Król komfortu. Brooks Ghost 8 [TEST]

Uwaga: może być cukierkowo. Do Brooks Ghost 8... poczułem miłość od pierwszego założenia. W obezwładniającym stylu objęły prowadzenie w subiektywnym rankingu butów treningowych.

"BioMoGo DNA", "Omega Flex Grooves" - takie kosmiczne hasła rzuciły mi się w oczy przed testowaniem najnowszego cacka z ponad stuletniej stajni Brooksa. O innowacyjnej, biodegradowalnej, dopasowującej się do różnego typu biegu podeszwy w modelu Ghost, słyszałem już wiele legend. Do tej pory nie miałem jednak okazji się przekonać ile w tym prawdy, a ile marketingowej ściemy. Do teraz.

W dodatku gdy natknąłem się na opis na stronie producenta, że "przerażająco dobrze wyszedł im nowy Ghost", jeszcze bardziej wzmocniłem czujność. Może zbyt przesadną, bo znajomi użytkownicy poprzednich modeli, wypowiadali się o nich w samych superlatywach. Niektórzy z nich nawet nie wykluczali, że Ghost 8 może być hitem jesieni, ale na wszelki wypadek wolałem zachować ostrożność.

Brooks Ghost 8Brooks Ghost 8 Brooks Ghost 8 Brooks Ghost 8

Pierwsze wrażenie

W natłoku dziesiątek pstrokatych modeli, jakie obecnie występują na rynku, Ghost 8 wyróżniają się stonowaną szaro-zieloną kompozycją. Z pewnością nie rzucą się w oczy fanom kolorowego szaleństwa na butach. I może pod względem efekciarskim szału nie robią, ale za to nadrabiają jakością. Prezentują się naprawdę bardzo solidnie. Zostały wyposażone m.in. w bezszwową siateczkę, która zapewnia ochronę i skuteczną wentylację. Poza tym mają to, czego najbardziej poszukują nie tylko początkujący biegacze: odpowiednią stabilność i doskonałą, równomiernie rozłożoną amortyzację. Na plus można też zaliczyć ich wagę. Ghost 8 choć posiadają opasłą konstrukcję, są stosunkowo lekkie (295 g).

Sztywność - 3/5

Wentylacja - 5/5

Stabilizacja - 5/5

Brooks Ghost 8Brooks Ghost 8 Brooks Ghost 8 Brooks Ghost 8

Miłość od pierwszego założenia

Jedną z największych zalet tego modelu jest niebywały komfort. Naprawdę Ghost 8 (idealne dla stopy uniwersalnej) pod tym względem mogą uchodzić za wzór. Do tego wspomniana wcześniej bezszwowa cholewka praktycznie minimalizuje ryzyko obtarć.

Pamiętam, że chwilę po przymierzeniu wybrałem się na pierwszy trening, a jeszcze tego samego dnia wystartowałem w zawodach - Biegu Powstania Warszawskiego. Każdy kto startował w tegorocznej edycji pewnie pamięta rzęsistą ulewę, jaka tamtego wieczoru przeszła nad stolicą. Nie było lepszej okazji, żeby przetestować buty na wyjątkowo śliskiej nawierzchni. Mimo stromego zbiegu z ul. Karowej dały radę i świetnie trzymały się nawierzchni. Doskonale sprawdziły się również na długich prostych, na których zalegały kałuże. Pewnie grzałem do mety bez najmniejszego zagrożenia wpadnięcia w poślizg.

Według producenta to buty, które znakomicie nadają się nie tylko do biegania po asfalcie, ale również na leśnych ścieżkach. W przeciwieństwie do innych, bardziej miejskich modeli treningowych, Ghost 8 wyróżniają się nieco agresywniejszym bieżnikiem, przez co rzeczywiście świetnie się nadają również do biegów przełajowych.

Trzymanie stopy 4/5

Wygoda 5/5

Na pierwszy rzut oka gruba podeszwa może sugerować, że buty są przystosowane do biegaczy początkujących, którzy w większości lądują na pięcie. Rzeczywiście to idealny model dla osób, które w butach biegowych chcą się czuć bezpiecznie i komfortowo. Dzięki dynamicznej podeszwie opartej na systemie amortyzacyjnym DNA zadowoleni będą również zwolennicy biegania ze śródstopia. Długie wybiegania czy pokonywanie w nich przebieżek również na bieżni, to czysta radocha. W skrócie - biegacz na każdym poziomie zaawansowania powinien być z tego modelu usatysfakcjonowany.

Amortyzacja - 5/5

Przyczepność - 4/5

Dynamiczność - 4/5

Brooks Ghost 8Brooks Ghost 8 Brooks Ghost 8 Brooks Ghost 8

Podsumowanie

W butach Brooks Ghost 8 przebiegłem ponad 300 km i śmiało mogę ogłosić, że w obezwładniającym stylu objęły prowadzenie w subiektywnym rankingu butów treningowych. Co więcej, są tak komfortowe, że mógłbym w nich nie tylko biegać, ale również jeździć na rowerze i nosić na co dzień.

Zdaję się, że naprawdę mamy do czynienia z hitem jesieni.

Długie wybiegania 5/5

Codzienne treningi 5/5

Trening szybkościowy 4/5

Maraton 5/5

Krótsze zawody 4/5

TESTER:

Damian Bąbol - biegacz, redaktor serwisu PolskaBiega.pl. Lubi startować na krótkich dystansach oraz w biegach ekstremalne, takich jak Hunt Run i Runmageddon, ale zaliczył także kilka maratonów. W tym roku z powodzeniem debiutował w triathlonie.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.