Odczyt tętna na nadgarstku - Garmin Forerunner 235 [TEST ZEGARKA DO BIEGANIA]

Zegarek do biegania Garmin Forerunner 235 został stworzony jako młodsza wersja modelu 735. Ma wbudowany czujnik tętna, który dokonuje pomiaru na nadgarstku. O jego testowanie poprosiliśmy Pawła Janiaka, triathlonistę, zawodnika adventure racing. Sprzęt do testów dostarczyła nam firma Saturn.

Zegarek sportowy Garmin Forerunner 235 wyposażony jest z w podwójny system pozycjonowania (GPS+GLONASS) oraz technologię Elevate, dzięki której monitoruje tętno 24/7 za pomocą pomiaru tętna na nadgarstku.

Postanowiłem porównać wyniki tętna z czujnika na nadgarstku z wynikami z czujnika na klatce piersiowej (HR premium), którego używam z Garmin FR 910xt.

Pierwsze wrażenie o Garmin Forerunner 235 jest takie, że to zegarek do biegania lekki i ładny. Po włożeniu i kilkugodzinnym noszeniu zegarka, zapiętego tak, aby nie tańczył w koło, system pomiaru tętna dość wyraźnie uciska na nadgarstek, po zdjęciu pozostaje odbitka.

Test zegarka do biegania Garmin Forerunner 235Test zegarka do biegania Garmin Forerunner 235 Paweł Janiak

Menu „aktywności" jest proste, wiadomo gdzie szukać biegu, jak uruchamiać aktywności. Jednak, aby wyłączyć komunikację (np. żeby oszczędzać baterię wyłączając bluetooth) od ekranu głównego potrzeba 8 przyciśnięć różnych przycisków.

Ponadto, zegarek wykazuje wyraźne nienadążanie za przyciskami, musi się zastanowić, czy to co zostało wciśnięte zostało wciśnięte naprawdę ;)

Zegarek do biegania - treningi z Garmin Forerunner 235

Pierwsza aktywność - bieg. Temperatura powietrza + 5 stopni

Test zegarka do biegania Garmin Forerunner 235Test zegarka do biegania Garmin Forerunner 235 Paweł Janiak

Wskazania tętna na nadgarstku stabilizują się po 8 minutach biegu, od 14 minuty zaczyna się 10-cio kilometrowy akcent II zakresu.

Rozumiem, że pomiar w takiej temperaturze nie jest obiektywny i wymaga dodatkowego paska na klatę (plus dla Garmina, że można taki pas sparować), ale jak na 2 systemy pomiaru lokalizacji, to wykres prędkości nie jest prawidłowy. Zdecydowanie nie zdarzyło mi się zwalniać do prędkości 4:40-50/km, co na wykresie występuje kilkakrotnie przez dłuższą chwilę. Wykres tętna i prędkości jest mocno poszarpany, co ciekawe wykres kadencji kroku jest najbardziej stabilny.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ POZOSTAŁE TESTY:

Polar M600 - sportowy smartwatch dla biegaczy >>

Buty na maksa, czyli testy Hoka One One >>

Garmin Fenix 3 - zegarek dla wymagających >>

Trening na trenażerze, 60 min w tym 2 x 10 min na prędkości progowej. Przy tym treningu użyłem dwóch zegarków - Forerunner 235 oraz Garmin 910 xt, z paskiem HR na klatce piersiowej.

Test zegarka do biegania Garmin Forerunner 235Test zegarka do biegania Garmin Forerunner 235 Paweł Janiak

Powyżej dwa wykresy nałożone na siebie: wykres na wierzchu to FR 235 i sam zapis tętna. Spód to FR 910xt z kadencją, pomiarem HR z klatki piersiowej i prędkością. Na wykresie widać jak pomiar z ręki jest porwany i zmienny, w stosunku do zapisu z klatki piersiowej. Ręka, na której pracował 235 była już dobrze nawodniona potem, a w pomieszczeniu było ciepło, co nie powinno stanowić bariery dla czujnika.

Ostatni testowy zapis to 18 km bieg w temperaturze poniżej zera, 3 km rozgrzewki, 12 km BC2 i 3 km schłodzenia.

Test zegarka do biegania Garmin Forerunner 235Test zegarka do biegania Garmin Forerunner 235 Paweł Janiak

Patrząc na wykres i  zieloną linię prędkości widać kiedy ruszył 2 zakres, po tej samej linii rozpoznamy kiedy się skończył. A co na to tętno? Otóż czujnik nie zareagował na wyraźną zmianę biegu po zwolnieniu i przez 10 minut utrzymywał wysokie wskazania.

Komunikacja

Po treningach, odpalając komunikację z telefonem treningi szybko ładowały się do kont w serwisach treningowych (Garmin Connect, Training Peaks). W czasie aktywności zegarek może też na żywo transmitować naszą pozycję na mapę np. do Endomondo, co przy długich biegach czy wycieczkach rowerowych pozwala naszej rodzinie śledzić czy jeszcze się poruszamy i kiedy podgrzewać posiłek ;)

Funkcje społeczne dla niektórych będą zaletą dla innych wadą, ale można ich używać lub wyłączyć.

Zegarek połączony z telefonem na tarczy wyświetla informacje o przychodzących połączeniach. Jeśli biegniemy lub kręcimy na rowerze w terenie zobaczymy czy warto jednak się zatrzymać i odebrać czy lepiej zrobić trening i oddzwonić po zakończeniu.

Test zegarka do biegania Garmin Forerunner 235Test zegarka do biegania Garmin Forerunner 235 garmin.com

Wykres tętna spoczynkowego

Dużą zaletą, która wynika z pomiaru Elevate to analiza tętna spoczynkowego. Co nam dają takie dane? Otóż zegarek tworzy wykres tętna spoczynkowego przez 7 dni. Przyjmijmy, że nasze spoczynkowe HR to 51. Przez 3 dni wykres wygląda podobnie, oscylując w widełkach 49-53, natomiast w dniu 4 i 5 średnie tętno wzrasta o 10-15 uderzeń. Jest to wyraźny sygnał do zmiany planu treningowego, dając sygnał o możliwości przetrenowania lub o nadchodzącej infekcji.

Dla kogo jest Garmin Forerunner 235?

Ten model nie jest zegarkiem, który poleciłbym swoim zawodnikom jako monitor planu treningowego bazując jedynie na pomiarze z ręki. Nie jest on zegarkiem dla profesjonalisty. Jest natomiast zegarkiem dla zaawansowanych nowicjuszy, dla takich którzy już wstali z kanapy i trenują systematycznie. Pomiar Elevate monitorujący tętno całą dobę może uchronić zawodników przed nadmiernym przeforsowaniem, ostrzec przed infekcją czy problemami z pracą serca. Dodatkowe funkcje zegarka poprawiają bezpieczeństwo trenujących oraz motywują do aktywności. Tego najbardziej brakuje mi w Garmin 910xt.

Plusy:

 • Kolorowy wyświetlacz
 • Wodoszczelność 5m
 • Pomiar tętna z nadgarstka;
 • Activity tracker - motywator ruchu
 • Pedometr - do biegu w pomieszczeniu
 • Live tracking
 • Dostosowanie tła
 • Powiadomienia z telefonu na tarczy zegarka
 • Analiza tętna spoczynkowego
 • Kadencja kroku biegowego

 Minusy:

 • Spore rozbieżności w pomiarze tętna
 • Menu wymaga sporo klikania

Paweł Janiak - triathlonista, zawodnik adventure racing. 

Zegarek Garmin Forerunner 235 do testów dostarczyła firma Saturn.