Merrell Agility Peak Flex - test butów trailowych

Do Redakcji przybyły dwie pary butów Agility Peak Flex marki Merrell, męskie i damskie, zatem prezentujemy wrażenia Redaktorki i Redaktora. Nasz materiał bogaciliśmy o opinie testerów, którzy w naszym konkursie zostali wyłonieni do testowania razem z nami.

PIERWSZE WRAŻENIA

Redaktorka:

Otworzyłam pudełko i zobaczyłam ładne buty. Karminowa czerwień, ciepło-żółte elementy na podeszwie i przy sznurowaniu, cytrynowo żółte wnętrze, szara podeszwa i wzmocnienie na pięcie. Dość intensywny, ale przyjemny dla oka zestaw kolorów. Trochę wydały się masywne i ciężkie. Gdy wzięłam do ręki, były zaskakująco lekkie.

Merrell Agility Peak Flex - test butówMerrell Agility Peak Flex - test butów [fot. redakcja PolskaBiega.pl]

Wnętrze jest gładkie i bezszwowe. Język jest płasko wykończony i ma dwa wycięcia na krawędzi.

Buty mają ciekawy system sznurowania. Sznurówki przechodzą przez pętelki, które tworzą dodatkowe „osznurowanie”, co obiecuje lepsze dopasowanie.

Są dość szerokie i niezbyt wyprofilowane w środkowej części, co wraz z grubą podeszwą, sprawia, że mają ciężkawy wygląd.

Podeszwa ma dość agresywny bieżnik (głębokość 5mm), układający się w ciekawy wzór – przypomina mi szkielet stopy. Filmy na stronie producenta to potwierdzają – buty zostały zaprojektowane z uwzględnieniem anatomicznej budowy stopy.

Merrell Agility Peak Flex - test butówMerrell Agility Peak Flex - test butów [fot. redakcja PolskaBiega.pl]

Producent zapewnia, że dzięki systemowi FLEXconnect but jest zwinny i elastyczny, a jednocześnie stabilny. Hyperlock – to szare wzmocnienie na pięcie, ma trzymać stopę przy nagłych zwrotach. Faktycznie podeszwa zgina się wokół osi poprzecznej stopy, ale już nie wygina się na boki.

Redaktor:

Buty wyglądają na masywne i ciężkie, ale są w bardzo ciekawej kolorystyce. Masywność buta nie przekładała się na jego wagę. Merrell przyłożył się i mimo pierwszego wrażenia buty są lekkie

Merrell Agility Peak Flex - test butówMerrell Agility Peak Flex - test butów [fot. redakcja PolskaBiega.pl]

Bardzo ciekawy system sznurowania. Sznurówkami są cienkie, płaskie taśmy, które nie przechodzą przez oczka cholewki buta, tylko przez dodatkowy system łączący pętelki, przez które normalnie przechodziłaby sznurówka. Brzmi skomplikowanie, ale system Omni Fit daje pewność dobrego trzymania stopy i bardzo ułatwia sznurowanie. Dla mnie, dodatkowym plusem był szeroki przód buta, który dał komfort mojej szerokiej stopie. Za to do spodu buta można już się przyczepić... a dokładnie przyczepia się teren po którym biegamy.

 

Testerzy:

Joanna: Ciekawa kolorystyka, która przyciąga wzrok, myślę, że spodoba się każdej kobiecie. Super, zgrabne, idealnie dopasowane do stopy. Wykonane z solidnego materiału o ciekawym splocie i fakturze. Wnętrze miękkie i delikatne dobrze otula stopę.

Ola: Wow! Bardzo mi się spodobały. Łatwo się je zakłada, chociaż mają „śmieszny” język.

Marlena: Bardzo kobiecy, wyrazisty kolor.

