New Balance MTGOBIGO - [TEST]

Piotr Kędzia, dwukrotny olimpijczyk z Aten i Pekinu, przetestował dla Was buty New Balance MTGOBIGO. Przeczytajcie, co o nich sądzi.

Etap pierwszy: rozpoznanie

Buty New Balance MTGOBIGO przy pierwszym kontakcie zrobiły na mnie pozytywne wrażenie. Pod względem kolorystycznym mogą przywołać skojarzenie wykonanych z jeansu. Oczywiście to tylko złudzenie, bo w rzeczywistości mamy do czynienia z siatkowaną dzianiną z elementami wzmacniającymi w technologii FantomFit.

buty New Balance MTGOBIGObuty New Balance MTGOBIGO Piotr Kędzia

Uwagę przykuwają również specjalne zabezpieczenia palców stóp. Tu z kolei producent proponuje nam specjalny system Toe protect. Jako, że buty są dedykowane do biegania terenowego, potknięcia o wystające korzenie czy kamienie nie powinny być zatem doznaniem, które zapamiętamy na bardzo długo. Solidnie przeszyty zapiętek zachęca do ulokowania w tym miejscu pięty. Podeszwa w systemie Fresh Foam przy zgięciu manualnym jest dość sprężysta i tworzy zwartą strukturę. Ponadto jest ona solidnie wybieżnikowana w układzie "łuskowatym". Tym razem to zasługa systemu AT tread. Poziomkowy kolor bieżnika, z szarą obwolutą, dają miłe dla oka uczucie estetyki. Jeżeli chodzi o wagę butów to są one lekkie (262.2 g/r. 9.5) i dość proste w swojej konstrukcji. Tak więc, po wstępnych oględzinach, mamy do czynienia z butami, które zachęcają do odważnego i bezpiecznego biegania w trudnym terenie.

Etap drugi: przymierzanie

Buty New Balance MTGOBIGO bardzo dobrze przylegają do stóp. Jako osoba posiadająca wąską stopę, czuję się w nich komfortowo i pewnie. Obuwie jest dedykowane dla osób ze stopą neutralną i supinującą. Duży plus za jednolite i łagodne wykończenia w okolicach piątego palca stopy. Z doświadczenia wiem, że wszelkie łączenia elementów w tym miejscu mogą mieć dość bolesne skutki przy różnego rodzaju obtarciach. Ukształtowanie podeszwy w 6 mm dropie nie powinno odstraszać osób grzeszących bieganiem z akcentem "na piętę". W przypadku New Balance MTGOBIGO tylna część stopy może liczyć na wystarczającą amortyzację. Mało wsparcia w przedniej części buta nie zadowoli natomiast biegaczy lubiących mieć troszeczkę więcej "mięsa" pod kłębem palucha. Jako supinator nie wyczułem żadnych niepokojących przetoczeń stopy w tym obuwiu.

buty New Balance MTGOBIGObuty New Balance MTGOBIGO Piotr Kędzia

Etap trzeci: doświadczenie

W końcu nadszedł czas na przetestowanie butów podczas biegania. Już przy pierwszych krokach 6 mm drop New Balance MTGOBIGO od razu zaprogramował moje stopy na aktywną pracę śródstopia. Krótka kontra z mojej strony, polegająca na symulacji zmęczenia i lądowania na całej stopie, również dała zadowalające efekty w zakresie amortyzacji  i stabilizacji.

New Balance MTGOBIGO zostały przetestowane na ścieżkach naturalnych, asfaltowych oraz tartanie. Jako, że wiosna to bardzo urozmaicona pora roku, więc buty "posmakowały" zarówno suchej, jak i mokrej nawierzchni. Obuwie New Balance MTGOBIGO wykorzystałem w trakcie treningów spokojnych, długich wybiegań, tempówek oraz szybkościówek. Opisany powyżej "łuskowaty" bieżnik sprawdzał się przyzwoicie w trudnych warunkach atmosferycznych i na różnym podłożu. Po treningu o większym kilometrażu na asfalcie odczuwalna była mniejsza amortyzacja w okolicy śródstopia. W zakresie wentylacji stopy nie zaobserwowałem żadnych oznak przegrzania stóp.

buty New Balance MTGOBIGObuty New Balance MTGOBIGO Piotr Kędzia

Najlepsze wrażenie buty zrobiły na mnie w trakcie treningów o wyższej intensywności. System Fresh Foam, mający właściwości przeciwdziałania odkształceniom, w moim  odczuciu doskonale oddawał siłę włożoną w odbicie. Dlatego uważam, że buty te sprawią dużo satysfakcji biegaczom potrafiącym w dostateczny sposób zaktywizować pracę śródstopia.

Etap czwarty: podsumowanie

Buty New Balance MTGOBIGO to świetna propozycja dla osób lubiących biegać na różnego rodzaju nawierzchniach. W terenie zapewnią one nam przyczepność i stabilność, a na asfalcie i tartanie pozwolą wyeksponować dynamikę. Obuwie te, jak to początkowo określiłem z "jeansu", posiadają ciekawe systemy AT tread i Fresh Foam. Układ niskiego dropu z pewnością nie będzie sprzyjał osobom biegającym w "wadze ciężkie". Reasumując buty New Balance MTGOBIGO zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że buty New Balance są wciąż niewystarczająco doceniane przez biegaczy.

Parametry:

Sztywność: 4/5

Stabilizacja 5/5

Amortyzacja 4/5

Trzymanie stopy 5/5

Wygoda 5/5

Przyczepność 5/5

Dynamiczność 5/5

Wentylacja 5/5

buty New Balance MTGOBIGObuty New Balance MTGOBIGO Piotr Kędzia

O testerze:

Piotr Kędzia - lekkoatleta, sprinter, halowy mistrz Polski na 400m, Olimpijczyk z Aten i Pekinu. Obecnie pracuje jako trener personalny.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.