Asics FuzeX - lekki, dynamiczny, miejski [TEST BUTÓW DO BIEGANIA]

Bardzo mi się spodobały Asics Fuzex Rush. Niebieska kolorystyka z różowym, małym akcentem w postaci napisu, bardzo przypadła mi do gustu. Co prawda nauczyłam się już dawno, że przy wyborze butów najważniejsza jest ich funkcjonalność i wygoda, to miło jest założyć buty, w których czuję się po prostu dobrze.

Od jakiegoś czasu szukam idealnego modelu butów do biegania, ale szczerze mówiąc jeszcze na takie nie natrafiłam. Jedne świetnie sprawdzają się w terenie, inne na asfalcie. Biorąc jednak pod uwagę szeroki asortyment wielu marek jest w czym wybierać i warto przetestować nowe modele. Ostatnio miałam okazję testować buty Asics Fuzex Rush.

Asics FuzeXAsics FuzeX NaDystansie.pl

Pierwsze wrażenie

Buty są idealnie dopasowane i bardzo dobrze trzymają się stopy.Przy tym są bardzo lekkie, jeden but dla rozmiaru 40 EU waży około 235g.

W butach Asics Fuzex Rush pod przednią częścią stopy zastosowano system fuzeGEL™, który ma za zadanie nadanie elastyczności i dynamicznego wybicia. Bezpośrednie połączenie pianki Solyte® oraz GEL™, zapewnia doskonałą amortyzację, co bezpośrednio wpływa na komfort i płynność biegu.

Asics FuzeXAsics FuzeX NaDystansie.pl

Pod pietą znajduje się pianka fuzeGEL™, która z powodzeniem tłumi wstrząsy w momencie kontaktu stopy z podłożem. Giętka i trwała podeszwa zapewnia bardzo dobrą przyczepność, zarówno na tartanie jak i nawierzchni asfaltowej – nawet mokrej.

Buty na pierwszy rzut oka wydają się bardzo smukłe, są jednak bardzo wygodne i świetnie dopasowują się do stopy. Bezszwowa cholewka zapobiega wszelkim otarciom, a stosunkowo krótki język nie przesuwa się podczas biegu. W całym bucie nie ma żadnych przeszyć, co sprawia że nie ma mowy o otarciach i jakichkolwiek uciskach.

Asics FuzeXAsics FuzeX NaDystansie.pl

Pierwszy trening

Buty w pierwszej kolejności zabrałam na trening tempowy i ku mojemu zadowoleniu już na pierwszym odcinku okazały się bardzo dynamiczne i co ważne, bardzo lekkie. Stopa czuje się w nich bardzo komfortowo, nie poci się i nie przegrzewa. To model, który spokojnie można potraktować jako but startowy. Przy kontakcie z tartanem odczuwalne jest wyraźne odbicie, a każdy kolejny krok pozwala na swobodne nabieranie szybkości.

Buty są bardzo wygodne i stabilne, stopa nie ucieka na boki, a moje tendencje do haluksów nie stanowią problemu. Co ważne, z łatwością mogłam usunąć oryginalne wkładki i włożyć te dedykowane specjalnie dla mnie. Dodatkowo, na co zwracam szczególną uwagę, but raz zawiązany nie rozwiązuje się! Takie przygody mam niemal codziennie, w tym przypadku sznurówki dobrze spełniają swoja funkcję i nie rozluźniają się podczas biegu.

Asics FuzeXAsics FuzeX NaDystansie.pl

Bieganie i starty

W Asics Fuzex Rush odważyłam się pobiec trzy bardzo ważne dla mnie starty w tym sezonie: Półmaraton Warszawski, Dziesiątkę Babicką i Orlen Warsaw Maraton. Zaufałam im bezgranicznie. Buty nie zawiodły mnie, a na trasie każdego z biegów czułam ogromną wygodę. Na każdym dystansie ustanowiłam nowe rekordy życiowe, co jest chyba jedną z najlepszych rekomendacji dla tego modelu.

Buty są łatwe w czyszczeniu i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Do tego łatwo je wysuszyć, bo w swojej technologii nie wiele w nich materiału, który nasiąkałby wodą.

Asics FuzeXAsics FuzeX NaDystansie.pl

Podsumowanie

Według mnie szkoda tych butów do codziennych treningów i biegania w III zakresie. To idealny model za zawody i treningi w II zakresie. Do tuptania i nabijania kilometrów podczas długich wybiegań zabrałabym jednak buty z nieco większą amortyzacją.

Jego przeznaczeniem jest asfalt i płaskie nawierzchnie. Mało agresywny bieżnik średnio sprawdził się na typowej krosowej ścieżce. To przede wszystkim but miejski. Wszelkie nierówności mogły by spowodować dyskomfort zarówno dla podeszwy jak i koślawieniu całej stopy na boki.


Parametry:

Waga: 235g (rozmiar: 40 EU / 25,5 cm / 8,5 US)
Najlepsze dla stopy: Normalnej / Szerokiej

 • Amortyzacja: 4
 • Stabilizacja: 5
 • Trzymanie stopy: 5
 • Sztywność: 3
 • Przyczepność: 5
 • Wentylacja: 4
 • Wygoda: 5
 • Dynamiczność: 5

Przeznaczenie:

 • Długie wybiegania: 3
 • Codzienne treningi: 3
 • Trening szybkościowy: 5
 • Maraton: 5
 • Krótsze zawody: 5

Tester

Agnieszka Kwiatkowska, biega od kilkunastu lat. Od 2015 trenuje pod okiem trenera. Ma na koncie wiele biegowych sukcesów, między innymi Samsung Irena Women`s Run, 2015 – 00:19:48 (1. miejsce w K-20 / 4. miejsce open), Wings For Life World Run, 2015 – 35,31 km (4. miejsce wśród kobiet), V Grójecka Dycha, 2015 – 00:40:04 (1. miejsce wśród kobiet), dwa razy 5 miejsce wśród par mieszanych w Biegu Rzeźnika.

Wraz z mężem Adrianem prowadzi bloga NaDystansie.pl

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.