Merrell Agility Peak Flex - test butówMerrell Agility Peak Flex - test butów [fot. Marlena Robakl]

Paweł: Wyglądają dość topornie. Kolorystyka oparta na różnych odcieniach zieleni. Dużo się dzieje. Nadają się dla osób z szerokimi stopami. Są wygodne, nic nie uwiera. Bardzo dobrze dopasowane do mojej stopy. Pierwsze buty, których nie musiałem w żaden sposób rozbijać.

Krzysztof: Kolor bardzo przypadł mi do gustu, odcienie wojskowo-survivalowe, na pierwszy rzut oka, obuwie trailowe. Wnętrze buta fantastyczne, jest po prostu świetne. Idealnie but wpasowuje się w stopę.

 

TRENING

Redaktor:

M Select Grip - czyli system podeszwy zastosowany w tych butach przetestowałem w dwóch warunkach. Wąskie ścieżki, gdzie wymagam od butów dobrej trakcji podczas szybkich zwrotów, oraz w dłuższym dystansie, który posiadał liczne strome podbiegnięcia. W obu przypadkach podeszwa się sprawdziła, jednak w wilgotniejszych warunkach nie oczyszczała się tak szybko i odczuwalne było uciekanie buta przy podbiegach, a gorzej jak but trafił na śliski konar. Tu podeszwa traciła swoje walory. Z jednej strony bardzo masywna podeszwa, z ponad półtora centymetrową warstwą pianki i dropem 6 mm, a jak się okazało w terenie, wielka stabilność podczas biegania i zerowe odczucie, że biegnę na "koturnie". Merrell postarał się w tym elemencie buta, choć nie jest to but, którego nie "czujemy" na nodze, tutaj z każdym przebiegniętym kilometrem zaczynamy się przekonywać do jego formy oraz bezpieczeństwa dla samej kostki. Mimo "wysokiej" podeszwy kostka jest stabilnie osadzona. Miałem uczucie pewności przy każdym kontakcie z podłożem, przy wolniejszych i cięższych fragmentach pięta wbijała się w głąb buta, za to przy szybszych odcinkach nadal miałem świetne trzymanie. Pewnie swoje dołożyło wcześniej wspominane sznurowanie.

Merrell Agility Peak Flex - test butówMerrell Agility Peak Flex - test butów [fot. redakcja PolskaBiega.pl]

 

Redaktorka:

Na pierwszy trening wybrałam się na dłuższe wybieganie po Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Trochę pagórków, sporo piachu i wystających korzeni. Biegło się dobrze, trudno mi się było do czegokolwiek przyczepić. Stopa komfortowo siedzi w bucie. Nic nie uwiera, nie obciera. But jest stabilny, dobrze trzyma nogę i mimo sporej grubości pod stopą. Gdy trafiałam na korzeń czy kamień, stopa się nie wykręcała, jak to się czasami zdarza w butach z większym dropem. Całkiem dobrze biegło się po piachu. Przy zbiegach – trafiło się kilka, niektóre całkiem strome, choć bardzo krótkie – stopa nie przesuwa się w dół, mimo wcześniejszych obaw.

Merrell Agility Peak Flex - test butówMerrell Agility Peak Flex - test butów [fot. redakcja PolskaBiega.pl]

Niemniej, brakowało mi efektu „wow”, bo tego oczekiwałam od firmy Merrell, a moje nogi ciągle tęskniły za bliższym kontaktem z podłożem.

Następny trening wybrałam się na bardziej techniczną trasę: Kopiec Powstania Warszawskiego, gdzie jest całe mnóstwo wąskich i trudnych technicznie ścieżek. Są dość przykre, kamieniste fragmenty (bo był tam wysypany gruz), są wystające korzenie, są strome, błotno-ziemiste ścianki, są wąskie, kręte ścieżki z różnymi niespodziankami.

I tam buty pokazały, co potrafią. Buty są stworzone do zbiegów w dość trudnym terenie. Gruba podeszwa daje komfort, chroniąc przed kamieniami i przy tym zachowuje stabilność – stopa nie wykręca się. Nie przesuwa się do przodu, gdy jest stromo. Siedzi pewnie na swoim miejscu na wąskich i krętych ścieżkach.

