.

Pierwszy trening

Trochę kombinowałam, żeby znaleźć naturalne podłoże. Wybrałam się w okolice Wału Zawadowskiego, gdzie można znaleźć trochę twardego żwiru (którego nie cierpię) i miękkie ścieżki lasu łęgowego. Nie byłam zachwycona. Było wygodnie i bardzo miękko, szczególnie na żwirowej ścieżce, ale przeszkadzała mi ta „słonina” pod stopą. Podobne wrażenie, gdy wdepniemy w błoto i kleista masa zostaje grupą warstwą na podeszwie. Być może pokutowało zmęczenie po moim ostatnim starcie (Rzeźnik Ultra), ale nogi wydały mi się ciężkie w tych butach.

Merrell Agility Peak FlexMerrell Agility Peak Flex [redakcja PolskaBiega.pl]

Kolejny trening

Wybrałam się na dłuższe wybieganie po Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Trochę pagórków, sporo piachu i wystających korzeni. Biegło się dobrze, trudno mi się było do czegokolwiek przyczepić. Stopa komfortowo siedzi w bucie. Nic nie uwiera, nie obciera. But jest stabilny, dobrze trzyma nogę. Mimo sporej grubości pod stopą, gdy trafiałam na korzeń czy kamień, stopa się nie wykręcała, jak to się czasami zdarza w butach z większym dropem. Całkiem dobrze biegło się po piachu. Przy zbiegach – trafiło się kilka, niektóre całkiem strome, choć bardzo krótkie – stopa nie przesuwa się w dół, mimo wcześniejszych obaw.

Niemniej, brakowało mi efektu „wow”, bo tego oczekiwałam od firmy Merrell, a moje nogi ciągle tęskniły za bliższym kontaktem z podłożem.

Jeszcze jedna szansa - Kopiec Powstania Warszawskiego

Merrell Agility Peak FlexMerrell Agility Peak Flex [redakcja PolskaBiega.pl]

Jest kilka górek w Warszawie, które swoją nawierzchnią i charakterem całkiem dobrze udają warunki górskie. Trzeba tylko zrobić sporo powtórzeń, żeby się zmęczyć, ale jest to do zrobienia. Kopiec Powstańca, kojarzy się ze schodami, które prowadzą do pomnika, ale jak się zboczy w krzaki, jest całe mnóstwo wąskich i trudnych technicznie ścieżek. Są dość przykre, kamieniste fragmenty (był tam wysypany gruz), są wystające korzenie, są strome, błotno-ziemiste ścianki, są wąskie, kręte ścieżki z różnymi niespodziankami.

Właśnie tam postanowiłam dać jeszcze jedną szansę Merrellom, tym bardziej, że moje nogi doszły już do siebie po Rzeźniku Ultra. I tam buty pokazały, co potrafią. Wbrew moim obawom, pod tytułem „boję się zbiegać w butach na słoninie”, buty są stworzone do zbiegów w dość trudnym terenie. Gruba podeszwa daje komfort, chroniąc przed kamieniami i przy tym zachowuje stabilność – stopa nie wykręca się. Nie przesuwa się do przodu, gdy jest stromo. Siedzi pewnie na swoim miejscu na wąskich i krętych ścieżkach.

Merrell Agility Peak FlexMerrell Agility Peak Flex [redakcja PolskaBiega.pl]

Obiecany przez producenta FLEXconnect sprawdza się na stromym podejściu. Przy zbieganiu, gdy lądujemy na śródstopiu (ja tak biegam) mam wrażenie, że ten „podeszwowy flex” oddaje energię i daje nam lekkiego kopa. Zdecydowanie zbieganie, powód dla którego kocham górskie bieganie, bardzo miło mnie zaskoczyło. 6-milimetrowy drop, być może ciągle zbyt duży dla ortodoksyjnych minimalistów, dla mnie był wystarczająco mały, by zachować technikę biegu, a przede wszystkim zbiegu z lądowaniem na śródstopiu.

Agresywna podeszwa dawała sobie radę na bardzo stromym podejściu, z różnorodną nawierzchnią: trawa, ziemia, ziemia wymieszana z gruzem. Z delikatnym błotem było już nieco mniej pewnie. Gdy błota było więcej (a znalazły się błotniste kałuże na Kopcu Powstańca) buty trochę uciekały na boki.

Biegałam w upalny dzień i musiałam zrobić kilkanaście powtórzeń, żeby poczuć tę „górskość” warszawskiego Kopca Powstańca. Ubranie miałam mokre, buty ledwo wilgotne – zatem wentylacja w bucie działa.

Najważniejszy test - DFBG Ultra Trail 68

DFBG 2017DFBG 2017 [fot. Paweł Mazurczak, MaratonyPolskie.pll]

Zachwycona treningiem na Kopcu Powstania, choć nie bez obaw, wystartowałam w tych butach w Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich w Lądku Zdroju, na dystansie 68 km. To była doskonała decyzja. Buty sprawdziły się rewelacyjnie.

