Nowy zegarek od Garmin'a. Model Forerunner 735xt - czy podbije serca triathlonstów? [TEST]

Zegarek dla bardzo aktywnych! Ten zegarek do biegania ma wszystko, co można sobie wyobrazić! Od funkcji smartwatch-owych po wszelkie udogodnienia treningowe czy śledzenie dziennych aktywności włącznie z HR. O swoich treningach z Garmin Forerunner 735XT pisze Marcin Fabiszewski, trener w klubie triathlonowym TriWawa.

Zegarek do biegania i nie tylko - pierwsze wrażenia

Zaraz po wyjęciu z pudełka pierwsze wrażenie to "mała delikatna zabawka". To moje subiektywne odczucie, które wiąże się z tym, że ostatnie kilka lat korzystam z dziewięćsetek Garmina, które są większe i cięższe. Jestem pod olbrzymim wrażeniem wagi modelu Garmin 735, biorąc pod uwagę, że w zegarku znajduje się pomiar HR (nie trzeba już mieć paska na klatce piersiowej...do czasu).

Odczyt HR na nadgarstku na pewno znajdzie swoich zwolenników. Mnie jedna rzecz jednak w tym rozwiązaniu nie leży. Zimą biegając na świeżym powietrzu nie mamy możliwości kontrolowania HR, w związku z tym że zegarek będzie znajdował się na ubraniu. Wtedy wracamy do naszego ulubionego paska na klatkę piersiową. Można go swobodnie sparować z zegarkiem poprzez ANT+ .

Zegarek do biegania Garmin Forerunner 735XTZegarek do biegania Garmin Forerunner 735XT Polska Biega Polska Biega

Garmin Forerunner 735 na treningu

Zegarek głównie testowałem na bieganiu i pływaniu. W czasie biegu na bieżni mechanicznej super się spisywał, a różnice w prędkości bieżni vs tempo biegu na zegarku nie były duże. Wręcz z czasem miałem wrażenie, że zegarek "uczy się kroku", co pozwala mu precyzyjniej ustalać tempo bez zasięgu GPS. W czasie biegu na ulicy GPS bardzo szybko łapie, ekran jest bardzo czytelny czy w nocy czy w dzień. Jedynie co to znów odzywało się moje przyzwyczajenie do większych monitorów z innych produktów Garmina. Przy podziale na 4 ekrany Garmin 735 staje się mniej czytelny. Szczególnie, gdy pot leje się z czoła, a tętno mamy w kosmosie.

Zegarek do biegania Garmin Forerunner 735XTZegarek do biegania Garmin Forerunner 735XT Polska Biega Polska Biega

W czasie pływania świetnie rozpoznaje style! Cieszy fakt, że można ustawić w nim na stałe aktywność, którą nazwałem "basen 50m". Powoduje to, że w zależności na jaki typ pływalni idziemy nie trzeba w funkcjach zmieniać długości wodnego sześcianu, tylko wybieramy odpowiednio wcześniej ustawioną aktywność z ustalonym rozmiarem.To świetna opcja! Garmin wraz z premierą FR735xt zapewnił nową funkcje do pływania, którą można było też zaciągnąć na 920xt i Fenixa3, a mianowicie możliwość ustawienia ćwiczeń i wysłanie treningu do zegarka . Co ciekawe zlicza wtedy też długości pływne na nogach (oczywiście jeśli wcześniej ustawimy je w treningu zgranym do zegarka).

Obsługa urządzenia

Obsługa, jak w innych Garminach, jest bardzo intuicyjna i bez przeglądania instrukcji szybko znalazłem możliwość włączania/wyłączaniu różnych funkcji, ustawienia aktywności, ich ekranów pod swoje preferencje. Bardzo podoba mi się możliwość śledzenia aktywności przez cały dzień z kontrolą HR na nadgarstku. Daje to możliwość sprawdzenia naszego tętna spoczynkowego w czasie snu bez specjalnego kombinowania. Po prostu zakładamy zegarek na noc. Rzecz, z którą nie do końca mogę się pogodzić to brak przycisku "lap" na wierzchu.

Zegarek do biegania Garmin Forerunner 735XTZegarek do biegania Garmin Forerunner 735XT Polska Biega Polska Biega

Znajduje się on z boku zegarka, co przy szybkim tempie biegu lub w czasie pływania przeszkadza. Jednocześnie zdarzyło mi się dopływając dynamicznie do ściany, że przy mocnym wygięciu nadgarstka przyciskałem, któryś z bocznych guzików.

Warto kupić?

Właściwie poza dwoma mankamentami, czyli wrażliwe guziki z boku, oraz odczyt tętna zimą, widzę ogrom plusów! Oprócz śledzenia aktywności, które głównie mnie interesowały w związku z triathlonem, można ustawić sobie prawie wszystko, od gry w golfa po jazdę konną! Oczywiście Garmin 735XT ma wiele innych funkcji w poszczególnych dyscyplinach, ale na tym poziomie zegarków jest to już standard, właściwie brakuje tylko "wodotrysku". Myślę, że jest świetną alternatywą dla 920xt, którą osobiście posiadam, głównie przez rozmiar i wagę. Na pewno bardziej pasuje do sukienki czy marynarki.

Copyright © Agora SA