Biegamy naturalnie: adaptacja

Bieganie naturalne stało się bardzo silnym nurtem w Polsce i na świecie. Na nogach biegaczy coraz częściej widzimy minimalistyczne rozwiązania sprzętowe proponowane przez producentów obuwia, a dyskusje na ten temat są ulubionym biegowym tematem wielu z nas. O co chodzi w bieganiu naturalnym i jak się na nie przestawić?

Lektura "Urodzonych Biegaczy" Christophera McDougalla, w której czytamy o indiańskim plemieniu Tarahumara, potrafiącym biegać na bardzo długich dystansach w bardzo prostych sandałach, zrewolucjonizowała podejście wielu biegaczy do butów treningowych .

Za bieganiem naturalnym stoi ciekawa i godna zaufania filozofia, chociaż oczywiście nie można dać się zwariować i od razu zrzucić butów pomykając rączo na trening . Przyzwyczajeni do biegania w potężnie amortyzowanych butach, bardzo prawdopodobne, że zrobilibyśmy sobie krzywdę, a nie o to przecież chodzi.

Bieganie naturalne to powrót do korzeni. Wyznawcy tej filozofii uważają, że chodząc i biegając w butach uwsteczniamy nasze stopy i cały aparat ruchu - mięśnie, ścięgna stają się słabsze, bo mając stabilizację zapewnioną przez buty nie muszą się wysilać i nad sobą pracować. W końcu - nieużywany organ zanika. Ewolucja. A słabsze mięśnie i ścięgna są bardziej podatne na uszkodzenia i obrażenia, nie trzymają też w ryzach należycie stawu. Jeśli wyobrazimy sobie do jakiej sprawności w poruszaniu palcami u nóg dochodzą osoby pozbawione rąk - zobaczymy jaki jest potencjał naszych stóp. Większość z nas nie potrafi zdjąwszy but poruszać oddzielnie palcami, ani wykonywać nimi bardziej skomplikowanych ruchów . Biegając też głównie po asfalcie nie pracujemy nad swoją propriocepcją - czuciem głębokim, poczuciem równowagi i stajemy się bardziej podatni na skręcenia kostek. Nurt naturalnego biegania wskazuje nam drogę powrotu do sprawności. Jego zwolennicy mówią - jeśli będziesz miał silniejsze i sprawniejsze nogi i stopy, będziesz miał mniej kontuzji. Ale należy się nastawić na długą pracę. Fot. Ron Chapple Stock Ron Chapple Stock

Możemy wzmacniać układ ruchu ćwicząc - po domu chodzić na bosaka a nie w kapciach, zdejmować buty często, żeby przyzwyczajać mięśnie do pracy . Warto też siedząc w domu przed komputerem czy telewizorem poruszać palcami u stóp, podnosić przedmioty z podłogi za ich pomocą. Poza tym - stawać na jednej nodze i wspinać się na palce, chodzić po domu na palcach, ćwiczeń może być bardzo wiele, wszystko zależy od naszej inwencji twórczej. Gdy robi się zbyt łatwo - utrudniamy sobie zamykając oczy.

Nurtowi naturalnego biegania towarzyszy silny odwrót od tradycyjnych butów biegowych - stabilizowanych i amortyzowanych grubą warstwą pianki EVA . Koncepcja tradycyjnych butów powstawała w czasie poprzedniego boomu biegowego, gdy liczni kontuzjowani biegacze zgłaszali się do ortopedów z kolejnymi problemami. Wówczas naukowcy pocili się nad kolejnymi usprawnieniami w butach, które będą pracowały za nas, będą chronić nasze stopy i będą je coraz bardziej obudowywać jak stabilizator po skręceniu kostki . W efekcie - nasze stopy rozleniwiły się, a my stawiając kolejne biegowe kroki lądujemy bezmyślnie na pięcie. A kontuzje - jak były, tak przytrafiają nam się nadal.

W drugiej części artykułu przeczytacie o butach, które zostały stworzone do tego by aktywizować stopy w czasie biegu.

Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śled ź nas na Facebooku i Twitterze @PolskaBiega

Biegamy naturalnie: adaptacja

Lead:

Lektura Urodzonych Biegaczy Christophera McDougalla, w której czytamy o indiańskim plemieniu Tarahumara, potrafiącym biegać na bardzo długich dystansach w bardzo prostych sandałach, zrewolucjonizowała podejście wielu biegaczy do butów treningowych.

Tak zwane bieganie naturalne stało się bardzo silnym nurtem aktualnie w Polsce. I chociaż na nogach biegaczy nie widzimy jeszcze minimalistycznych rozwiązań sprzętowych lansowanych przez znanych producentów sprzętu, to są one ostatnio ulubionym tematem wielu z nas. Stoi za tym ciekawa i godna zaufania filozofia, chociaż oczywiście nie można dać się zwariować i od razu zrzucić butów pomykając rączo na trening. Przyzwyczajeni do biegania w potężnie amortyzowanych butach, bardzo prawdopodobne, że zrobilibyśmy sobie krzywdę, a nie o to przecież chodzi.

Bieganie naturalne to powrót do korzeni. Wyznawcy tej filozofii uważają, że chodząc i biegając w butach uwsteczniamy nasze stopy i cały aparat ruchu - mięśnie, ścięgna stają się słabsze, bo mając stabilizację zapewnioną przez buty nie muszą się wysilać i nad sobą pracować. W końcu - nieużywany organ zanika. Ewolucja. A słabsze mięśnie i ścięgna są bardziej podatne na uszkodzenia i obrażenia, nie trzymają też w ryzach należycie stawu. Jeśli wyobrazimy sobie do jakiej sprawności w poruszaniu palcami u nóg dochodzą osoby pozbawione rąk - zobaczymy jaki jest potencjał naszych stóp. Większość z nas nie potrafi zdjąwszy but poruszać oddzielnie palcami, ani wykonywać nimi bardziej skomplikowanych ruchów. Biegając też głównie po asfalcie nie pracujemy nad swoją propriocepcją - czuciem głębokim, poczuciem równowagi i stajemy się bardziej podatni na skręcenia kostek. Nurt naturalnego biegania wskazuje nam drogę powrotu do sprawności. Jego zwolennicy mówią - jeśli będziesz miał silniejsze i sprawniejsze nogi i stopy, będziesz miał mniej kontuzji. Ale należy się nastawić na długą pracę.

Możemy wzmacniać układ ruchu ćwicząc - po domu chodzić na bosaka a nie w kapciach, zdejmować buty często, żeby przyzwyczajać mięśnie do pracy. Warto też siedząc w domu przed komputerem czy telewizorem poruszać palcami u stóp, podnosić przedmioty z podłogi za ich pomocą. Poza tym - stawać na jednej nodze i wspinać się na palce, chodzić po domu na palcach, ćwiczeń może być bardzo wiele, wszystko zależy od naszej inwencji twórczej. Gdy robi się zbyt łatwo - utrudniamy sobie zamykając oczy.

Nurtowi naturalnego biegania towarzyszy silny odwrót od tradycyjnych butów biegowych - stabilizowanych i amortyzowanych grubą pianką EVA. Koncepcja tradycyjnych butów powstawała w czasie poprzedniego boomu biegowego, gdy liczni kontuzjowani biegacze zgłaszali się do ortopedów z kolejnymi problemami. Wówczas naukowcy pocili się nad kolejnymi usprawnieniami w butach, które będą pracowały za nas, będą chronić nasze stopy i będą je coraz bardziej obudowywać jak stabilizator po skręceniu kostki. W efekcie - nasze stopy rozleniwiły się, a my stawiając kolejne biegowe kroki lądujemy bezmyślnie na pięcie. A kontuzje - jak były, tak przytrafiają nam się nadal.

W drugiej części artykułu przeczytacie o butach, które zostały stworzone do tego by aktywizować stopy w czasie biegu.

Materiały partnerów

zobacz buty do biegania naturalnego

F