Zacznijmy od tego, że będąc nieco spóźniona na start - dotarłam tam o godzinie 5:58 - niezbyt starannie, tak mi się przynajmniej wydawało, zasznurowałam buty. Jednym ruchem obciągnęłam język, jednym szarpnięciem ściągnęłam sznurówki i zawiązałam na jedną kokardkę. Zwykle poświęcam kilka dobrych minut, żeby starannie wyrównać język i równomiernie ponaciągać każdy fragment sznurówki, zawiązać na dwie kokardki i jeszcze zabezpieczyć końcówki, żeby kokardka się nie rozwiązała. Zakładałam, że przed samym startem zdążę poprawić. Ale nie poprawiłam, tylko pobiegłam od razu. Jak się okazało, buty idealnie trzymały nogę a sznurowadła nawet się nie poluzowały.

Merrell Agility Peak FlexMerrell Agility Peak Flex [redakcja PolskaBiega.pl]

Buty nie zawiodły na zbiegach. Pędziłam w dół kamienistymi ścieżkami, nie martwiąc się, wystającymi kamieniami. Gruba podeszwa chroniła stopę, 6-milimetrowy drop ciągle pozwalał na lądowanie na śródstopiu, FLEXconnect dawał dodatkowego kopa przy wybiciu, a stopa ciągle zachowywała swoją stabilność. Teraz rozumiem ideę "grubej słoniny".

Dość gładko zakończony czubek buta sprawiał, że nie zaczepiałam stopą o korzenie czy kamienie, co mi się często zdarza i zaliczam gleby. Niemniej jedna wywrotka miała miejsce. Na dość stromej ścieżce z trawą i miękką ziemią, buty zgubiły przyczepność i trochę się sturlałam w dół, ale bez żadnych obrażeń.

Te, początkowo przerażające 16 mm pianki pod stopą, doceniłam również, gdy nagle kończyła się leśna ścieżka i trzeba było podbiec żwirową albo nawet asfaltową drogą. Gdy ma się kilkadziesiąt kilometrów w nogach, jest to ogromna ulga.

Podsumowanie

Być może nie brzmi to wiarygodnie w ustach biegaczki trenującej w Warszawie i okolicach, ale zdecydowanie są to buty na górski, trudny technicznie teren, gdzie kamienie dają ostro popalić. Zamierzam pobiec w nich Bieg Ultra Granią Tatr i może Beskidy Ultra Trail.

Buty są lekkie, stabilne i dają ogromny komfort dla stóp w trudnym terenie, na długich dystansach. Docenimy je również, gdy podczas długich zawodów, czy chociażby długiej wycieczki biegowej w góry, zbiegniemy z miękkiej, leśnej ścieżki na wysypaną ostrymi kamieniami szutrówkę. A takie „kłujące” drogi zdarzają się w górach dość często i nie raz cierpiałam z ich powodu w swoich cieniutkich inowejtach.

Sprawdzą się na długich górskich startach, z kamienistym szlakami.

Na błotną Łemkowynę, czy dłuższy dystans Chudego Wawrzyńca w deszczowe lato nie polecam. Ale tam bywa ekstremalne błoto i trzeba wybrać buty stworzone do takich warunków.

Buty są przewiewne, więc dla zmarzluchów lepiej sprawdzą się w ciepłej porze roku.

Cena: w internecie od 319 do 480 zł

Merrell Agility Peak FlexMerrell Agility Peak Flex [redakcja PolskaBiega.pl]

Parametry:

 • Amortyzacja 5
 • Stabilizacja 5
 • Trzymanie stopy 5
 • Przyczepność 4
 • Wentylacja 4
 • Wygoda 5
 • Dynamiczność 4

Informacje producenta

 • Buty damskie, rozmiar 39
 • Pianka amortyzująca: 16 mm
 • Drop: 6 mm
 • Bieżnik 5mm
 • Terenowy but, na trudne technicznie, kamieniste szlaki, dla neutralnych biegaczy

Zastosowane technologie

 • Cholewka wykonana z połączenia siateczki, materiału syntetycznego oraz TPU
 • M Select FRESH – antybakteryjny system zapobiegający namnażaniu się bakteri I postawaniu przykrego sapachu
 • Hyperlock - odpowiadający za stabilizację stopy podczas dynamicznych zwrotów
 • Podeszwa zewnętrzna z technologią M Select GRIP+ z bieżnikiem inspirowanym układem kości stopy
 • FLEXconnect EVA - Żłobiona podeszwa środkowa o właściwości dwukierunkowego zginania

O testerce

Waga 57 kg, wzrost 166 cm, zwykle noszę rozmiar 39, biegam i zbiegam lądując na śródstopiu. Przebiegłam 8 maratonów ulicznych, kilkanaście górskich i ultra.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.