Merrell Agility Peak Flex - test butówMerrell Agility Peak Flex - test butów [fot. redakcja PolskaBiega.pl]

Obiecany przez producenta „flex” sprawdza się na stromym podejściu. Przy zbieganiu, gdy lądujemy na śródstopiu, mam wrażenie, że ten „podeszwowy flex” oddaje energię i daje nam lekkiego kopa. Zdecydowanie, zbieganie bardzo miło mnie zaskoczyło. 6 milimetrowy drop, być może ciągle zbyt duży dla ortodoksyjnych minimalistów, dla mnie był wystarczająco mały, by zachować technikę biegu, a przede wszystkim zbiegu z lądowaniem na śródstopiu.

Agresywna podeszwa dawała sobie radę na bardzo stromym podejściu, z różnorodną nawierzchnią: trawa, ziemia, ziemia wymieszana z gruzem. Z delikatnym błotem było już nieco mniej pewnie. Gdy błota było więcej (a znalazły się błotniste kałuże na Górce Powstańca) buty trochę uciekały na boki.

Merrell Agility Peak FlexMerrell Agility Peak Flex [redakcja Polska Biega]

 

Testerzy:

Joanna: Buty sprawdzają się w zróżnicowanym terenie, wspaniale trzymają się na każdej nawierzchni (...) Dynamika oraz sprężystość pomaga w wybiciu i pokonywaniu dystansu. Komfortowe bieganie dzięki amortyzacji, każdy krok daje nam uczucie niwelowania uderzania stopy o podłoże, nawet na twardej nawierzchni takiej jak asfalt lub chodnik. Muszę przyznać, że już po pierwszym wybieganiu zakochałam się w nowych butach firmy Merrell

Ola: Idealnie się dopasowaliśmy. I wizualnie i biegowo.

Merrell Agility Peak Flex - test butówMerrell Agility Peak Flex - test butów [fot. redakcja PolskaBiega.pl]

Marlena: Bardzo dobrze zachowuje się na nawierzchni szutrowej, bardzo ślizga się na śliskich kamieniach. But dobrze trzyma kostkę.

Paweł: Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne, buty dobrze trzymały się nawierzchni. Stopy po pierwszym treningu jak nowe, bez żadnych otarć. Podeszwa dość sztywna. Buty mało dynamiczne przez co nie nadają się na krótkie, szybkie biegi, ale sprawdzą się przy długich dystansach. Buty bez problemów sprawdziły się na leśnych ścieżkach, piachu czy trawie. Pokonywanie podbiegów należy do przyjemnych. Najgorzej buty wypadły podczas biegu po błocie, które zostaje na podeszwie, a nogi nie są w stanie utrzymać równowagi. Przy zbieganiu po mokrej trawie, także nie czułem się zbyt pewnie.

Merrell Agility Peak FlexMerrell Agility Peak Flex [redakcja Polska Biega]

 

Krzysztof: Na treningu czuć sprężystość jednak dynamika kroku mogłaby być lepsza. Po plaży biega się średnio, przez gładkie wykonanie wnętrza buta, czuć lekki poślizg w okolicach śródstopia. Buty nie ślizgają się po korzeniach, a jeśli się zahaczy o korzeń to cóż, gleba. Bardzo dobrze bieżnik odprowadza błoto, tworzywo też bardzo dobre, bo buty nie ślizgały się po wchodzeniu na ścianki. Bardzo łatwo się również pozbywała błota (różnej gęstości). Na minus, słabe odprowadzenie wody, przebiegłem 4 km, a nadal czułem chlupanie. Ale to taki naprawdę mały minusik.

