Polar M600 - sportowy smartwatch dla biegaczy [TEST SPRZĘTU]

Wodoodporny smartwatch M600 jest najnowszym produktem marki Polar. Sprawdzi się na bieganiu, rowerze i przy innych sportach. Można dzięki niemu słuchać muzyki, zobaczyć kto do nas dzwoni i sprawdzić pogodę. O zaletach i wadach modelu Polar M600 pisze Adrian Kwiatkowski z bloga NaDystansie.pl. Sprzęt do testów dostarczyła firma Saturn.

NaDystansie.pl - zobaczcie, co u nich słychać!

Wodoodporny smartwatch M600 jest najnowszym produktem marki Polar, który oparty jest na systemie Android Wear. Posiada wbudowany moduł GPS oraz pomiar tętna z nadgarstka. Dzięki możliwości instalacji różnych aplikacji zegarek idealnie sprawdzi się nie tylko podczas treningów, ale także przy codziennym użytkowaniu.

Od samego początku podszedłem z dużym entuzjazmem do możliwości przetestowania Polara M600, chociaż szczerze przyznam, że początki nie były kolorowe. Kilka tygodni testowania pozwoliło mi poznać większość wad i zalet tego urządzenia, którymi z chęcią się z Wami podzielę.

Polar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`aPolar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`a NaDystansie.pl

Skład zestawu

Zacznijmy od całego zestawu i tego co się w nim znajduje. Niewielkich rozmiarów karton mieści w sobie instrukcję obsługi, przewód do ładowania oraz sam zegarek. Niestety do pełni szczęścia brakuje mi w tym zestawie ładowarki USB. Coraz częściej się zdarza, że producenci nie dodają ładowarek do zegarków. Czy ze względu na ograniczenie kosztów? Czy może wychodzą z założenia, że każdy ma ładowarkę do telefonu, którą można wykorzystać do naładowania zegarka? Tego nie wiem, ale osobiście mnie to irytuje.

Polar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`aPolar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`a NaDystansie.pl

Zegarek smartwatch Polar M600

Moduł zegarka wyposażony został w dobrej jakości kolorowy dotykowy wyświetlacz (240x240 pikseli), który automatycznie dobiera poziom podświetlenia do warunków zewnętrznych dzięki czujnikowi natężenia oświetlenia. Zegarek ma dwa przyciski, boczny przycisk zasilania oraz przedni przycik pod ekranem służący m.in. do szybkiego uruchomienia funkcji treningowych. Dodatkowo w zegarku umieszczono mikrofon, dzięki któremu (po sparowaniu z telefonem) możemy wydawać komendy głosowe (np.: „OK, Google", „Rozpocznij trening").

Silikonowy pasek został wykonany z dobrej jakości gumy, przyjemnej w dotyku i dobrze układającej się na ręce. Obecnie dostępne są tylko dwie wersje kolorystyczne pasków: czarny i biały. Szkoda, że nie więcej, osobiście wybrałbym czerwony.

Na spodzie modułu znajduje się port ładowania baterii oraz optyczny czujnik pomiaru tętna z nadgarstka. W czujniku zastosowano 6 diod LED, które monitorują tętno poprzez podświetlanie tkanek. W celu precyzyjnego pomiaru podczas treningu należy przed rozpoczęciem zapiąć ciaśniej pasek. Zastanawiam się tylko jak będzie sprawował się ten pomiar tętna zimą przy ujemnej temperaturze.

Polar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`aPolar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`a NaDystansie.pl

Bateria - czas pracy i ładowanie

W M600 umieszczono akumulator Li-Po 500 mAh, który wg producenta powinien wystarczyć na 2 dni pracy (8h treningu) przy podłączeniu go do telefonu z systemem Android, oraz 1 dzień pracy (8h treningu) przy połączeniu z systemem iOS. Podczas testów zegarek wytrzymał ponad 3 dni bez ładowania, ale w tym czasie nie używałem go do treningów, oraz sporadycznie łączyłem z telefonem. Bardzo duży wpływ na czas działania ma używanie funkcji GPS. Przy codziennym trenowaniu (treningi po ok. 1,5h – 2h) oraz synchronizacji danych z Polar Flow bateria starczała na niecałe dwa dni.

Ładowanie odbywa się za pomocą przewodu USB zakończonego z jednej strony portem z 4 pinami. Niestety pomimo użytego magnesu port ten nie trzyma się stabilnie i trzeba uważać, żeby go nie rozłączyć podczas poruszania zegarkiem, np.: chcąc ładować go podczas wykonywania treningu. Minusem natomiast jest brak możliwości synchronizacji danych za pomocą tego kabelka z serwisem Polar Flow.

