Czas się ruszyć! Osobisty motywator na nadgarstku

Ile kroków dziennie robię? Czy dobrze spałam? Czy naprawdę nie weszłam dziś na żadne piętro? I jakie jest moje tętno spoczynkowe? Na te wszystkie pytania odpowie mała, zgrabna opaska Samsung Gear Fit2, mój osobisty motywator, który towarzyszył mi przez ostatni miesiąc. Ale to zdecydowanie nie jedyne pytania na jakie odpowiada. Polecam dla tych, którzy chcą się ruszać! Sprzęt do testów dostarczyła firma Saturn.

Samsung Gear Fit2Samsung Gear Fit2 Polska Biega

Codzienna motywacja dla wszystkich

Na co dzień nie mierzę ile kroków przeszłam. Sporo się ruszam, mało jeżdżę autem i dużo trenuję, więc pewnie średni dzienny cel kroków wyrabiam. Jednak dla kogoś kto żyje trochę mniej aktywnie opaska Samsunga, która pokazuje ile jeszcze do dziennego celu zostało, może być dobrym motywatorem. Na mnie zadziałała z liczeniem pięter. Głupio tak pod koniec dnia nadal mieć ZERO. Więc częściej wybierałam się w pracy na inne piętra pieszo niż windą.

Samsung Gear Fit2Samsung Gear Fit2 Polska Biega

Wszystkie kroki i zdobyte piętra przeliczane są na spalone kalorie. Dzięki temu możemy kontrolować wagę i zdrową dietę.

Samsung Gear Fit2Samsung Gear Fit2 Polska Biega

A cała nasza dzienna aktywność pokazywana jest w postaci „pamiętnika” dobowej aktywności. Możemy sprawdzić w jakich godzinach byliśmy najbardziej aktywni, a kiedy tego regularnego ruchu nam zdecydowanie brakuje. Gdy zbyt długo siedzimy bez ruchu przy biurku opaska wyślę nam informację, że czas się ruszyć.

Samsung Gear Fit2Samsung Gear Fit2 Polska Biega

Jak taka mała opaska to wszystko liczy? Po części z ruchu ręki, a w dużej mierze na podstawie odczytu tętna, który zegarek zlicza z nadgarstka. To rozwiązanie stosowane przez coraz większą liczbę zaawansowanych producentów.

Serce, ach to serce

Pomiar tętna umieszczony jest na spodzie tarczy zegarka. Możemy mieć go stale włączonego, wtedy zegarek regularnie mierzy nasze tętno w czasie bez aktywności oraz w trakcie włączonego treningu. Możne też pomiar tętna wywołać ręcznie. Czekamy parę sekund i gotowe. Wiemy już jaki mamy puls. A opaska na podstawie wcześniejszych pomiarów pokaże nam czy nasz obecny puls jest wyższy czy niższy niż średni puls w podobnej sytuacji.

Samsung Gear Fit2Samsung Gear Fit2 Polska Biega

Dla mnie fajnie sprawdziło się to do mierzenia tętna spoczynkowego, czyli tego, które kontroluję zaraz po przebudzeniu. Opaska na ręce od razu pokazuje z jakim tętnem się budzę. W dłuższym okresie pomiaru możemy w ten sposób ustalić czy nie jesteśmy zbyt zmęczeni, przetrenowani lub podziębieni.

Pomiar tętna „na żądanie” pozwala nam też na przypisanie danego tętna do różnych kategorii. Możemy zaznaczyć w jakiej sytuacji dokonaliśmy pomiaru i przypisać mu jedną z dostępnych etykiet: tętno po treningu, przed treningiem, czy jesteśmy w ekscytacji, zaskoczeni, weseli czy smutni.

W porównaniu z popularnym triathlonowym zegarkiem opaska Samsung Gear Fit2 bardzo dobrze mierzy puls w trakcie treningu. Chwilowe różnice w odczytach wynosiły maksymalnie 2 punkty, więc jest to bardzo nieznaczna rozbieżność.

Wsparcie dla wysportowanych

Opaska Samsung Gear Fit2 to nie tylko opaska do mierzenia kroków czy zdobytych w ciągu dnia pięter. To tak naprawdę sportowy zegarek, który może pochwalić się sporą liczbą funkcji, które każdemu amatorowi, między innymi biegania, się przydadzą. Wyposażona w GPS dobrze mierzy przebiegnięty dystans. Posiada między innymi funkcje auto pauzy, dzięki czemu nie musimy klikać przycisków kiedy stoimy na czerwonym świetle. Super fajne rozwiązanie, które nie zawsze znajdujemy w typowo biegowych zegarkach. Poza bieganiem do wyboru mamy też sporty takie jak: jazda rowerem, bieganie na bieżni, jazda na rowerze stacjonarnym, trening na orbitreku, piesze wycieczki, pilates, joga, ergometr. Są też do wyboru pojedyncze ćwiczenia: wykroki, brzuszki, pajacyki, przysiady.

