Cracovia Maraton. Kobiety lepszymi maratończykami?

Tablica rekordów nie kłamie - między najlepszym wynikiem mężczyzn i kobiet w maratonie jest różnica prawie 13 minut na korzyść mężczyzn. Jednak badania naukowe wskazują, że to kobiety są lepszymi maratończykami.

ZAPISZ SIĘ NA CRACOVIA MARATON

Jak to możliwe? Przecież przeczy temu nie tylko tablica wyników na każdym biegu maratońskim, ale i różnice w budowie kobiecego i męskiego ciała.

Serce kobiety jest 30 gramów lżejsze i wypompowuje przy każdym skurczu 16,5% mniej krwi, która jest uboższa w erytrocyty odpowiedzialne za transport tlenu.

Im mniej tlenu dostarczanego do mięśni, tym trudniejszy wysiłek. Dodatkowo kobiety mają wagowo proporcjonalnie mniej mięśni w stosunku do masy ciała niż mężczyźni.

Jednak czego nie dała kobietom natura, nadrobiła kultura.

Znacie ezopową bajkę o żółwiu i zającu? Jest ona świetną ilustracją tego jak mężczyźni i kobiety biegają maratony .

POZNAJ CRACOVIA MARATON OD KUCHNI Z BLOGIEM "NA DYSTANSIE"

Panie, zwolenniczki żółwiej filozofii, przez cały bieg trzymają się wyznaczonego tempa. Panowie natomiast podpalają się jak zające. Dają się ponieść atmosferze rywalizacji, czują się świetnie, więc biegną szybciej niż powinni. Wszystko zdaje się być w porządku. Do czasu.

Badania, których wyniki opublikowano w Medicine & Science in Sports & Exercise pokazują, że wyniki mężczyzn w drugiej połowie maratonu są średnio o 15,6 procenta gorsze niż wyniki z pierwszej połowy. U kobiet ta różnica jest znacznie mniejsza i wynosi około 12 procent. Przyjrzano się pod tym kątem wynikom w maratonie 92 tysięcy biegaczy z USA.

Zagłębiając się dalej w dane naukowcy wydzielili biegaczy, którzy znacznie zwolnili w drugiej części biegu, tzn. czas przez nich osiągnięty w drugiej połowie maratonu był o 30 proc. gorszy niż w pierwszej (np. biegacz, który pierwszą połowę biegu pokonał w dwie godziny, a drugą w 2 godziny i 36 minut lub więcej został uznany za tego, który znacznie zwolnił).

Znacznie więcej mężczyzn niż kobiet znalazło się w tej kategorii - odpowiednio 14 i 5 procent.

Ta dysproporcja w tempie biegu była właściwa dla wszystkich grup wiekowych i osiąganych czasów końcowych, nawet wśród najszybszych biegaczy. Różnica jednakże była najbardziej widoczna wśród najsłabszych maratończyków. W grupie tej biegaczki znacznie częściej niż mężczyźni utrzymywały stałe nieśpieszne tempo.

Zastanawiając się, w jakim stopniu doświadczenie wpływa na tempo biegaczy, naukowcy zgromadzili dane z publicznych rejestrów na temat sportowych historii 2929 biegaczy. Okazało się, że mężczyźni - bez względu na to, ile wcześniej maratonów ukończyli - byli bardziej skłonni niż podobnie doświadczone kobiety zwalniać tempo podczas drugiej połowy biegu.

Wśród tych, którzy znacznie zwolnili w drugiej części biegu, czyli czas uzyskany w drugiej połowie maratonu był o 30 procent gorszy niż w pierwszej, było znacznie więcej mężczyzn - 14 procent. Kobiet tylko 5 na 100.

GOTOWE PLANY TRENINGOWE NA MARATON

Okazało się, że wpływu na tę sytuację nie miał ani wiek, ani doświadczenie biegaczy. W pułapkę zająca wpadli nawet maratończycy amatorzy, którzy mieli na koncie ukończonych klika biegów na królewskim dystansie.

Według naukowców przyczyną tej różnicy mogą być różnice w psychologii płci. Profesor Robert Deaner ze stanowego uniwersytetu w Michigan uważa, że mężczyźni generalnie częściej niż kobiety podejmują ryzykowne decyzje i wynika to z kulturowego postrzegania płci. Ryzykanctwo to cecha stereotypowego mężczyzny.

Zdaje się potwierdzać Raport Polska Biega - Narodowego Spisu Biegaczy 2014 . Według uzyskanych danych kobiety znacznie częściej niż mężczyźni są świadome swojego ciała. Ich główną motywacją do biegania jest zdrowie. Mężczyźni częściej niż kobiety wskazywali, że do biegania pcha ich chęć poprawy wyników.

Panie rzadziej niż mężczyźni decydują się na maraton , ale kiedy to już robią, są lepiej przygotowane niż panowie. Rozsądniej podchodzą nie tylko do samego startu w maratonie , ale i do przygotowań. Rzadko kiedy działają zrywami jak mężczyźni, są bardziej konsekwentne i zawzięte.

WOŹNIACKA, NEDVED... - ONI PRZEBIEGLI MARATON. SPRAWDŹ CZY JESTEŚ OD NICH LEPSZY

Lecz rzecz tkwi nie tylko w psychologii, ale ponoć i w fizjologii. Profesor Sandra Hunter z Marquete Unitersity w Wisconsin twierdzi, że u kobiet dużo lepiej niż u mężczyzn działa metabolizm tłuszczowy. To znaczy, że podczas długotrwałego wysiłku jakim jest maraton , energię czerpią w większym stopniu z tłuszczu niż z węglowodanów.

Zobacz wideo

- To powoduje, że kobiety znacznie rzadziej niż mężczyźni mierzą się ze ścianą. Ich mięśnie nie są tak zależne od glikogenu, jak ma to miejsce w przypadku panów - uważa profesor.

Przeciętna ilość tkanki tłuszczowej u kobiety to około 20%, u mężczyzn od 9 do 18%. Nic dziwnego, że kobiecy organizm w wyniku ewolucji nauczył się korzystać z zasobów energetycznych w postaci tłuszczu. Kobiety zajmowały się potomstwem i to od nich w momentach kryzysowych zależało czy młode osobniki gatunku Homo Sapiens przeżyją. To one musiały zadbać nie tylko o siebie, ale i o dzieci. Można powiedzieć, że potrzebowały do tego zadania podwójnej dawki energii.

MARATON TO NUDA? ZOBACZ NAJDRAMATYCZNIEJSZE FINISZE

źródło: Okazje.info

Copyright © Agora SA