Polar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`aPolar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`a NaDystansie.pl

Pierwsze uruchomienie

Po uruchomieniu zegarka, zanim zabrałem go na pierwszy trening, czekała na mnie niespodzianka. W pierwszej kolejności musiałem zainstalować w telefonie aplikację Android Wear w celu poprawnego skonfigurowania M600, a następnie kolejną aplikację - Polar Flow do synchronizacji danych dotyczących dziennej aktywności (w tym treningów), pomiędzy zegarkiem, a telefonem. Cała konfiguracja trwała około kilkunastu minut, więc warto uzbroić się w cierpliwość przed pierwszym użytkowaniem. Na szczęście dalej jest już tylko lepiej. Obie wspomniane aplikacje są dostępne zarówno dla telefonów z Androidem (4.3+) jak i systemem iOS (8.2+ / iPhone 5 lub nowszy). Parowanie z telefonem odbywa się za pomocą łączności Bluetooth.

Polar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`aPolar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`a NaDystansie.pl

Funkcje Android Wear

Różnica w użytkowaniu smartwatcha z telefonem na Androidzie i na iOS`ie jest zauważalna nie tylko ze względu na czas pracy baterii, ale i ze względu na dostępne aplikacje, które można zainstalować. W przypadku iPhona dostępność jest niestety ograniczona do podstawowych domyślnych aplikacji, m.in. takich jak: Latarka, Alarm, Stoper, Pogoda, czy Fit. Ta ostatnia służy do śledzenia całodziennej aktywności w tym liczby kroków oraz do pomiaru tętna (warto nadmienić, że tętno nie jest monitorowane w sposób ciągły). Jako ciekawostkę dodam, że gdy za długo siedzimy w miejscu to zegarek motywuje nas do wstania i poruszania się trochę poprzez komunikat: „Czas się ruszyć".

Po sparowaniu zegarka z telefonem na Androidzie otrzymujemy możliwość instalacji dodatkowych aplikacji, które dostępne są w sklepie Google Play. Jedne z ciekawszych to: Google Maps, Znajdź mój telefon, Endomondo, czy Muzyka Google. Aplikacja do muzyki daje nam możliwość wgrania na zegarek ulubionych utworów (M600 posiada 4GB pamięci wewnętrznej) i odtwarzania ich za pomocą bezprzewodowych słuchawek, które trzeba sparować z zegarkiem.

Polar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`aPolar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`a NaDystansie.pl

Powiadomienia na tarczy zegarka

Smartwatch połączony z telefonem daje Nam możliwość ustawienia powiadomień, jakie chcemy by pojawiały się na tarczy, np.: powiadomienie o wiadomości SMS, czy też powiadomienie o nieodebranym połączeniu. Oprócz powiadomień mamy też możliwość odbierania i anulowania połączeń.

Polar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`aPolar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`a NaDystansie.pl

Profile sportowe w aplikacji Polar

Domyślnie Polar wyposażył smartwatcha M600 w kilka podstawowych profili sportowych. Natomiast po zalogowaniu się do aplikacji w telefonie lub do serwisu Polar Flow otrzymujemy dostęp do listy najróżniejszych profili, z których możemy wybrać i zainstalować w zegarku te, które najbardziej nam odpowiadają. Maksymalnie jednorazowo możemy mieć zainstalowanych 20 profili. Przykładowe profile, które ustawiłem dla siebie: Bieganie, Bieg uliczny, Bieg lekkoatletyczny, Pływanie na basenie, Kolarstwo, Trening siłowy.

Dodatkowo poprzez serwis internetowy możemy edytować każdy profil sportowy. Oprócz podstawowych informacji mamy możliwość zmiany tego, co najbardziej będzie nas interesowało, czyli „Widoku danych treningowych". Na ekranie treningowym zegarka możemy ustawić od jednego do czterech parametrów, które wybierzemy z listy ponad trzydziestu dostępnych elementów.

Polar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`aPolar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`a NaDystansie.pl

Jeszcze jedną istotną funkcją jaką możemy zrobić za pomocą serwisu Polar Flow oraz aplikacji w telefonie jest planowanie treningu, np. interwałowego. Odbywa się to poprzez dodanie Celu Treningowego w Dzienniku Aktywności i ustawieniu dnia oraz godziny, kiedy taki trening chcemy przeprowadzić. M600 sam nam przypomni o treningu, kiedy wybije zaplanowana godzina.

W celu uruchomienia treningu wchodzimy do zainstalowanych aplikacji lub naciskamy przedni przycisk na zegarku. Podwójne wciśnięcie przedniego przycisku przeniesie nas od razu do ostatnio realizowanego treningu, a kolejne wciśnięcie przycisku uruchomi trening. Z kolei wciśnięcie i chwilowe przytrzymanie tego samego przycisku spowoduje zatrzymanie aktywności. Ponowne uruchomienie treningu jest możliwe tylko za pomocą ekranu dotykowego. Natomiast przytrzymanie przycisku przez 3s spowoduje zakończenie i zapisanie aktywności.