Samsung Gear Fit2Samsung Gear Fit2 Polska Biega

To co bardzo mi się spodobało to możliwość zaplanowania treningu. Właściwie w każdym sporcie możemy wybrać parę opcji: czy chcemy biec np. przez 30 minut, czy może wolimy przejechać 50 kilometrów, a może wykonać 5 serii po 10 pajacyków, albo spalić 300 kcal. Samsung daje naprawdę bardzo dużo możliwości zaplanowania treningu. Można też zwyczajnie odpalić opcję „Biegnij” i biec tak, jak mamy na to ochotę. Dodatkowo na podstawie naszych ruchów opaska sama rozpozna sport i zacznie go odmierzać.

Samsung Gear Fit2Samsung Gear Fit2 Polska Biega

Mamy też możliwość wybrania zaprojektowanego z góry treningu, który wybieramy na podstawie celu jaki chcemy osiągnąć i zadanego tempa. Jest to na przykład: lekki jogging, bieg na wytrzymałość albo wytrzymałość szybkościowa.

Pewnym mankamentem dla mnie w trakcie treningu był brak przycisku „lap”, kiedy samodzielnie mogłabym sobie mierzyć odcinki. I przewijanie ekranów w trakcie biegu przysporzyło mi pewnych problemów, ale wydaje się to kwestią indywidualnego ustawienia opcji przewijania.

Opaska zapamiętuje nasze aktywności i możemy do nich łatwo wrócić, porównać z innymi sportami czy treningami.

Dla tych co chcą pić dużo wody i niekoniecznie dużo kawy

Samsung Gear Fit2Samsung Gear Fit2 Polska Biega

Picie wody, ograniczanie kawy, odpowiednia liczba przespanych godzin to aspekty, o których coraz częściej myślimy, bo coraz więcej o nich nam się mówi. Opaska Samsung Gear Fit2 pomoże nam przestrzegać zasad zdrowego życia. Ustawiamy sobie na niej ile dziennie chcemy pić szklanek wody, ile kaw wypijać i każdy kubek odnotowujemy na opasce. W pełni możemy kontrolować jak nam idzie przestrzeganie picia 2 litrów wody dziennie. O ile tylko będziemy pamiętać, żeby każdą szklankę odhaczyć na opasce. Ja, przyznaję się, nie zawsze o tym pamiętałam.

Spanie

Na podstawie mierzonego tętna i ruchu ręki, a właściwie jej bezruchu opaska odmierza nasz sen. Kiedy wyczuje, że się obudzimy odnotowuje zmianę aktywności, pyta nas jak się spało i odnotowuje efektywność spania. Ta ocena nie zawsze była dla mnie jasna i przejrzysta.

To nie wszystko

Zaskoczyła mnie mnogość funkcji tej opaski. Poza wymienionymi powyżej możliwościami jakie daje ma również opcję minutnika, stopera (z funkcją okrążeń), odtwarzania muzyki. Poprzez bluetooth łączy się z telefonem i na niej możemy odbierać z niego informacje. Da się je jednak też wyłączyć, co dla mnie było bardzo wygodne, bo telefon mam zawsze przy sobie. No prawie zawsze.... czasami nie wiem gdzie jest. Szukając go między torebką, plecakiem na basen, rzeczami z biegania na ratunek przychodzi Gear Fit2 i funkcja „szukaj telefonu”. Klikasz i wtedy z kuchni słychać wytęskniony dźwięk.

CECHY:

- lekka

- wbudowany moduł GPS

- dużo sportów

- dużo nienarzucających się funkcji, indywidualnych ustawień

- możliwość konfiguracji ekranów

- opcja oszczędności baterii, gdy jest na wykończeniu

- obsługa: dotykowy ekran + dwa przyciski

- wygodne ładowanie przez usb

Samsung Gear Fit2Samsung Gear Fit2 Polska Biega

UWAGI:

- pierwsza konfiguracja z telefonem wymaga cierpliwości

- brak lapów w funkcji treningu

- warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego rozmiaru opaski przy zakupie. Rozmiar L dla kobiecych nadgarstków będzie za duży

Sprzęt do testów dostarczyła firma Saturn.