POSUMOWANIE

Redaktor:

Merrell oddał bardzo ciekawy but który na pierwszy rzut oka może zostać oceniony niepoprawnie, ale po pierwszych kilometrach okaże się bardzo ciekawym butem dającym komfort oraz dobre trzymanie przy długodystansowych biegach w warunkach terenowych. Nie jest on przeznaczony dla osób szukających butów minimalistych, bardziej dla biegaczy szukających  kompleksowej amortyzacji stopy

+ sznurowanie 
+ trzymanie podeszwy do podłoża (gdy sucho :)) 
+ wymuszenie poprawnej pozycji podczas biegu 

- podeszwa nie oczyszcza się tak łatwo 
- nie najlepsze trzymanie przy mokrych warunkach 

Merrell Agility Peak Flex - test butówMerrell Agility Peak Flex - test butów [fot. redakcja PolskaBiega.pl]

 

Redaktorka:

Buty są lekkie, stabilne i dają ogromny komfort dla stóp w trudnym terenie, na długich dystansach. Docenimy je również, gdy podczas długich zawodów, czy chociażby długiej wycieczki biegowej w góry, zbiegniemy z miękkiej, leśnej ścieżki na wysypaną ostrymi kamieniami szutrówkę.

Zdecydowanie są to buty na górski, trudny technicznie teren.

Sprawdzą się na długich górskich startach, z kamienistym szlakami: Beskidy Ultra Trail, Bieg Ultra Granią Tatr.

Na błotną Łemkowynę (Łemkowyna Ultra Trail), czy dłuższy dystans Chudego Wawrzyńca w deszczowe lato nie polecam. Ale tam już jest ekstremalne błoto i trzeba wybrać buty stworzone do takich warunków.

Buty są przewiewne, więc dla zmarzluchów lepiej sprawdzą się w ciepłej porze roku.

Merrell Agility Peak Flex - test butówMerrell Agility Peak Flex - test butów [redakcja Polska Biega]

Testerzy:

Joanna: Po pokonaniu około 100 km w butach firmy Merrell w różnych warunkach pogodowych oraz zróżnicowanym terenie jestem przekonana, ze wspólnie spędzimy jeszcze wiele czasu.

Ola: Po kilku treningach śmiało mogę powiedzieć, że to dobry obuw. Biegałam w nich po różnej nawierzchni, czasem trzeba było dobiec do lasu asfaltem i nie odczuwałam jakiegoś dyskomfortu. Nie zakopywałam się w piachu, korzeni czy kamieni praktycznie nie czułam. Polubiliśmy się i pewnie zostaniemy ze sobą dłużej.

Paweł: Buty wykorzystam do weekendowych, dłuższych wybiegań po terenie górskim i najprawdopodobniej do biegu ultra, jednak będzie to zależne od pogody i warunków na trasie.

Krzysztof: Dodam od siebie, że oprócz wycieczek biegowych, nadają się też do biegania przeszkodowego na torze (biegowym), do pieszych wędrówek (stopa się nie męczy) a także do codziennego użytku.

Merrell Agility Peak FlexMerrell Agility Peak Flex [redakcja Polska Biega]

* * *

PARAMETRY

 • Terenowy but, na trudne technicznie, kamieniste szlaki, dla neutralnych biegaczy
 • Amortyzacja 16 mm
 • Bieżnik 5 mm
 • Drop 6 mm
 • Cena: w internecie od 319 do 480 zł

                         

ZASTOSOWANE TECHNOLOGIE

 • Cholewka wykonana z połączenia siateczki, materiału syntetycznego oraz TPU
 • M Select FRESH – antybakteryjny system zapobiegający namnażaniu się bakteri I postawaniu przykrego sapachu
 • Hyperlock - odpowiadający za stabilizację stopy podczas dynamicznych zwrotów
  Podeszwa zewnętrzna z technologią M Select GRIP+ z bieżnikiem inspirowanym układem kości stopy
 • FLEXconnect EVA - żłobiona podeszwa środkowa o właściwości dwukierunkowego zginania

                        

* * *

Jeśli nie znalazłeś się wśród szczęśliwych testerów, nie szkodzi. Właśnie trwa trwa drugi konkurs - tu znajdziesz szczegóły. Może tym razem się uda wygrać buty  Agility Peak Flex marki Merrell.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.