The North Face Endurance - stabilność, bezpieczeństwo, wygoda [TEST]

Bieganie poza asfaltowe jest dla mnie istotnym elementem treningu. Pewnie tak jak dla wielu biegających. Biegam sporo crossów, szczególnie w okresie przygotowawczym do sezonu triathlonowego. Jednak w tym sezonie przygotowując się do Xterry Poland (terenowa wersja triathlonu rozgrywana pod auspicjami światowej organizacji Xterra) jest tego jeszcze więcej. Stąd też poszukiwanie wygodnych, a jednocześnie mających zadatki na ścigacza odpowiednich butów terenowych.

Pierwsze wrażenie z The North Face Endurance

Po wyjęciu z pudełka buty zrobiły na mnie pozytywne wrażenie. Jaskrawo żółta kolorystyka jak i agresywna podeszwa podpowiadały, że są to buty do poważnego użytkowania. Właśnie, podeszwa. Zrobiona została z mieszanki Megagrip firmy Vibram, co ma powodować większą przyczepność i kontrolę. Subiektywnie w dotyku jest bardzo twarda co daje nadzieję, że biegając po kamieniach i innych głazach nie zmaltretujemy swoich stóp.

Buty terenowe The North Face Endurance - stabilność, bezpieczeństwo, wygoda [TEST]Buty terenowe The North Face Endurance - stabilność, bezpieczeństwo, wygoda [TEST] Grzegorz Wierzbicki

Jednak częściej zdarza mi się biegać po błocie aniżeli po kamieniach, stąd też ważne było dla mnie aby dobrze działały w takich warunkach. Endurance'y posiadają 8mm drop, za amortyzacje odpowiada zaś pianka Eva. Szeroko rozstawione klocki bieżnika, wskazywały że buty mogą podołać wyzwaniom jakie są stawiane na błotnistych szlakach. W pierwszym zetknięciu z butami miałem jednak wrażenie, że są za sztywne. Twardość zapiętka plus do tego solidne wzmocnienie na palce sprawiły ze miałem małe obawy czy to oby jest to coś w czym będzie się dobrze biegało. Palce są chronione dzięki wspomnianemu twardemu wzmocnieniu przedniej części cholewki, która posiada zamszowe obszycia wzmacniane silikonem. Uwagę moją w pierwszym kontakcie zwróciło również wszycie języka, które zostało tak zrobione aby nic niepożądanego nie przedostawało się do buta. Materiał cholewki zrobiony jest z przewiewnego materiału.

The North Face Endurance - stabilność, bezpieczeństwo, wygoda [TEST]The North Face Endurance - stabilność, bezpieczeństwo, wygoda [TEST] http://thenorthface.pl Po założeniu

Pomimo tego, że posiadam dosyć szeroką stopę wnętrze buta daje dużo swobody. Buty są po prostu wygodne jednocześnie bardzo dobrze stabilizując stopę.

The North Face Endurance - stabilność, bezpieczeństwo, wygoda [TEST]The North Face Endurance - stabilność, bezpieczeństwo, wygoda [TEST] Grzegorz Wierzbicki Grzegorz Wierzbicki

Test praktyczny

Biegałem w nich w każdych warunkach: w śniegu, deszczu, po suchym. Zarówno po mazowieckich leśnych ścieżkach naszpikowanych korzeniami, szutrowych drogach, błotnistych drogach i a nawet po asfalcie. Moje początkowe obawy co do zbyt dużej sztywności podeszwy jak i całej konstrukcji buta praktycznie zostały rozwiane podczas pierwszych crossów.

Buty terenowe The North Face Endurance - stabilność, bezpieczeństwo, wygoda [TEST]Buty terenowe The North Face Endurance - stabilność, bezpieczeństwo, wygoda [TEST] D.SIKORSKI D.SIKORSKI

Bardzo dobra amortyzacja, tzn. nie za duża i nie za mała czyli tak jak lubię, a jednocześnie solidna ochrona stopy dzięki podeszwie sprawiała, że moje nogi w tych butach radziły sobie bardzo dobrze w każdych warunkach.

Amortyzacja - 3/5

Stabilizacja - 5/5

Sztywność - 4/5

Wygoda - 5/5

Buty terenowe The North Face Endurance - stabilność, bezpieczeństwo, wygoda [TEST]Buty terenowe The North Face Endurance - stabilność, bezpieczeństwo, wygoda [TEST] Grzegorz Wierzbicki Grzegorz Wierzbicki

Na zadowalającym poziomie jest ich oczyszczanie się z błota, a także bardzo szybkie wysychanie. Pomimo, że buty dedykowane są do długiego biegania w terenie to bardzo dobrze biegało mi się po asfalcie przy okazji różnego rodzaju przelotów, dobiegów. Na szutrach i biegając po korzeniach stopy nie odczuwały mało komfortowego terenu. No i podkreślę to jeszcze raz, świetny komfort stopy w samym bucie, a także jego trzymanie. Te cechy sprawiają, że endurance'y to świetne buty do długiego biegania. Może nie jest to but specjalnie dedykowany do krótkich szybkich wyścigów w terenie, ale biegając na zawodach "dychę" miałem wrażenie, że są również szybkie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jakie buty trailowe wybrać? Teren a bieżnik [PORADNIK] >>

Zrób sobie trail w mieście! [FOTO] >>

Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy. Zobaczcie piękne kadry! >>

Chciałbym napisać coś na "nie" bo wychodzi laurka, ale naprawdę nie wiem do czego się przyczepić. Miałem nadzieję, że choć sznurowadła będą zawodzić ciągle rozwiązując się przy zwykłym "jedno - kokardkowym" węźle, ale też nie. W sumie w butach przebiegłem około 350 km. Nie widać aby się zniszczyły. Najprawdopodobniej będę w nich "tyrał" podczas etapu biegowego podczas Xterra Poland.

Trzymanie stopy - 5/5

Wentylacja - 4/5

Przyczepność - 5/5

Dynamiczność - 3/5

Buty terenowe The North Face Endurance - stabilność, bezpieczeństwo, wygoda [TEST]Buty terenowe The North Face Endurance - stabilność, bezpieczeństwo, wygoda [TEST] Grzegorz Wierzbicki Grzegorz Wierzbicki

Podsumowanie - buty terenowe The North Face Endurance

Buty praktycznie na każdy teren. Począwszy od łatwych tras terenowych do górskich usłanych kamieniami ścieżek. Dają stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Długie dystanse to jest to do czego ten but jest głównie predysponowany, ale ich uniwersalność sprawia że i krótszy cross będzie smakował bardzo dobrze. Wydaje się, że powyższe atuty sprawiają, że zarówno doświadczeni biegacze jak i początkujący powinni być usatysfakcjonowani.

Długie wybiegania - 5/5

Codzienne treningi - 4/5

Trening szybkościowy - 3/5

Maraton - 5/5

Krótsze zawody - 4/5

CENA: 449 zł

TESTER:

Grzegorz Wierzbicki - triathlonista którego pierwszą miłością było kolarstwo górskie. Na swoim koncie trochę sukcesów i tyle samo porażek. Biega z przyjemnością w każdym terenie. Rekord w półmaratonie 1:23:06, a w maratonie 3:05:XXX.

Ćwiczenia wzmacniające dla biegaczy. Zestaw obowiązkowy w twoim planie treningowym [4 PRZYKŁADY]

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.