Reebok Harmony Road [test butów do biegania]

Precyzyjnie dopracowane według potrzeb biegaczy długodystansowych. Sportowy profil oraz innowacyjne materiały zachęcają do pokonywania większej liczby kilometrów w trakcie treningów. Pomogą przygotować się do wymarzonych startów sezonu.

Pierwsze wrażenie

Kiedy otworzyłem pudełko z nowymi butami Reebok Harmony Road moim oczom ukazał się niebiesko - limonkowo - biały model o ładnym, unikatowym kształcie. Brak wewnętrznych szwów obiecywał brak otarć podczas biegania.

Przymiarka

Lekkie, dość sprężyste na twardej podłodze, choć nieco miększe od moich poprzednich, do których zdążyłem się przyzwyczaić. Zrobiły na mnie dobre pierwsze wrażenie, które miałem nadzieję, utrzymają w dalszej perspektywie podczas zaplanowanych treningów. Siatka na zewnętrznym materiale od razu potwierdziła wnioski z testów będące odpowiedzią na moje potrzeby dobrej wentylacji, która w trakcie wiosenno-letniego sezonu biegowego jest dla mnie bardzo istotna i ważna, aby czuć się komfortowo podczas biegania przy wyższych temperaturach. Wieloczęściowa, gumowa podeszwa zewnętrzna z nowym bieżnikiem wyglądała naprawdę imponująco. Zintegrowany system sznurowania zapewnił mocne, lecz nie uciążliwe trzymanie oraz stabilizację stawku skokowego.

Rebook Harmony RoadRebook Harmony Road [fot. Maciej Wroński]

Pierwszy trening

Jako biegacz o neutralnym kształcie stopy bez pronacji czy supinacji ochoczo założyłem buty już pierwszego dnia po ich otrzymaniu, aby sprawdzić je podczas treningu. Piankowa podeszwa wewnętrzna zaskoczyła amortyzacją, dzięki której poczułem zastrzyk dodatkowej energii promującej naturalny ruch stopy podczas zgięcia.

Buty trzymały przede wszystkim przednią część śródstopia przy palcach stóp. Po rozgrzewce i pierwszych, przebiegniętych kilometrach po kostce brukowej miałem poczucie dynamicznego wybicia, poprawiającego ekonomikę biegu, lekkości i wygody.

Przednia część śródstopia dawała mocne wybicie i wsparcie przy naturalnym ruchu w trakcie umiarkowanego jak i wolniejszego tempa promując każdy wykonany krok. Miękka amortyzowana pięta przechodziła w elastyczną podeszwę środkową.

Dalsze treningi

Podczas kolejnych dni zacząłem jeszcze bardziej je doceniać, gdyż buty delikatnie dopasowały się do kształtu stopy eliminując pierwsze uczucie uwierania śródstopia, a także luzu pięty spowodowanego profilem modelu przeznaczonego do biegów długodystansowych.

Buty nie uwierały i nie obcierały, nawet przy dystansach 10km. W miarę szeroka podeszwa daje poczucie stabilizacji stopy pozostawiając delikatny luz. Stosunkowo niska, specyficznie wyprofilowana cholewka nie trzyma stawu bardzo stabilnie czy mocno, ale też nie obciera kostek i nie ogranicza swobody ruchu. 

W trakcie testu miałem okazję biegać nie tylko po asfalcie, ale i  po miękkiej, ziemistej nawierzchni przysypanej piaskiem. Na miękkim podłożu,  amortyzacja była ciut za duża i buty traciły swoją sprężystość.

Na miękkich, sztucznych nawierzchniach jak tartan, czy guma mechanicznej bieżni na siłowni, buty również traciły dynamiczność. Duża amortyzacja utrudniała mocniejsze wybicie, trudniej było utrzymać wysokie tempo, miałem wrażenie ze moje stopy toną w pluszu.

Rebook Harmony RoadRebook Harmony Road [fot. Maciej Wroński]

Zdecydowanie są to buty na twarde, miejskie, uliczne podłoże (asfalt, chodnik, kostka brukowa). Elastyczna gumowa podeszwa zewnętrzna w połączeniu z piankową wewnętrzną, zapewnia bardzo dobrą amortyzację gwarantującą sprężystość kroku biegowego na twardych nawierzchniach. Bieżnik podeszwy zapewnia bardzo dobrą przyczepność przede wszystkim na asfalcie i twardszych nawierzchniach miejskich terenów. Chroni przed niekontrolowanym poślizgiem w trakcie statu czy finiszu, zapewnia bezpieczeństwo przy biegach interwałowych i przyśpieszeniach.

Buty są przewiewne i dobrze wentylowane. Nie miałem okazji testować ich przy temperaturze 30 stopni, niemniej jednak miłe i przyjemne uczucie oddychania materiału i brak spoconych, mokrych stóp to duży plus tego modelu.

Buty sprawdziły się na dłuższych dystansach. Swoboda w palcach oraz amortyzacja sprawiły, że nie czułem dyskomfortu żadnej części stopy nawet po 15 km.

W międzyczasie biorąc udział w treningu na tartanie oraz zawodach zdążyłem wyrobić sobie poniższe opinie:

Parametry

  • Amortyzacja: 4,5
  • Stabilizacja: 3,5
  • Trzymanie stopy: 4,5
  • Przyczepność: 4
  • Wentylacja: 4,5
  • Wygoda: 5
  • Dynamiczność: 3
  • cena butów: 499 zł.

                        

Rebook Harmony RoadRebook Harmony Road [fot. Maciej Wroński]

Podsumowanie

Reebok Harmony Road to but treningowy dla osób ceniących sobie amortyzację i wygodę. Idealne do dłuższych, miejskich wybiegani, nawet do 20 km. Dobra amortyzacja zapewnia komfort na twardych nawierzchniach oddających sprężystość w trakcie treningu.

Zadowolą biegaczy długodystansowych o naturalnym kształcie stopy.

Reebok Harmony Road zostały precyzyjnie dopracowane według potrzeb biegaczy
długodystansowych o naturalnym kształcie stopy. Sportowy profil oraz innowacyjne
materiały zachęcają do pokonywania większej liczby kilometrów w trakcie treningów jak i podczas systematycznego biegania przygotowującego Was do wymarzonych startów sezonu.

Testował dla nas:

Maciej Wroński. Dwukrotny maratończyk, wielokrotny uczestnik Warszawskiej Triady Biegowej. Biega od 2010. Tygodniowo pokonuje ok. 40 - 50 km. Lubi biegać po mieście i z psem w terenie.

Życiówki: maraton - 3:55:38, 10 km: 41:37, 5 km - 18:59

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.