Polar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`aPolar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`a NaDystansie.pl

Bieganie

W ostatnim czasie została udostępniona aktualizacja oprogramowania, która jak się okazało wniosła kilka istotnych zmian. Dwie z nich sprawiły, że zmieniłem końcową ocenę tego smartwatcha. Po pierwsze została dodana funkcja manualnego odznaczania okrążeń – podczas wykonywania aktywności należy wcisnąć przycisk na przedzie zegarka. Bez tej funkcji zegarek był dla mnie bezużyteczny pod kątem np.: treningów tempowych na stadionie.

Drugą opcją jaką dodano, to możliwość ustawienia włączonego ekranu przez cały czas trwania treningu. Stałe podświetlenie ekranu uruchamiamy już podczas trwania treningu, zsuwając w dół górną zakładkę. Ta opcja przyda się gdy na bieżąco chcemy kontrolować parametry biegu, ale z pewnością wpłynie też na długość działania baterii.

To czego mi brakuje to sygnałów dźwiękowych np.: podczas odznaczania kolejnych kilometrów, czy też  podczas przejścia pomiędzy kolejnymi etapami w treningu interwałowym. Wprawdzie zegarek sygnalizuje wymienione wyżej zmiany za pomocą wibracji, ale ta wibracja jest tak delikatna, że czasami miałem wrażenie jakby jej nie było. W dodatku, czego zupełnie nie rozumiem, w momencie kiedy ekran przygasa wibracje przestają działać.

Niestety triathloniści nie skorzystają z tego zegarka, ponieważ brakuje opcji multisportu. Dodatkowo, ograniczony do 8h czas pracy baterii w funkcji treningu, eliminuje to urządzenie jako zegarek do dłuższych biegów ultra.

Polar M600 - recenzja sportowego smartwatch`a

Pływanie na basenie

Producent nie postarał się projektując ten profil sportowy. Jedyne co możemy zmierzyć na basenie to czas trwania aktywności, tętno (pasek musi być mocno zapięty na nadgarstku) i po ostatniej aktualizacji możemy odznaczać przepłynięte baseny. Dobrze, że chociaż po przesłaniu aktywności do Polar Flow możemy dodać ręcznie dystans jaki przepłynęliśmy.

Testy na basenie wykazały, że ekran zegarka znajdującego się pod wodą nie reaguje na dotyk, co w sumie jest dobrym rozwiązaniem, bo możemy mieć pewność, że podczas pływania nic się nam samo nie zmieni. Jednocześnie zaskoczeniem był test wykonany pod prysznicem. Ekran jest na tyle czuły, że pod wpływem strumienia wody oszalał i samodzielnie się „poruszał" po wszystkich funkcjach w zegarku.

Moduł GPS

Tak naprawdę od samego początku testowania nie pamiętam, żebym musiał czekać na „złapanie" przez zegarek sygnału GPS. Po prostu włączałem trening i sygnał już był. Jest to duże zaskoczenie na plus. Dokładność śladu jest porównywalnie lepsza niż w naszych obecnych zegarkach.

Polar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`aPolar M600 -recenzja sportowego Smartwatch`a NaDystansie.pl

Podsumowanie

Smartwatch Polar M600 początkowo wzbudził we mnie mieszane uczucia, ale z każdym dniem i z każdym kolejnym treningiem przekonywałem się do niego coraz bardziej. Dobre wykonanie i wygoda w noszeniu z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom. Aktualizacja o której wspomniałem wcześniej sprawiła, że mógłbym poważnie podejść do trenowania właśnie z tym zegarkiem. Co więcej, przeprowadzona aktualizacja to sygnał, że w przyszłości producent może dalej rozwijać oprogramowanie i wprowadzać kolejne ciekawe funkcje. Dlatego z czystym sumieniem mógłbym polecić tego smartwatcha osobie, która poszukuje połączenia nowych technologii mierzących całodzienną aktywność z funkcjami zegarka sportowego.

Plusy:

 • Kolorowy wyświetlacz;
 • Wodoszczelność do 10m;
 • Pomiar tętna z nadgarstka;
 • Podsumowanie dobowej aktywności;
 • Powiadomienia z telefonu na tarczy zegarka;
 • Odtwarzacz muzyczny (tylko telefony z Androidem).

 Minusy:

 • Słaba wibracja;
 • Brak opcji multisportu;
 • Brak sygnałów dźwiękowych;
 • Brak ładowarki USB w zestawie;
 • Krótszy czas pracy po sparowaniu z iPhonem;
 • Mało stabilne połączenie końcówki do ładowania;
 • Brak możliwości dokupienia pasków w innych kolorach;
 • Brak możliwości synchronizacji danych poprzez kabel USB.

Zegarek Polar M600 testował Adrian Kwiatkowski, bloger z NaDystansie.pl

Sprzęt do testów dostarczyła firma Saturn.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.