Buty na maksa, czyli testy Hoka One One [TESTY SPRZĘTU]

Na polskich trasach biegacz w Hoka One One to nadal wyjątek. Choć wiele osób słyszało o tych butach, to mało kto miał już okazję w nich pobiegać. Gruba, zaokrąglona podeszwa wkracza jednak na nasz rynek coraz śmielej. Do testowania modelu Clifton 2 zaprosiliśmy Pawła Janiaka, triathlonistę, zawodnika adventure racing.

Jako doświadczony zawodnik adventurracing miałem przyjemność testowania butów opracowanych przez Nicolasa Mermouda, francuskiego zawodnika specjalizującego się w rajdach przygodowych.

Hoka One One Clifton 2- test butów do bieganiaHoka One One Clifton 2- test butów do biegania Paweł Janiak

Maksymalizm

 

Hoka One One to buty maksymalistyczne. Niesamowite pierwsze wrażenie, gdyż warstwa amortyzującej pianki jest 2,5-raza grubsza niż w typowych butach biegowych. Jednocześnie stopa osadzona jest na tyle nisko, iż wysokość podeszwy nie ma negatywnego wpływu na stabilizację podczas biegu. Dla mnie zbawienna informacja! Od kilku lat mam problem z kręgosłupem, bieganie długich dystansów >42km po asfalcie nie należy do przyjemnych, nigdy też nie byłem zwolennikiem biegania minimalistycznego z racji kręgosłupa właśnie.

Hoka One One Clifton 2- test butów do bieganiaHoka One One Clifton 2- test butów do biegania Polska Biega

Hoka One One Clifton 2, jest dużo lżejszy niż wygląda. Przy rozmiarze 45 waży jedynie 275 gram. Po założeniu stopa wygląda w nim kontrowersyjnie, ale czuje się dobrze "dopieszczona”. Przy pierwszych krokach jest super miękko, chodzę w nich kilka minut i wyraźnie czuję chęć pochylenia sylwetki do przodu. Przy chodzeniu to trochę dziwne, ale w czasie biegu pochylenie wymusza bieganie ze śródstopia.

Clifton 2 to but uniwersalny, stworzony do biegów zarówno po twardej i miękkiej nawierzchni.

Podeszwa zewnętrzna jest mieszanką pianki EVA i CMEVA i wysoko ścieralnej gumy Lightweight. Jest to połączenie, które daje odpowiednią ilość początkowej amortyzacji i przyczepności. Podeszwa środkowa wykonana jest z pianki CMEVA i to ona jest najszerszym elementem amortyzującym, jej kształt zapewnia odpowiednie przetaczanie stopy oraz jej stabilizację w czasie lądowania. Na nierównych powierzchniach (skały, kamienie, korzenie itp.) przy zmęczonej stopie np. na trasie ultra zmiana butów na HOKA to raj dla stóp. Warstwa górna to bezszwowa konstrukcja Air-Mesh, Hoka ma bardzo wygodny język, który miękko przenosi nacisk sznurowadeł na górę stopy. Jest dość dobrze zabudowany i dopasowany do stopy. W Hoka One One jest naprawdę przyjemnie, choć but jest mało przewiewny. W temperaturze powyżej 15 stopni po 40 minutach biegu było w nich bardzo ciepło.

Hoka One One Clifton 2- test butów do bieganiaHoka One One Clifton 2- test butów do biegania Paweł Janiak

Dane techniczne Hoka One One Clifton 2

Waga: 275 gram

Spadek podeszwy - drop - 24 mm

Przeznaczenie - ulica, płaski teren

Warunki bojowe

Pierwszy trening, lekki trening - 12 km, spokojne 5min/km, nawierzchnia 90% asfalt, 10% bruk, sucho i ciepło +18.

Hoka One One Clifton 2- test butów do bieganiaHoka One One Clifton 2- test butów do biegania Polska Biega

Jest komfortowo i bardzo miękko, but ciasno opina stopę, na bruku nie ma uczucia pływania kostki. Po 10 km czuję ugniatanie wewnętrznej części śródstopia, jednak bez dyskomfortu. Nie czuję przymusu pochylania sylwetki do przodu, tak jak przy chodzeniu. Różnicy w odczuciu amortyzacji w porównaniu z klasycznymi butami na ulice nie dostrzegam.

Kolejny trening- trening krosowy, dobieg 4 km i 5–cio kilometrowa pętla z biegu górskiego w 2 zakresie.

Sam dobieg podobny do poprzednich wybiegań, ciekawe odczucia przy zbiegach. W Clifton 2 mogę swobodnie puścić nogi w dół po stromych zboczach i czuję, że but przetacza się bez wpływu na mój układ ruchu, pięta która przenosi odbicie jest doskonale amortyzowana.

Odczucia na podbiegach nie różnią się od wrażeń w normalnych butach, za to zbiegi są dużo przyjemniejsze. Po krosie podejmuję decyzję o zabraniu Cliftonów na zawody w terenie na Roztoczu.

Hoka One One Clifton 2- test butów do bieganiaHoka One One Clifton 2- test butów do biegania Polska Biega

Ostre testy

 

Październik. Na Roztoczu leje. W Cliftonach pokonałem dwie trasy na orientację. Jedna zajęła mi 64 minuty, druga 44 minuty. To był bardzo intensywny krosowy bieg, głównie po miękkim lesie, z bardzo stromymi podejściami i zbiegami. Na śliskiej leśnej ściółce najbardziej brakowało mi kolców, znanych z butów do biegów na orientację. Jednak po skończonym biegu stopa nie była zmasakrowana i poodbijana, jak w dedykowanych do lasu butach i mimo wilgoci cały czas było bardzo komfortowo. Wysuszyłem buty i drugiego dnia także w nich wystartowałem. Lasy w okolicy Zamościa nadal były mocno wilgotne. Drugi bieg był dużo szybszy, prędkości na zbiegach były szybsze niż 3:40/km, prowadzenie stopy w butach Hoka One One rewelacyjne, żadnego wykręcenia czy chwili zawahania. Prawdziwe poduszki powietrzne dla stóp.

Hoka One One Clifton 2- test butów do bieganiaHoka One One Clifton 2- test butów do biegania Paweł Janiak

Po starcie w Zamościu zrobiłem jeszcze długie wybieganie >18 km po asfalcie, po 15 km odczuwałem lekki ból kolana. Myślę, że spowodowany pochyleniem sylwetki do przodu, co z pewnością da się wyeliminować po dłuższej adaptacji układu ruchu do takiego rodzaju obuwia.

Hoka One One Clifton 2 - podsumowanie

 

Przebieg butów w dniu pisania testu - około 150 km. Nie ma zauważalnych śladów zużycia amortyzacji, zagięć i pęknięć na zgięciach palców. Buty idealnie sprawdzają się przy wprowadzaniu jesienno- zimowych treningów z budowaniem bazy, idealne na okres przejściowy i pierwsze wiosenne starty przyzwyczajające nogi do prędkości, zarówno na szosie, jak i w płaskim terenie.

Wentylacja  - 2

Amortyzacja - 5

Stabilizacja - 5

Trzymanie stopy - 5

Przyczepność na asfalcie - 5

Wygoda - 5

Dynamiczność - 3

Hoka One One Clifton 2- test butów do bieganiaHoka One One Clifton 2- test butów do biegania Polska Biega

Zastosowanie:

Długie wybiegania - 5

Codzienne treningi - 5

Trening szybkościowy - 3

Maraton - 4

Krótkie zawody - 4

Cena: ok. 130 USD